Nową ofertę dla rowerzystów z naszego miasta i regionu ma Jedlina-Zdrój. Ile kilometrów singletracków powstaje i gdzie, na jakich warunkach działa nowa wypożyczalnia rowerów i ile to kosztuje? I jaka nowa atrakcja może powstać przy kompleksie sportowym?Będzie na czym jeździć...

Rowerzyści MTB i nie tylko mają powody do radości, jeśli czekali na nowe miejsca do jeżdżenia blisko naszego miasta i jeśli nie mają swojego roweru elektrycznego. Od kilku lat w Jedlinie-Zdroju i Głuszycy działają wypożyczalnie rowerów elektrycznych bezpłatnie dla mieszkańców gmin, teraz będzie możliwość wypożyczenia roweru za opłatą.

Ceny - 40 zł za 4 godziny i 60 zł za cały dzień wypożyczenia roweru MTB oraz 70 zł za 4 godziny i 100 zł za dzień w przypadku "elektryka". Nie będzie kaucji, a dzień wypożyczenia nie jest dobą: rower pożycza się i oddaje w godzinach pracy ośrodka tego samego dnia - 10.00 - 18.00 w dzień powszedni, 9.00 - 18.00 w weekend. Park Aktywności "Czarodziejska Góra" rusza w długi majowy weekend w reżimie sanitarnym. A na jakiej zasadzie wypożyczymy rower?- Będzie spisana umowa między wypożyczającym a wypożyczalnią, do jej zawarcia konieczny będzie dowód osobisty lub prawo jazdy. Są różne rodzaje rowerów, dla osób o różnych rozmiarach, będzie je można rezerwować na telefon wypożyczalni. 4 godziny to dość, by skorzystać z naszego singletracka przy kompleksie, jedno naładowanie roweru elektrycznego starcza na 70 km i można na nim zaliczyć wszystkie nasze szczyty, co w przypadku zwykłego roweru MTB trzeba byłoby podzielić na kilka dni. A w przypadku całodziennych wycieczek można odwiedzić Głuszycę lub Walim, z którymi będziemy rozwijać współpracę w kwestii szlaków rowerowych, o czym więcej powiemy wkrótce - tłumaczy Wiesław Zalas, dyrektora Centrum Kultury w Jedlinie–Zdroju.

Poza wypożyczalnią ma być już wkrótce uruchomione miejsce obsługi rowerów, gdzie będzie można rower umyć, naładować elektryczny, dokonać drobnych napraw. To będzie już po majówce. Na razie nie przewiduje się biletów rodzinnych ani innych tego typu zniżek, być może takie rozwiązania pojawią się w sezonie, jeśli pojawi się odpowiednia ilość rodzin zainteresowanych ofertą. Będzie to na przykład piąte z rzędu wypożyczenie gratis.Jest też ostrzeżenie dla naciągaczy. - W przypadku opóźnienia w zwróceniu roweru do wypożyczalni użytkownik ma godzinę, żeby powiadomić obsługę o tym fakcie i jego powodach. Po godzinie pracownicy powiadomią policję, a rowery mają GPS-y, więc ich odnalezienie nie będzie stanowiło problemu - dodaje dyrektor.


I będzie po czym...

- Mamy rowery górskie elektryczne i zwykłe, a teraz pracujemy nad trasami, właśnie powstaje dodatkowe 900 metrów, które są kontynuacją uruchomionego w ubiegłym roku singletracka w okolicy Parku Aktywności "Czarodziejska Góra". W tym roku w naszej gminie będziemy już mieli 11,5 kilometrów nowych tras typu singletrack. Powstaną one również w okolicach "Czarodziejskiej Góry", a drugą część planujemy utworzyć w okolicach Hotelu Jedlinka. Te pierwsze będą gotowe w sierpniu, po uzyskaniu wszystkich zgód od Lasów Państwowych, a ta druga już w czerwcu. Nowe 7,5 km tras, które zbudujemy w tym roku, będzie kosztować około 400 000 zł - wyjaśnia burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel.Pierwsze trzy trasy będą bezpośrednio przylegać do Parku Linowego i prowadzić w stronę kamieniołomu oraz serpentyn przy ul. Wałbrzyskiej. Druga lokalizacja to łąka ze strumieniem przed Hotelem w Jedlince, trasy mają sięgać w okolice stacji kolejowej.

