Odwiedzający Europejską Perłę Baroku - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie turyści i pielgrzymi mogą się cieszyć jeszcze lepszą jakością dźwięku zabytkowych organów Michaela Englera. A czy wiecie, co jest w środku?


W Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie zakończył się II etap projektowych prac konserwatorskich instrumentu. Ich zakres obejmował przeprowadzenie prac przy sekcji głównej instrumentu w połączeniu z czyszczeniem, usunięciem usterek, uszkodzeń oraz strojeniem sekcji. Remont wykonała niemiecka firma Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH, całość nadzorowana była przez ks. dra Piotra Dębskiego, specjalistę od muzyki kościelnej. Koszt przedsięwzięcia - 14 960 euro - został pokryty prze fundację Erika-Simon.


Szczegółowy zakres prac obejmował: demontaż piszczałek, ustawienie na stelażach, czyszczenie metalowych i drewnianych piszczałek, przeprowadzenie dezynfekcji usuwającej grzyb i pleśń, czyszczenie i konserwację wiatrownic, naprawę wentyli, wymianę uszkodzonych wypraw skórzanych, czyszczenie i regulację traktury. A także montaż, intonację i strojenie sekcji. Dziś możemy cieszyć się jakością instrumentu i oryginalnym dźwiękiem.

Warto przypomnieć że instrument Michaela Englera znajdujący się w bazylice to unikat. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż organy składają się 95% oryginalnych części. Całe organy posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Wnętrze instrumentu oparte na ściankach drewnianych i szachulcowych posiada nawet... korytarze i klatki schodowe ułatwiające dostęp do piszczałek i ich strojenie.


- Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne Letnie Koncerty Organowe "Muzyka Dawnych Mistrzów" - w lipcu i sierpniu organy zabrzmią fenomenalnie! - mówi Jacek Trybuła z Fundacji Europejska Perła Baroku.

Czytaj też:
KRZESZÓW: PRACE KONSERWATORSKIE PAWILONU I SKLEPIENIA Z FRESKAMI (FOTO)
STRAŻ WAŁBRZYCH: W KRZESZOWIE NIEZBĘDNA BYŁA NASZA POMPA
CO SAPERZY ZNALEŹLI W KRZESZOWSKIM KOMPLEKSIE?
KRZESZÓW: RUSZYŁA NAPRAWA USZKODZONEGO DACHU BAZYLIKI
ORKAN GRZEGORZ USZKODZIŁ CENNĄ ZABYTKOWĄ BAZYLIKĘ [FOTO]

SAPERZY JADĄ DO BAZYLIKI W KRZESZOWIE

TYSIĄCE PIELGRZYMÓW NA ODPUŚCIE
ZESPÓŁ ŚLĄSK WYSTĄPIŁ W BAZYLICE NMP W KRZESZOWIE (FOTO)
TYSIĄCE PIELGRZYMÓW W KRZESZOWIE [FOTO]
A MOŻE PIESZO DO KRZESZOWA (ZDJĘCIA)
NIETYPOWY POMYSŁ NA WALENTYNKI: WIZYTA U ŚW. WALENTEGO
MAMY U NAS NAJWIĘKSZĄ SZOPKĘ W POLSCE
SANKTUARIUM W KRZESZOWIE - NIEZWYKŁE NOCNE ZWIEDZANIE (ZDJĘCIA)
KRZESZÓW - W OPACTWIE DZIEJE SIĘ KRYMINAŁ


Opr. MS
Foto użyczone: Fundacja Europejska Perła Baroku