W Zagórzu Śląskim toczą się prace rozbiórkowe przy wiszącym moście nad Jeziorem Bystrzyckim. Zastąpi go nowa kładka dla pieszych.


Gmina Walim realizuje projekt polegający na zwiększeniu dostępności do zasobów przyrodniczych oraz rozwoju nowych form edukacji ekologicznej, dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej “Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w gminie.

W ramach przedsięwzięcia prowadzona jest rozbiórka mostu wiszącego nad Jeziorem Bystrzyckim. Na jego miejscu zaplanowano budowę nowej kładki dla pieszych wraz z elementami ścieżki edukacji ekologicznej. W ramach projektu planuje się też przebudowę oraz wyposażenie pomieszczeń zamku Grodno i utworzenie Centrum Bioedukacji Multimedialnej, a także rozbudowę ośrodka edukacji ekologicznej o Centrum Bioedukacji i Obsługi Ruchu Turystycznego wraz z utworzeniem akwarium z fauną i florą Jeziora Bystrzyckiego.


Stalowa kładka dla pieszych (wiszący most) łącząca brzegi Jeziora Bystrzyckiego znajdowała się przy rezerwacie "Góra Choina". Została wykonana w 1968 roku przez nieistniejącą dzisiaj Hutę Szkła “Wałbrzych”. Z kładki, podwieszonej na stalowych linach zakotwiczonych w skałach, rozciągał się piękny widok na jezioro i górę Chojna. Jak mówią przedstawiciele gminy, aby zachować tę atmosferę, zostanie tu wybudowana kładka betonowa według projektu opracowanego przez zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Kładka będzie miała 126 m długości, od 2,4 do 4,9 m szerokości, w szerszych miejscach mają być wykonane ławy do siedzenia.


Na poprawę infrastruktury turystycznej w obrębie Jeziora Bystrzyckiego gmina Walim otrzymała 6 milionów złotych. Całość inwestycji, obejmująca również nowy budynek, akwarium z fauną jeziora i ścieżkę dydaktyczną, wyniesie około 11 milionów złotych. Prace mają zostać ukończone jesienią tego roku.

Czytaj też:
JEZIORO BYSTRZYCKIE - AKWARIUM CORAZ WIĘKSZE (FOTO)
ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: UMOWA NA BUDOWĘ KŁADKI PODPISANA (WIZUALIZACJE)
ZAGÓRZE ŚL.: MOST Z PTAKAMI, WIELKIE AKWARIUM I NIETOPERZE W ZAMKU
JEZIORO BYSTRZYCKIE - ZŁOTEJ JESIENI CZAR (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE OZDOBĄ TEGO LATA (FOTO)


Opr. MS
Foto użyczone: urząd gminy Walim