W weekend warto wybrać się na Dzikowiec. To propozycja dla pieszych i zmotoryzowanych. Taki spacer pozwala odetchnąć od miejskiego kurzu i jest okazją do nacieszenia się pięknymi widokami. Zapraszamy na fotospacer.

Osoby zmotoryzowane mogą przyjechać pod sam Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Góra Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach i zaparkować tuż pod dolną stacją kolei linowej lub trochę wcześniej - na ul. Sportowej. Ostatni odcinek drogi został w ubiegłym roku zmodernizowany i (LEŚNICY BUDUJĄ DROGI W REGIONIE).


Szlak zielony i niebieski

Do Dzikowca można jednak zrobić sobie również pieszą wycieczkę o różnym stopniu długości i trudności. Wycieczkę szlakiem zielonym można zacząć w różnych punktach. Szlak ten wiedzie z Marciszowa przez Gostków, Trójgarb, Lubomin i Chełmiec, przez dworzec kolejowy w Boguszowie-Gorcach, Dzikowiec, Sokołowsko, Andrzejówkę do dworca kolejowego Wałbrzych Główny.
Niebieski zaś pozwala zobaczyć Lesistą Wielką, Stachoń i Dzikowiec oraz przez Boguszów dojść do Wałbrzycha. Ta propozycja pozwala też na podziwianie okolic kuźnickiej leśniczówki i położonych za nią stawów. O spacerze szlakiem zielonym i niebieskim oraz Sztolni Rycerskiej pisaliśmy już wcześniej (GÓRA DZIKOWIEC - MIEJSCE AKTYWNEGO WYPOCZYNKU W REGIONIE ).

Spacer przez Kuźnice
Dziś proponujemy wersję mniej forsownego spaceru do Dzikowca od Osiedla Krakowskiego i Kuźnic Świdnickich, dokąd dojechać można wałbrzyską komunikacją miejską - linią nr 2.

Jadąc autobusem relacji Piaskowa Góra - Gorce należy wysiąść na przystanku na żądanie Osiedle Krakowskie - most. Ulicą Krakowską idziemy w dół do wiaduktu gdzie zaczyna się ul. Reymonta. Ostatnio mieszkańcy zaczęli na nim manifestować swoje uczucia (MOST ZAKOCHANYCH W REGIONIE WAŁBRZYSKIM?).Do ul. Reymonta można też dojechać z Wałbrzycha linią nr 2 relacji Piaskowa Góra - Kuźnice. Wybierający najkrótszy wariant spaceru powinni wysiąść natomiast na przedostatnim przystanku trasy tego autobusu - na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego z ul. Bema.


Spacerowicze ulicą Reymonta podążają wzdłuż nasypu linii kolejowej nr 291. Trasę można też zaplanować od umiejscowionego w dzielnicy Kuźnice dworca kolejowego Boguszów Gorce Wschód, gdzie można przyjechać pociągiem. Trzeba jednak przy wyborze pociągu dokładnie sprawdzić, czy przystaje on na tym przystanku. Od dworca o krok do ul. Reymonta. Po drodze mijamy szyb Józef zaadaptowany na zakład produkcyjny.


Trzy spotkania z linią kolejową

Oddalony wciąż Dzikowiec towarzyszy nam z oddali odkąd tylko wyjdziemy z terenu zabudowanego. Po przejściu
za szybem Józef pod kolejnym wiaduktem, tym razem linii kolejowej wiodącej do Czech, kontynuujemy spacer drogą powiatową, która przechodzi w ul. Żeromskiego. Tę linię kolejową spotkamy podczas drogi jeszcze dwukrotnie. Jesteśmy na wzniesieniu, z którego doskonale widać po prawej stronie Boguszów, w tym odznaczające się strzeliste sylwetki kościołów. Nie na darmo miasteczko to tuż po wojnie przyjęło nazwę Boża Góra, będącą tłumaczeniem od niemieckiego Gottesberg.Schodzimy w dół. Do rozwidlenia dróg. Nieopodal do lat 90. stał szyb Barbara (KWK Victoria). Teraz możemy pójść w prawo do ul. Miłej, a szlak niebieski poprowadzi nas leśnymi duktami do Dzikowca. Możemy też kontynuować spacer ul. Żeromskiego i wybrać skręt w lewo. Po drodze mijamy przystanek autobusowy na skrzyżowaniu z ul Bema - tu spacer zaczną wybierający trasę najkrótszą. Idąc ulicą Bema możemy zobaczyć m.in. byłą szkołę podstawową. Obecnie gmach jest wystawiony do sprzedania. Po drodze mijamy lokalny orlik, a także dawną muszlę koncertową i cmentarz. Wiedzie nas teraz przez las ul. Sportowa. Za cmentarzem kolejny raz mijamy linię kolejową do Mieroszowa i dalej do Czech.


