Wszystkie wycieczki, które wam proponujemy, są wyjątkowe, ale ta będzie szczególna. Dlaczego? Przekonajcie się sami i dajcie się ponieść historii Gór Sowich. Tunele, muzea, wiadukty, górskie szlaki, pyszne jedzenie i niesamowite widoki. Chyba wystarczająco was zachęciliśmy? Artykuł z ostatniego numeru tygodnika "WieszCo".


Wycieczkę proponujemy rozpocząć na dworcu kolejowym Wałbrzych Główny. Szynobusem ruszamy w niezapomnianą trasę. Mijamy trzy najdłuższe w kraju tunele kolejowe (do 1,6 km) i wysokie wiadukty (ok. 30 m), z których roztacza się malowniczy widok na Góry Sowie i Kamienne oraz Wzgórza Włodzickie.Przejazd wzbudzi w was emocje jak w parku rozrywki. No prawie, ale będzie ekscytująco.Wysiadamy tuż za ostatnim tunelem, na stacji Świerki Dolne. Stąd tylko dwie minuty drogi do Muzeum przy Tunelu. Tu zaglądamy, aby na chwilę otrząsnąć się z emocjonującego przejazdu i przywołać ciepłe wspomnienia. W wiekowym domu zgromadzono przedmioty codziennego użytku, na widok których, gwarantujemy, choć raz krzykniecie „moja babcia miała to w domu” albo „ciocia ma coś podobnego na strychu”! I od razu poczujecie się jak u siebie. Z przyjemnymi wspomnieniami w głowie ruszajcie na szlak. (Uwaga - muzeum zawiesiło swoją działalność do wiosny - przyp. red.)Trasę najlepiej rozpocząć na zielonym szlaku, idąc w dół drogi nr 381 Wałbrzych-Kłodzko, aż do XIX-wiecznego krzyża Męki Pańskiej w dolnej części wsi Świerki. Przy krzyżu musicie skręcić w szutrową drogę, biegnącą przez malownicze pasmo Wzgórz Wyrębińskich. Po około godzinnej wędrówce pachnącym świerkami lasem dotrzecie do wejść do podziemnego kompleksu Gontowa. Podziemne sztolnie, zamknięte dla zwiedzających, wchodzą w skład tajemniczego projektu składającego się z podziemnych hal i korytarzy, wybudowanych podczas II wojny światowej pod wspólną nazwą „Riese”.

Trzymając się nadal zielonego szlaku zejdźcie w dół do Sowiny. Tu możecie „odbić” w prawo na szlak czarny i po chwili wejść do gospody w Harendzie. Tu znajdują się stawy i mini zoo. Możecie również po 30 minutach, podążając zielonym oznakowaniem, dojść do Sokolca, gdzie warto zatrzymać się na pysznym domowym obiedzie w restauracji Oberża PRL.Po krótkiej przerwie i naładowaniu baterii, zachęcamy rozejrzeć się po wsi Sokolec. Są tu przykłady niemieckiego budownictwa górskiego, dom ze zdobieniami z przełomu XIX i XX w., w którym obecnie funkcjonuje sklep spożywczy, remiza strażacka i kościół pw. św. Marcina z 1786 r. zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym.Po kolejnych kilkunastu minutach dotrzecie do Rozdroża nad Sokolcem (693 m n.p.m.). 
Z tego miejsca możecie ruszyć zielonym szlakiem w stronę schroniska Sowa (875 m n.p.m.) i dalej na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę (1015 m n.p.m.).Wejście na górę zajmie nieco ponad godzinę. Proponujemy wam zmienić na chwilę kolor szlaku z zielonego na niebieski i wejść do Parku Krajobrazowego Gór Sowich, kierując się w stronę Rozdroża pod Lisimi Skałkami (821 m n.p.m.) znajdującego się na 9 km naszej trasy. Stąd macie 10 minut drogi do Lisich Skał – stanowiących jedno z największych zgrupowań gnejsowych skał w Górach Sowich. Warto tam podejść, by wrócić za chwilę na Rozdroże pod Lisimi Skałami. Stąd zielonym szlakiem przez Nowy Miłków dojdziecie do Ludwikowic Kłodzkich, ciesząc oczy otaczającym pięknem natury.

Na około 13 km trasy dotrzecie do Skrzyżowania pod Gruntową (620 m n.p.m.). Miłośnicy militariów i podziemnego kompleksu Riese mogą stąd dojść czarnym szlakiem do muzeum techniki militarnej Molke (20 min. w jedną stronę). Jeśli nie macie na to ochoty możecie skierować się ku ostatniemu punktowi trasy – stacji kolejowej Ludwikowice Kłodzkie. To bardzo oryginalny, choć już nieco zapomniany budynek. Koniecznie popatrzcie w bok i zerknijcie na jeden z najwyższych wiaduktów kolejowych w Polsce. Znajduje się tuż obok.Ze stacji Ludwikowice Kłodzkie pociągiem dotrzecie zarówno do początku trasy (do stacji Świerki Dolne, a dalej do Wałbrzycha Głównego) lub możecie pojechać w przeciwnym kierunku do Nowej Rudy lub Kłodzka.RedFOTO:

(Fot. M. Jagiellicz): Wiadukt w Ludwikowicach Kłodzkich – może zachwycić(Fot. B. Adamska): Muzeum przy Tunelu – warto zajrzeć(Fot. K. Niebora): Panorama wsi Sokolec – czyż tu nie jest cudnie?Pozostałe zdjęcia: Magdalena Sakowska, zdjęcie Muzeum przy Tunelu użyczone: profil społecznościowy placówki


Czytaj też:
REGION: WŁODZICKA GÓRA I JEJ OPOWIEŚĆ Z WIEŻĄ W TLE (FOTO)

WAŁBRZYCH REGION: MOŻE UDA SIĘ URATOWAĆ TO SCHRONISKO? (FOTO)
WAŁBRZYCH REGION: CHCESZ SPOJRZEĆ NA GÓRY SOWIE? TERAZ?
GÓRY SOWIE: KALENICA, GÓRA INNA NIŻ WSZYSTKIE (FOTO)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
GŁUSZYCA, WALIM: NAJSZYBSZE NIEBIESKIE POŁĄCZENIE (FOTO)


Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie pdf na stronie www.wieszco.pl