Jeśli komuś marzy się górskie schronisko, niech sobie wsiądzie w samochód i pojedzie 20 minut z centrum Wałbrzycha. Albo w weekendowy autobus linii nr 12. I zobaczcie, jak pięknie jest w Andrzejówce!


O urokach podwałbrzyskiego schroniska opowiadaliśmy już wielokrotnie, więc tylko przypominamy, że w lipcu uroki te się podwajają. Na przykład 20 minut spaceru od Andrzejówki szlakiem czerwonożółtym mamy taki pejzaż:Inicjatywa wybudowania schroniska turystycznego w Górach Kamiennych pojawiła się w roku 1932 w Waldenburger Gebirgsverein (Wałbrzyskim Związku Górskim). Nigdy by zapewne nie powstało, gdyby nie prezes tego stowarzyszenia, wałbrzyski aptekarz, 67-letni wówczas Andreas Bock (zm. 1942), któremu zawdzięcza swoją niemiecką (Andreasbaude) i dzisiejszą nazwę. Według informacji na stronie Andrzejówki projektant był wałbrzyski, takoż dwie firmy, które budowały i wykańczały schronisko. Uroczystego otwarcia dokonano 21 października 1933 roku. 
Przełęcz Trzech Dolin jest największym węzłem szlaków turystycznych w Górach Kamiennych. Z Andrzejówki są łatwo dostępne najciekawsze miejsca w naszych górach: pomniki przyrody, zabytki architektury, punkty widokowe itp.

Szlaki:

  • Czerwony (Główny Szlak Sudecki): z Sokołowska, z Rybnicy Małej [Można dojść do: punkty widokowe na Bukowcu, ruiny zamku Rogowiec (końcówka żółtym)]
  • Niebieski: z Sokołowska (i Mieroszowa), z Rybnicy Małej [Można dojść do: punkty widokowe na Suchawie, Kostrzynie, Włostowej i Garbatce, ruiny zamku Rogowiec (końcówka żółtym)]
  • Zielony: z Sokołowska (i Unisławia Śl.), z Rybnicy Leśnej (i Wałbrzych Główny PKP) [Można dojść: szybko do Sokołowska i do Wałbrzycha :)]
  • Żółty: z Sokołowska (i Unisławia Śl.), z Grzmiącej (i Głuszycy ) [Można dojść do: ruiny zamku Radosno, Rogowiec, punkty widokowe na Waligórze, Stożku Wlk.
  • Czarny: od szlaku zielonego granicznego [Można dojść do: punkty widokowe na zboczach Waligóry, Szpiczak (końcowe podejście zielonym)]
  • Narciarski czerwony na pomarańczowym: z Trzech Strug (dalej: Łomnicy, Głuszycy, Wielkiej Sowy, Przełęczy Jugowskiej - schronisko Zygmuntówka) [Można dojść do: zielonego granicznego, Szpiczaka (podejście zielonym).


Swoje wielkie chwile Andreasbaude przeżyła, gdy w 1936 roku odwiedziły ją królowa holenderska Wilhelmina i królewna Julianna, która uczyła się tam jazdy na nartach. A mroczne chwile – kiedy w 1944 roku została skonfiskowana na potrzeby Hitlerjugend, a potem zajęta przez Wermacht. Po wojnie obiekt przejmuje w zarząd PTTK (wtedy jeszcze Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) i przekazuje kolejnym dzierżawcom. Obecni administrują Andrzejówką od kilkunastu lat. Andrzejówka jest znana z niszowych koncertów piosenki kojarzącej się z górami.Przypominamy weekendowy rozkład autobusu nr 12:

Odjazdy z Placu Grunwaldzkiego w sobotę: 5.52, 8.15, 11.41, 14.51, 17.15,
w niedzielę: 7.01, 10.16, 12.11, 14.16, 17.16.

Powroty z Andrzejówki w sobotę: 6.26, 9.01, 12.21, 15.21, 18.01
w niedzielę: 8.11, 11.11, 13.26, 15.01, 17.47.

Nieopodal mamy także taki obiekt:
KSIĘŻNA DAISY: PROJEKT HEIDELBERG: DZIKA GÓRSKA REZYDENCJA

Czytaj też:
ANDRZEJÓWKA - KOLOROWE URODZINY (ZDJĘCIA)
SUCHAWA: ŚWIAT Z TRACHITOWEJ GÓRY (FOTO)
ANDRZEJÓWKA: ORZEŁ PRZEDNI ROZPOCZYNA TU WIELKĄ AKCJĘ (FOTO)
WDWI PO GODZINACH - ANDRZEJÓWKA WIOSNĄ (FOTO)
SPACEREM WOKÓŁ WALIGÓRY (ZDJĘCIA)

Opr. i foto: Magdalena Sakowska