Las i mury z przeszłością

Idąc dalej po prawej natrafiamy na zbiornik, z którego zimą czerpana jest woda niezbędna do naśnieżania stoku narciarskiego na Dzikowcu. Latem nie brakuje tu wędkarzy, jesienią w okolicy kręcą się grzybiarze.Ulicą Sportową dochodzimy do kolejnego przejazdy kolejowego na linii kolejowej nr 291. Tuż za nim można zaparkować samochód, lub podjechać dalej aż pod restaurację u podnóża Dzikowca.Po drodze mijamy nieukończone solidne mury hotelu. Wałbrzyskie kopalnie w latach 80. chciały tu stworzyć kompleks hotelowy z basenem. Niestety realizowaną inwestycję
transformacja zastała w stanie surowym. Gminy nie było stać na jej dokończenie, do pomysłu wrócono po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Solidne mury potencjalnego hotelu gmina próbuje sprzedać, dotychczas bez rezultatu. Wokół obiektu kręcą się jednak wielbiciele bitew na ASG, a latem 2013 roku w obiekcie nakręcono kilka scen, które wmontowano do klipu Patrycji Markowskiej „Dzień za dniem” . Przy nowym budynku z kilkoma miejscami noclegowymi, zapleczem sanitarnym, wypożyczalnią sprzętu i zapleczem gastronomicznym można odpocząć przed wspinaczką na Dzikowiec. Dla dzieci jest tu plac zabaw, starsi mogą w drewnianej wiacie upiec kiełbaski.Teraz pora zdecydować się na wspinaczkę lub wjazd na szczyt koleją linową czynną w weekendy. 
Kolej jest czynna w każdą sobotę i niedzielę w godz. 10:00 -17:00. Wjazdy co 30 minut. Wjazd kosztuje 7 zł dla dorosłych, podróż w dwie strony 10 zł, dzieci zapłacą odpowiednio 5 i 7 zł. Kaucja za kartę magnetyczną 10 zł. Są też zniżki dla grup zorganizowanych i karnety dzienne.

Widoki z górnej stacji
Bez względu na to, czy wejdziecie na Dzikowiec pieszo, czy wjedziecie wyciągiem, po drodze czeka Was prawdziwa uczta. Jesienny las na stoku wygląda bajecznie. Dolna stacja wyciągu oddala się i wkrótce widać w dole Kuźnice, Boguszów, góry Chełmiec i Mniszek z fragmentem Gorc, a w oddali Wałbrzych, Świebodzice i Świdnicę, a w wymarzonych warunkach widoczności nawet wrocławski Sky Tower. By zobaczyć Śnieżkę i a nawet Góry Stołowe trzeba z Dzikowca popatrzeć w drugim kierunku... a najlepiej z drewnianej wieży widokowej dostępnej od kilku lat przy górnej stacji wyciągu. Na szczycie można zorganizować ognisko, modernizacji doczeka się też chatka nieopodal wieży.W przyszłym roku wokół Dzikowca sieć tras się zagęści, powstaną też dodatkowe parkingi - DZIKOWIEC: NOWE PUNKTY WIDOKOWE, ŚCIEŻKI I PARKINGI. Każdego roku kolej krzesełkowa na stoku przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego jest świadkiem ćwiczeń lokalnych służb (EWAKUACJA I POSZUKIWANIE NA DZIKOWCU).
Więcej o Dzikowcu m.in.:
EWAKUACJA I POSZUKIWANIE NA DZIKOWCU
LEŚNICY BUDUJĄ DROGI W REGIONIE
DZIKOWIEC: NOWE PUNKTY WIDOKOWE, ŚCIEŻKI I PARKINGI
GÓRA DZIKOWIEC - MIEJSCE AKTYWNEGO WYPOCZYNKU W REGIONIEInne propozycje wypraw po regionie:

TAKIE WIDOKI TO NIE BIESZCZADY - TO GÓRY WAŁBRZYSKIE
WAŁBRZYCH JAK Z DRONA (ZDJĘCIA)
Z GÓRY NA WAŁBRZYCH I JEDLINĘ

WAŁBRZYCH: CHEŁMIEC - POPOŁUDNIE Z WIELKĄ GÓRĄ

ANDRZEJÓWKA: KOLOROWE URODZINY
SPACEREM WOKÓŁ WALIGÓRY
BOROWA I JEJ OTOCZENIE SIĘ ZMIENI - POWSTANIE NIE TYLKO WIEŻA
Z GÓRY NA WAŁBRZYCH I JEDLINĘ
ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA AKTYWNYCH: NOWA TRASA

BĘDZIE WIEŻA NA TRÓJGARBIE!
WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH JAK Z DRONA (ZDJĘCIA)
RUSZ NA SPACER PO (NIEDOSZŁYCH) WULKANACH

STAMTĄD WAŁBRZYCH WIDAĆ CHYBA NAJŁADNIEJ

FOTOSPACER - KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY, MNIEJ ZNANE MIEJSCA
FOTOSPACER: ODWIEDZINY W SOKOŁOWSKU
FOTOSPACER: POŻEGNANIE LATA - PRZEŁĘCZ OKRAJ


Polecamy też:
PARK SZWEDZKI - ODPOCZYNEK WŚRÓD ZIELENI W SERCU UZDROWISKA
JEDLINA-ZDRÓJ: ZACZYNA ROBIĆ SIĘ ZŁOTO [FOTO]
ZAPOMNIANY ZABYTEK Z WĄWOZU KSIĄŻ
ZAMKOWYCH OGRODÓW CZAR
UZDROWISKOWE PARKI: SZCZAWNO-ZDRÓJ I JEDLINA-ZDRÓJ

fot. Elżbieta Węgrzyn