W kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju odbył się dzisiaj, w niedzielę 20 października, koncert - "Drogi do Bacha", zorganizowany w ramach XII edycji Koncertu Trzech Kultur. A potem odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej wieży kościelnej z punktem widokowym.


Podczas koncertu licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował się zespół wokalny Capella Cracoviensis w składzie: Antonina Ruda - sopran, Michalina Bienkiewicz - sopran, Ilona Szczepańska - alt, Piotr Szewczyk - tenor, Marek Opaska - bas i Jan Tomasz Adamus - organy. W programie koncertu znalazły się trzy utwory: "Christe, adoramus te" Monteverdiego, "Dulcis amor Jesu" Pękiela i "Jesu, meine Freunde" Bacha.

 
Kalendarz budowy

W lutym 2018 r. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór wniosków w konkursie pt. „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Po dogłębnej analizie wybrano kościół przy ul. Jana Pawła II. Gmina podpisała umowę użyczenia z parafią rzymskokatolicką p. w. Trójcy Świętej za zgodą biskupa Ignacego Deca.
 
Od tego czasu rozpoczęły się intensywne prace nad projektem odbudowy wieży kościelnej i empor. Projekt przewidywał innowacyjne rozwiązania polegające na wykorzystaniu empor, które są rzadkością w kościołach rzymskokatolickich, jako miejsca ekspozycji i wystaw okolicznościowych. 30 kwietnia 2018 r. został złożony wniosek na kwotę ponad 615 tys. zł i uzyskał w rankingu pierwsze miejsce, dzięki czemu został  dofinansowany kwotą ponad 391 tys. zł.


 
Na remont został ogłoszony przetarg, a 12 lutego 2019 r. została podpisana umowa z generalnym wykonawcą - firmą Budmax z Boguszowa-Gorc. Firma ta zaoferowała najniższą cenę, ale niestety o 103 tys. zł wyższą niż pierwotnie przewidywana we wniosku. Mimo tego rozpoczęto realizację inwestycji. Prace budowlane toczyły się bez większych problemów, ale zgodnie z wymogiem straży pożarnej pojawiła się konieczność wykonania systemu przeciwpożarowego dla całego obiektu, czego nie przewidywał ani kosztorys, ani projekt. Renowacja objęła 45-metrową wieżę kościelną, empory oraz chór. Dotychczas te części zabytkowego kościoła poewangelickiego nie były użytkowane ze względu na zły stan techniczny.


 
Co się zmieniło?

Obecnie kościół zabezpieczony jest ponad trzydziestoma czujkami oraz nowoczesnym systemem powiadamiania o zagrożeniu pożarowym. W trakcie prac okazało się, że drewniane żaluzje zamontowane w oknach wieży uniemożliwiają podziwianie widoków. Problem udało się rozwiązać montując przeszklone ramy okienne. Niestety, również ten wydatek nie był przewidziany w pierwotnym kosztorysie. 


 
Po zakończeniu prac budowlanych i uporządkowaniu terenu, montażu ławek, tablic i koszy oraz odpowiednim oznakowaniu okazało się, że dopełnieniem całości powinno być oświetlenie nowo wybrukowanego dojścia do kościoła. Wykonano lampy nawiązujące do lamp przy ul. Jana Pawła II. Całość inwestycji to koszt ponad 920 tys. zł, niestety przy niezmienionym poziomie dofinansowania nieco ponad 391 tys. zł.

Teraz wyremontowany budynek uzyska nowe przeznaczenie i będzie służył celom edukacyjnym, kulturalnym i promocyjnym regionu, na przykład organizacji wernisaży, wystaw i koncertów. Z wieży kościoła można już podziwiać jesienną panoramę Jedliny-Zdroju oraz jej okolic, co niewątpliwie będzie stanowiło kolejną atrakcję turystyczną miasta.
Rys historyczny

Dawny kościół ewangelicki w Jedlinie-Zdroju to budowla murowana wzniesiona w latach 1861-1863 w stylu architektury berlińskiej, która była inspirowana włoską architekturą romańską. Wnętrze świątyni z kolei jest inspirowane wnętrzami bazylik starochrześcijańskich. Autor projektu kościoła jest nieznany. Carl Krister, ówczesny właściciel Jedlinki oraz uzdrowiska, przeznaczył na wybudowanie świątyni 5000 talarów w złocie, a jego żona Teresa Krister ufundowała zegar kościelny.Po 1945 roku liczba członków gminy ewangelickiej w Jedlinie-Zdroju gwałtownie się zmniejszała. 9 maja 1976 roku w świątyni odprawione zostało ostatnie nabożeństwo. Część wyposażenia, w tym organy, przekazano do innych świątyń, a opuszczony obiekt zaczął popadać w ruinę. 12 lipca 2001 roku Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP przekazał kościół w formie darowizny rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej. Po 2002 roku budowla została stopniowo wyremontowana.Czytaj też:
TO JUŻ PEWNE: KOŚCIELNA WIEŻA OTWORZY SIĘ NA TURYSTÓW. KIEDY?
KOLEJNY PUNKT WIDOKOWY POWSTANIE NA WIEŻY KOŚCIOŁA (FOTO)

O innych wieżach:
WIEŻA NA TRÓJGARBIE: NADESZŁA DŁUGO WYCZEKIWANA CHWILA (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZEDSTAWIAMY SZCZEGÓŁY INWESTYCJI (FOTO)
WIEŻA NA TRÓJGARBIE: ZAPRASZAMY NA OTWARCIE - BĘDĄ ATRAKCJE! (FOTO)

KRZESZÓW: TAKI JEST WIDOK Z WIEŻY SANKTUARIUM (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)

ŚRÓDMIEŚCIE - WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W NOWY ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: TAKIE ŚRÓDMIEŚCIE ZOBACZYMY Z WYREMONTOWANEJ WIEŻY (ZDJĘCIA)

SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
KAPSUŁA CZASU NA KOŚCIELNEJ WIEŻY ZAMONTOWANA [ZDJĘCIA]
ZABYTKOWA WIEŻA W REGIONIE DO REMONTU


WIEŻA BOROWA: SĄ NOWE SZLAKI. I JEST NAGRODA (FOTO)

WIEŻA TRÓJGARB: CO DZIEJE SIĘ Z INWESTYCJĄ? KIEDY OTWARCIE (FOTO)
RUPRECHTICKI SZPICZAK - WIDOKU Z TEJ WIEŻY NIE ZAPOMNICIE! (FOTO)
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?

DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)

BĘDZIE 11 NOWYCH WIEŻ WIDOKOWYCH W REGIONIE? [WIZUALIZACJE]
BOGUSZÓW-GORCE: NOWA WIEŻA WIDOKOWA W REGIONIE - JEST POMYSŁ!
JEST SZANSA NA JESZCZE JEDNĄ WIEŻĘ WIDOKOWĄ W OKOLICY?
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]Magdalena Sakowska
Foto: JK, jedno zdjęcie użyczone - UM Jedlina-Zdrój