Mieszkańcy Wałbrzycha podróżujący pociągiem w Kotlinę Kłodzką obserwują postępy prac na remontowanej stacji Kłodzko Główne, tymczasem tuż obok kolej będzie remontować kolejną stację, a także dworzec Wałbrzych Główny - gdzie zaczyna się kłodzka linia.

Dwa perony, będzie trzeci...

W tym roku mają się zakończyć prace na stacji Kłodzko Główne. Od sierpnia podróżni skorzystają już z dwóch odnowionych peronów i bezpiecznego przejścia. Składy towarowe mają zapewniony przejazd dzięki wymienionym torom i 13 nowym rozjazdom. Poprawiły się warunki dla obsługi ciężkich składów z kruszywem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na prace ponad 22 mln zł.  Do sierpnia zakończą się ostatnie prace przy 400 m peronie nr 3. Obiekty zyskały nową, nawierzchnię. Zamontowano oświetlenie, nowe ławki i tablice informacyjne. Bezpieczne przejście między peronami zapewniają zamontowane w ramach prac urządzenia zabezpieczające.

Dla przewozów towarowych ważna była przebudowa układu torowego stacji. Cztery tory stacyjne i wiadukt przebudowano. Wymienione zostały szyny i podkłady oraz tłuczeń. Wymieniono 13 rozjazdów i wyposażono je w urządzenia elektrycznego ogrzewania. Dzięki temu utrzymane będzie sprawne kursowanie składów także w warunkach zimowych.

Na modernizację stacji Kłodzko Główne przeznaczono 22,5 mln zł. Prace były realizowane w ramach zadania pn. „Zwiększenie przepustowości na wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych”. Zadanie  było finansowane ze środków budżetowych.


Pora na Kłodzko Miasto i nie tylko

To nie koniec inwestycji na tej linii kolejowej. Kolej planuje przebudowę Kłodzka Miasto, jest ono już projektowane. Zakres prac o wartości blisko 60 mln zł, pozwoli na przebudowę dotychczasowego przystanku w stację z nowymi peronami, wyposażoną m.in. w windy. Podróżnych zaś ucieszy, że pociągi będą mogły kończyć lub rozpoczynać trasy w centrum miasta. Inwestycje te poprawią przepustowość linii w kierunku: Kudowy, Międzylesia, Kamieńca Ząbkowickiego i Wałbrzycha. Będzie wygodniej dojechać do uzdrowisk, a także na inne wyprawy w malownicze zakątki Ziemi Kłodzkiej.
Wałbrzyszan cieszy też, że przebudowany będzie też dworzec na początku linii kłodzkiej - Wałbrzych Główny.
Pisaliśmy o tym:
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: JEST UMOWA NA PROJEKT PRZEBUDOWY
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY DO REMONTU, CENTRUM JESZCZE CZEKA

BOGUSZÓW-GORCE: DWORCE KOLEJOWE DO REMONTU?

MINISTROWIE W WAŁBRZYCHU MÓWILI O PIENIĄDZACH I DWORCACH
WAŁBRZYCH NIEZNANY: KACZKI, OSIOŁKI I ZEMSTA CEAUSESCU
NIE BĘDZIE WYBURZONA (FOTO)

O remoncie w Kłodzku pisaliśmy:
KŁODZKO MIASTO: KOLEJNA STACJA W REGIONIE DO PRZEBUDOWY

o linii kolejowej Wałbrzych - Kłodzko - WAŁBRZYCH GŁÓWNY-KŁODZKO: KRÓLOWA DOLNOŚLĄSKIEJ KOLEI (FOTO)

oprac. ELW
fot. archiwalne - prace w maju 2018.