W jakim mieście niedaleko Wałbrzycha może w najbliższym czasie powstać wieża widokowa, z której podziwiać można będzie panoramę miasta i okolic?


Z propozycją budowy platformy zwrócił się do kamiennogórskiego urzędu miasta jeden z ogólnopolskich operatorów naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej. Platforma miałaby powstać w obrębie ulicy Krzeszowskiej, powyżej nieczynnego kamieniołomu (działka nr 18). Proponowaną konstrukcję stanowi wysoki na około 37 metrów maszt, w połowie wysokości którego umiejscowiona zostanie platforma widokowa. Część konstrukcji powyżej platformy wykorzystywana będzie przez jednego z operatorów telefonii komórkowej.

Jak mówią przedstawiciele tamtejszego magistratu, powstanie tego typu obiektu byłoby niewątpliwie ogromną atrakcją, zarówno dla mieszkańców Kamiennej Góry, jak i turystów odwiedzających miasto i powiat. Co najważniejsze, koszty budowy wieży (ok 400 tys. zł) oraz późniejszego utrzymania obiektu pokrywa w całości inwestor. Oznacza to, że miasto Kamienna Góra otrzyma turystyczną atrakcję bez ponoszenia żadnych kosztów. Sama platforma również dostępna byłaby dla zwiedzających całkowicie za darmo.

Na razie inwestor przedstawił miastu szczegóły dotyczące inwestycji. Aby rozpocząć realizację, niezbędna jest zgoda kamiennogórskich radnych na dzierżawę fragmentu działki, na której planowana jest konstrukcja. Aby inwestycja stała się dla inwestora opłacalna, dzierżawa powinna być udzielona na 16 lat. Przez ten czas operator wieży, zgodnie z obowiązującymi przepisami odprowadzać będzie też do miejskiej kasy opłatę z tytułu dzierżawy.

- Oprócz niezwykle istotnego aspektu, jakim jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miasta i regionu, inwestycja realizuje bardzo ważny dla mieszkańców cel - poprawa łączności telefonicznej oraz szerokopasmowy dostęp do internetu - mówią przedstawiciele urzędu miasta w Kamiennej Górze. - Warto tu wspomnieć, że zakres oddziaływania na środowisko tego typu urządzeń zamyka się w promieniu ok 54 m na wysokości 30 metrów. Jest on więc całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska. Tego typu nadajniki znajdują się m.in. w centrach miast, w tym w Kamiennej Górze, np. na Górze Parkowej czy ratuszu.

Na razie nie jest jeszcze znany terminarz prac.

Przypominamy inne wieże w regionie:
WAŁBRZYCH: WIEŻA BOROWA, WIDOK, DOBRE WIEŚCI I MNIEJ DOBRE (FOTO)
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ANNA JUŻ WKRÓTCE W NOWEJ SUKIENCE - JAKIEJ?
ŚRÓDMIEŚCIE - WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W NOWY ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH: TAKIE ŚRÓDMIEŚCIE ZOBACZYMY Z WYREMONTOWANEJ WIEŻY (ZDJĘCIA)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)

WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)
GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)


I te, których jeszcze nie ma:
BĘDZIE 11 NOWYCH WIEŻ WIDOKOWYCH W REGIONIE? [WIZUALIZACJE]
BOGUSZÓW-GORCE: NOWA WIEŻA WIDOKOWA W REGIONIE - JEST POMYSŁ!
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)


Opr. MS
Foto użyczone - ilustracyjne, UM Kamienna Góra