Wiedzieliście, że było tam drugie, mniejsze jeziorko, wodospad, a dużo, dużo wcześniej płytkie morze? I że w listopadzie zawsze można tam zobaczyć wiązankę kwiatów? Zabieramy Was w ten piękny dzień na spacer do wyjątkowego miejsca, w którym można odnaleźć inny świat pod taflą wody.


Żywa kronika wspomnień z dzieciństwa

Pisaliśmy już o urokach tego miejsca i o jego roli w życiu księżnej Daisy von Pless, która dała mu swoje imię (WAKACYJNE KLIMATY: JEZIORKO DAISY (FOTO)). Jest to również miejsce uwielbiane przez pozaarystokratycznych wałbrzyszan i mieszkańców okolicznych miejscowości, o czym świadczy liczba aut zaparkowanych w pogodny weekend za torami w Lubiechowie i liczba osób na szlaku. Jednak dawny kamieniołom wapnia koralowego jest też rezerwatem przyrody ze względu na dawno zmarłą faunę i całkiem żywą florę.Rezerwat przyrody pod nazwą „Jeziorko Daisy” został powołany 21 grudnia 1998 roku. Obejmuje obszar lasu, wraz z nieczynnym wypełnionym wodą kamieniołomem, o całkowitej powierzchni 7,11 ha. Celem ochrony przyrody jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kopalnej fauny górnego dewonu odsłoniętej w nieczynnym kamieniołomie wapieni. Pisaliśmy już o niezwykłych zabytkach geologicznych w pobliskiej SZTOLNI DAISY I LUBIECHOWSKIEJ RAFY KORALOWEJ (ZDJĘCIA) i nieodległym kamieniołomie w Mokrzeszowie (WAŁBRZYCH: MOKRZESZÓW - NIEZWYKŁE ZOO Z BALTOSCANDII (FOTO)). A taki jest zasięg rezerwatu:
Leśne jezioro - pamiątka po morzu

Jak informuje Nadleśnictwo Świdnica, jeśli chodzi o florę na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie łącznie 180 gatunków, z czego 172 gatunki to rośliny wyższe (paprotniki, nago i okrytozalążkowe) pozostałe 8 gatunków to mszaki (wątrobowce i mchy). Według innej wersji roślinność rezerwatu wynosi 231 gatunków. Najcenniejszym siedliskiem rezerwatu jest żyzna buczyna górska, częściowo mająca cechy buczyn storczykowych. Notowane są storczyki: kruszczyk szerokolistny, buławnik mieczolistny i buławnik wielkokwiatowy. Ten ostatni jest gatunkiem bardzo rzadkim w regionie (przyrodniczo.pl).Natomiast fauna rezerwatu nie została dotychczas szczegółowo opracowana, jedynie objęto badaniami plankton jeziorka Daisy, w którym stwierdzono 16 gatunków skorupiaków. Jeśli chodzi o faunę dawną, wapienie rafowe dawnego wyrobiska stanowią obiekt zainteresowania geologów oraz paleontologów badających znajdowane tam skamieniałości korali, liliowców, małżoraczków, szkarłupni i innych stworzeń, których od milionów lat z nami nie ma, a które żyły w naszym płytkim morzu, w temperaturze około 20°CPo raz pierwszy zbadał je i opisał w 1873 roku polski przyrodnik i podróżnik Władysław Dybowski (polska-org.pl).W 2012 roku została wytyczona przez 
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Jeziorko Daisy” z 15 przystankami, a poza tym można tu dojść szlakami zielonym i niebieskim od strony Lubiechowa, Witoszowa Górnego, Pogorzały, można też dojść polną drogą od Mokrzeszowa.

I żeby nie było tak różowo, zielono, niebiesko i złoto: Jeziorko Daisy jest jednym z popularniejszych miejsc w okolicy, chętnie odwiedzane przez turystów i okolicznych mieszkańców. Efektem tego jest stosunkowo duże zaśmiecenie rezerwatu, a także liczne akty wandalizmu w postaci niszczenia izby myśliwskiej (uszkadzanie elementów, malowanie napisów) i rozpalania ognisk, do których zbierane są okoliczne gałęzie i konary. [...] Sprayami pomazany jest nie tylko budynek myśliwski, ale także wapienniki, odsłonięcia skalne ale nawet i drzewa. (przyrodniczo.pl).
Wyglądało całkiem inaczej

Opis z przyrodniczo.pl: Pozostałością po zakończonej w 1870 r. działalności górniczej są dwa okazałe wapienniki ulokowane po wschodniej części zbiornika. Są one jednymi z kilku obiektów budowlanych powstałych na terenie wokół jeziorka. Po zalaniu wyrobiska powstało tutaj wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym zakochała się słynna w regionie księżna Daisy (właściwie Maria Teresa Hochberg von Pless). W celu częściowego zagospodarowania terenu, jeden z wapienników został przebudowany na niewielki domek myśliwski, który obecnie bardzo niszczeje. Z jego baszt rozpościerał się widok na szmaragdową taflę jeziorka. Szczególnie atrakcyjną wizualnie w okresie wegetacji roślin oraz jesienią, gdy liście mienią się kolorami złota i czerwieni. Poza przebudowaniem wapiennika usypano tu niewielki staw rybny, z którego poprowadzono kamienne koryto prowadzące prosto do jeziora. Wpadająca do niego woda zamieniała się w wodospad. Obiekt obecnie uległ naturalizacji i praktycznie nie są widoczne po nim żadne ślady.W ramach podsumowania miło nam stwierdzić, że jeziorko po minionych obfitujących w opady miesiącach ma teraz lustro wody zbliżone do poprzedniego - w międzyczasie susza mocno je obniżyła. Przeciętnie powierzchnia jego lustra wynosi około 0,66 ha i jest głęboko - miejscami nawet 23 metry. W listopadzie na tafli jeziora od kilku dziesiątek lat zawsze pływa wiązanka kwiatów - wyraz pamięci o jednej z ofiar jeziora. Jeden z użytkowników portalu polska-org.pl pamięta taką wiązankę w 1984 roku. Jest i teraz.O jeziorku Daisy:
JEZIORKO DAISY: WIELKIE WIOSENNE PORZĄDKOWANIE (FOTO)
WAKACYJNE KLIMATY: JEZIORKO DAISY (FOTO)


O innym zbiorniku wodnym ważnym dla księżnej:
MA FANTAISIE - ODBUDOWAĆ ZAPOMNIANĄ REZYDENCJĘ KSIĘŻNEJ DAISY?
AZALIOWE MARZENIE - MA FANTAISIE: PROCEDURY I ARCHIWALNE ZDJĘCIA
JEZIORKO MA FANTAISIE: RUSZA PROJEKT AZALIOWE MARZENIE (FOTO)

Zapraszamy na jesienne wycieczki:

PARK KSIĄŻAŃSKI I JEGO SŁONECZNE JESIENNE ZAKAMARKI (FOTO)
WAŁBRZYCH TEJ JESIENI W ZŁOCIE I CZERWIENI (FOTO)
Wałbrzych: Park Sobieskiego i Harcówka we wczesnej jesieni [ZDJĘCIA] 
Wieża na Trójgarbie: te jesienne przestrzenie będą się śnić (FOTO)
Jezioro Bystrzyckie wpływa w jesień z nową kładką (FOTO)
Jedlina-Zdrój: wieża kościoła już czeka na turystów z widokiem! (FOTO)
Dzikowiec - wyjątkowe jesienne widoki [FOTO]
JEZIORO BYSTRZYCKIE - ZŁOTEJ JESIENI CZAR (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska