Latem można stąd podziwiać widoki, zimą szusować na nartach. To ciekawe miejsce na spacer, w dodatku skomunikowane z Wałbrzychem linią nr 2 autobusu miejskiego - do Kuźnic. Górę można zdobywać też od strony Unisławia Śląskiego... Zapraszamy na wycieczkę i do podziwiania zdjęć - widoków z Dzikowca!

Wjazd wprost na szczyt
Dzikowiec (836 m. n. p. m.) jest górą o dużej atrakcyjności dla turystów dzięki kolejce linowej (czynna w weekendy od 10.00 do 17.00, wjazd co 30 minut, bilet 7 zł, do góry i na dół 10 zł, ulgowy 5 zł) i wybudowanej dwa lata temu wieży widokowej, są tu trasy rowerowe, także ekstremalne, można polatać paralotnią.

Na Dzikowcu jest wiele ciekawych miejsc, takich jak Sztolnia Rycerska (w masywie są też inne sztolnie) czy urokliwe stawy po drodze do Kuźnic i siedziby nadleśnictwa (szlak niebieski). My jednak proponujemy przejście typowo turystyczne z pięknymi widokami. Zaczynamy w Unisławiu Śląskim zielonym szlakiem spod wiaduktu kolejowego, z tego szlaku na Sokółce można zrobić chwilowy zeskok na niebieski, ponieważ na szczycie tej góry wycięto spory kawałek lasu – oczywiście nie wygląda to ładnie, ale otwiera się piękny widok w stronę Karkonoszy. Wcześniej, w lesie u stóp masywu, można znaleźć tablice nowej ścieżki edukacyjnej.


Niezapomniane widoki

Po połączeniu się obu szlaków (uwaga na miejsce, gdzie leży przewrócony świerk, tam można pójść w złym kierunku) strome podejście pod Dzikowiec, skąd, z dużej przeszkody dla rowerzystów górskich będącej zarazem wiatą turystyczną mamy piękny, choć już trochę zarośnięty widok na Boguszów-Gorce.
Jednak prawdziwie niesamowita panorama otwiera się poniżej szczytu, już po odejściu szlaku niebieskiego na prawo. Ponieważ tu także wycięto las, mamy widok na obie strony – można sobie obejrzeć jak na dłoni Boguszów i Gorce, południowe partie Wałbrzycha, góry Wałbrzyskie i Kamienne, a z drugiej strony Karkonosze ze Śnieżką. Potem zielony szlak zaprowadzi nas bezpiecznie do centrum Boguszowa. A po drodze może jeszcze uda się zobaczyć kwitnące paprocie...