Polskie góry to od lat ulubiony kierunek wypraw oraz wycieczek w wolne weekendy. Ich krajobrazem cieszą się nie tylko Polacy, lecz także turyści z całej Europy. Skąd ten zachwyt? I dlaczego jest tak duży w przypadku Gór Stołowych?

Góry Stołowe mają ponad trzydzieści milionów lat. Niesamowite skalne labirynty i tajemnicze formacje skalne to miejsca, które trudno zobaczyć w innych regionach Polski. Choć nie jest to najdłuższe pasmo górskie w naszym kraju, na zwiedzanie Gór Stołowych warto poświęcić więcej niż długi weekend.

Gdzie w Góry Stołowe?

Góry Stołowe to nie tylko pasma po polskiej stronie. Słynne skalne miasto leżące w Czechach również znajduje się na ich obszarze. Jego popularność wykracza jednak daleko poza granice Czech czy Polski. Góry Stołowe przyciągają magicznymi widokami, łatwymi do pokonania szlakami i aurą, której trudno szukać gdzie indziej. Najwyższym szczytem Gór Stołowych po stronie polskiej jest Szczeliniec Wielki. To równie niesamowite miejsce, jak skały po stronie czeskiej. Stanowi labirynt, w którym można znaleźć mnóstwo fantazyjnych miejsc. To, co tam zobaczymy, działa na wyobraźnię, więc jeśli zabierzemy na wycieczkę dzieci, na pewno wzbudzi to ich zachwyt. Maluchom spodoba się również w Błędnych Skałach. To kolejny z wielu labiryntów w Górach Stołowych, bez którego wyprawa nie byłaby taka sama. Jak się prezentuje? Zobaczymy tam wąskie szczeliny, a część górskich odcinków trzeba będzie pokonywać na kolanach. Ba, jeśli nie będziemy uważać podczas wyprawy, możemy łatwo zabłądzić. W końcu to Błędne Skały, gdzie nietrudno o pomyłkę i zrobienie jednego kroku za daleko. Do tego Kopa Śmierci, Piekielna Góra, Skalne Grzyby… Miejsc, w które powinniśmy pójść, jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego warto zaplanować sobie sporo czasu, by poznać piękno Gór Stołowych.

Nie samymi górami żyje człowiek

Wizyta w Górach Stołowych to nie tylko spacer między skałami, których nie zobaczymy w żadnym innym miejscu na świecie. Na trasie powinny znaleźć się również takie miejsca jak np. Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju. Oprócz tego warto odwiedzić Kaplicę Czaszek w Czermnej oraz robiącą duże wrażenie Śląską Jerozolimę w Wambierzycach. Nie sposób nie wspomnieć o takich miejscach jak Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój czy skansen budownictwa sudeckiego w Pstrążnej. Turystów na szlakach przyciąga również trupia czaszka widoczna na skale. Znajduje się poza szlakiem, więc dojście do niej może grozić mandatem, ale nie pomijają jej blogi podróżnicze ani przewodniki po Górach Stołowych. Znajduje się ona w okolicach szczytu Kopa Śmierci. Nie jest to jedyne takie miejsce w okolicy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że dostanie się do tego miejsca może być niebezpieczne. Jeśli więc ktoś chce podjąć ryzyko, nie powinien zabierać na tę część wyprawy najmłodszych. Nie będzie to bowiem część wycieczki przeznaczona dla dzieci. Każdy, to jest ciekawy dokładnej lokalizacji trupiej czaszki, na pewno znajdzie tę informację w internecie.