Znany naszym Czytelnikom przyrodnik i fotograf dzikiej natury, Krzysztof Żarkowski, wziął udział w projekcie ukazującym, jak piękne są nasze góry i okolice Wałbrzycha. Na swoich zdjęciach ukazał to, czego na ogół zobaczyć nie jesteśmy w stanie.


Album "Ziemia Mieroszowska - Nieodkryte piękno" wyszedł drukiem pod koniec grudnia ubiegłego roku, co było zwieńczeniem pomysłu władz gminy z początków roku 2020. Wydany został przez wydawnictwo PLAN w 4 językach - polskim, angielskim, niemieckim i czeskim. Pracą nad projektem albumu zajął się zespół w składzie: Krzysztof Żarkowski, Igor Hoffman, Barbara Bukowska-Matusiewicz i Tomasz Tracewski.Jak informuje mieroszowski urząd miasta i gminy, na 120 stronach zamieszczono tu opisy ponad 100 zdjęć fauny i flory, jaką można podziwiać na terenie gminy. Do albumu załączono 8 polakierowanych kart przedstawiających rodzimą przyrodę oraz mapę z zaznaczonymi charakterystycznymi dla obszaru gatunkami roślin i zwierząt.

- Materiał był gromadzony przez wiele lat, z okolic Unisławia Śląskiego, Golińska, całych Gór Kamiennych, byłbym na pewno w stanie po tych wszystkich latach robienia zdjęć pokazać przyrodę każdej gminy w powiecie wałbrzyskim i w okolicznych też. Myślę, że one na to zasługują. Przez dwie dziesiątki lat robiłem dokumentację przyrodniczą od Książa po Golińsk. Flora i fauna jest podobna, choć zdarzają się gatunki charakterystyczne dla danego miejsca. W gminie Mieroszów to storczyki, liczne salamandry, bociany czarne - mówi Krzysztof Żarkowski, który wcześniej wydał już trzy albumy z przyrodą powiatu wałbrzyskiego.Jak dodaje przyrodnik, gmina Mieroszów to region bardzo ciekawy przyrodniczo, a cały powiat wałbrzyski może się pochwalić florą i fauną, której próżno by szukać w okolicach Wrocławia czy w innych północnych i środkowych rejonach województwa.

- Specyfiką Gór Kamiennych jest surowszy klimat i środowisko, mocno górskie. Góry Suche nazywano Małymi Tatrami, są tu spadki i przewyższenia, miejsca mniej dostępne dla człowieka i tu się zachowało więcej gatunków płochliwych, uciekających od ludzi - z ptaków to sokoły wędrowne, sóweczki, puchacze, bociany czarne, bieliki, w rejonie Golińska pojawiają się żurawie. Ze zwierząt są między innymi borsuki, gronostaje, żmije zygzakowate w trzech odmianach - brązowej, srebrzystej i czarnej, pojawiają się też gniewosze. Wilki są, ale przestrzegam, że szansa na zrobienie dobrego zdjęcia wilkowi przez amatora jest praktycznie żadna. Sudety są jednak zdegradowane przez człowieka, orły, wilki, czy niedźwiedzie wytępiono i wycięto puszcze bukowo-jaworowe, sadząc świerk, ale zwierzęta sobie radzą, gatunki się powoli odtwarzają - mówi fotograf.A są tu też ciekawe rośliny, na które można "polować" z aparatem, rosnące w rzadkich i ukrytych miejscach.

- Na pewno warto odwiedzić Sokołowsko ze względu na walory przyrodnicze i historyczne, cała dolina Ścinawki jest ciekawa, piękne są łany śnieżyc wiosennych w okolicach Sokołowska i Rybnicy Leśnej, w rejonie Andrzejówki na łąkach rosną storczyki męskie i inne rzadkie kwiaty. Gmina Mieroszów to rejon bardzo ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo o każdej porze roku, jesienią przebarwiają się buki, teraz mamy w górach piękną zimę, szlaków wiele, dobrze oznaczone - podsumowuje przyrodnik.Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.Krzysztof Żarkowski o naszych roślinach i zwierzętach:
WAŁBRZYCH: NASZE MŁODE BOCIANY JUŻ GOTOWE DO LOTU (FOTO)
WAŁBRZYCH: GDZIE SALAMANDRY POSZŁY SPAĆ? W NASZYM MIEŚCIE (FOTO)
PARK KSIĄŻAŃSKI: OSTATNIE KWIATY JESIENI - PIĘKNE I GROŹNE (FOTO)
GÓRY KAMIENNE: LILIA ZŁOTOGŁÓW 0 KRÓLOWA SKALNYCH BRAM (FOTO)
WAŁBRZYCH REGION: BRODACZKA WSKAZUJE, GDZIE CZYSTE POWIETRZE (FOTO)
WAŁBRZYCH: CZY MIESZKAJĄ U NAS SALAMANDRY? GDZIE? (FOTO)
PODZAMCZE: JEMIOŁUSZKI OPANOWAŁY OGRÓDKI. BĘDZIE ICH WIĘCEJ? (FOTO)


Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Krzysztof Żarkowski
Zdjęcie zespołu użyczone: UMiG Mieroszów