Wypożyczalnia rowerów elektrycznych dla mieszkańców będzie działała w urzędzie miejskim na dotychczasowych zasadach (ROZPOCZYNA SIĘ U NAS ERA ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH (FOTO)).Na razie w Jedlinie-Zdroju nie powstanie żadna nowa wieża widokowa, ale burmistrz ma pomysł na atrakcję o charakterze wodnym, choć nie będzie to basen odkryty, a letni park wodny z atrakcjami przede wszystkim dla dzieci, takimi jak fontanny czy brodziki. Obecnie gmina nie dostała na niego dofinansowania, ale będzie się starać o nie w najbliższym czasie.


Zaproszenie na majówkę:


Jesteśmy po przeglądzie tras linowych. Są bezpieczne dla użytkowników i nie zagrażają drzewom, na których są osadzone. Uruchamiamy po rocznej przerwie, największą w regionie trasę tyrolską, 500 m zjazdów, trasa bardzo wysoka, miejscami 17 m nad ziemią, 21 różnorodnych stacji z elementami wspinaczki. Na trasie dla juniorów mamy najnowsze systemy asekuracji za pomocą liny, która nie musi być przepinana przy poszczególnych przeszkodach. Mamy grupę przeszkolonych instruktorów i ratowników.5 minut od parku linowego, przy ul. Wałbrzyskiej przygotowany jest parking na 100 aut. Zachowamy obowiązujące w COVID limity 25 osób na danej odgrodzonej atrakcji, dystans i dezynfekcję.

Otwarcie będzie również na Kompleksie Active przy ul. Kłodzkiej. Na stałe zagości tam grochówka z innymi smakołykami kuchni polowej. Przed jedynym w Polsce krytym bulodromem, będziemy mogli znakomicie bawić się na dmuchanych zestawach zabawowych dla dzieci, poskakać na Eurobungee i doświadczyć zabawy na wodzie przy wykorzystaniu Water Roller. Wewnątrz namiotu napijemy się wyciskanych ze świeżych owoców soków, kawy i doświadczymy innych atrakcji kulinarnych, nie wykluczone, że można tam będzie zagrać w bule, tenisa stołowego i inne gry. Pamiętajmy również, że od lat mamy tam plac zabaw dla dzieci, kompleks boisk piłkarskich, ponad kilometrową ścieżkę dla wrotkarzy, rowerzystów i rolkarzy, pumptrack, skatepark, siłownię terenową. To chyba najbogatsze w tego rodzaju atrakcje miejsce w regionie.
Indywidualnych gości Parku Linowego będziemy zaskakiwać konkursami z nagrodami i tak, co dzień będzie podawany numer dnia i osoba, która będzie w posiadaniu cyfr zawartych w tym numerze po okazaniu w kasie dowodu otrzyma voucher do wykorzystania w naszym parku.


Program na majowy weekend:


1 maja (sobota) OTWARCIE PARKU AKTYWNOŚCI „CZARODZIEJSKA GÓRA” (miejsce: Park Aktywności, ul. Poznańska)
11:00 Oficjalne otwarcie
11:10 Pokaz ewakuacji z trasy Tyrolskiej
12.00-15:00 Gra terenowa „Poszukiwacze skarbów”
12:00 Pokaz na wieży wspinaczkowej
13:00 Pokaz ewakuacji z wieży wspinaczkowej
2 maja (niedziela) Otwarcie Kompleksu Active (miejsce: Jedlina-Zdrój, ul. Kłodzka)
11.00-12.00 Darmowe zabawy na dmuchanych zestawach + wata cukrowa,
odpłatnie skoki na Eurobungee i zabawy na wodzie przy wykorzystaniu Water Roller.


Czytaj też:
JEDLINA-ZDRÓJ: MOŻNA JUŻ JEŹDZIĆ NA NOWYM SINGLE TRACKU (FOTO)
JEDLINA-ZDRÓJ: POWSTANIE NOWA ŚCIEŻKA ROWEROWA SINGLETRACK
WAŁBRZYCH REGION: JUŻ BUDUJĄ TRASĘ SINGLETRACK (FOTO)

Singletracki powstaną również w Szczawnie-Zdroju:


Magdalena Sakowska
Foto: JK