Pisaliśmy już, że w pobliżu Jeziora Bystrzyckiego powstanie wielkie akwarium na 30 000 litrów wody, w którym będzie można oglądać na żywo faunę i florę jeziora. Widać już fundamenty!


Trwa budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – Centrum Bioedukacji przy Jeziorze Bystrzyckim. Inwestycja odbywa się w ramach projektu pn. “Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej “Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”. Tak będzie wyglądać:


Zadanie zakłada budowę budynku Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – Centrum Bioedukacji, które służyć będzie obsłudze turystów, ale stanie się też bez wątpienia kolejną, istotną atrakcją regionu. – W budynku turyści nie tylko uzyskają wszelkie informacje o tym, co jeszcze można zwiedzić w okolicy, ale dodatkowo będą mogli zobaczyć życie Jeziora Bystrzyckiego, bowiem w środku obiektu utworzone zostanie akwarium ukazujące faunę i florę jeziora – wyjaśnia Adam Hausman, wójt gminy Walim.


Pierwsze efekty prac przy ul. Wodnej na wysokości numeru 17 w Zagórzu Śląskim już widać. Przewidywany termin ich zakończenia wyznaczono na październik tego roku. Zadanie realizuje firma wyłoniona w ramach przetargu – Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski z Walimia. Koszt inwestycji to ponad 2 miliony 659 tysięcy złotych.Akwarium jest częścią większego projektu, w ramach którego ma powstać kilka nowych obiektów w okolicy jeziora i zamku Grodno - między innymi kładka nad jeziorem, a także centrum edukacyjne z salą multimedialną i nowe sale wystawowe w samym zamku. Ciekawostką jest to, że inne akwaria są podgrzewane, a to będzie musiało być schładzane, żeby temperatura wody była taka, jak w jeziorze i żeby utrzymać wszystko przy życiu.

Czytaj też:
ZAGÓRZE ŚLĄSKIE: UMOWA NA BUDOWĘ KŁADKI PODPISANA (WIZUALIZACJE)
ZAGÓRZE ŚL.: MOST Z PTAKAMI, WIELKIE AKWARIUM I NIETOPERZE W ZAMKU
JEZIORO BYSTRZYCKIE - ZŁOTEJ JESIENI CZAR (FOTO)
JEZIORO BYSTRZYCKIE OZDOBĄ TEGO LATA (FOTO)
ZAMEK GRODNO - IDĄ SPORE ZMIANY (ZDJĘCIA)


Opr. MS
Foto użyczone: urząd gminy Walim