W okolicy zamku Cisy coś przybyło - i są dobre wiadomości w sprawie mostu.


Drewniany most prowadzący do bramy ruin został rozebrany w grudniu 2017 przez właściciela obiektu, Lasy Państwowe, ponieważ był w fatalnym stanie technicznym. Po długim czekaniu jest szansa, że coś się zmieni.- Mamy zlecone prace projektowe i jest nadzieja, że za 3-4 miesiące otrzymamy pozwolenie na budowę. Mieliśmy środki tylko na projekt i obecnie szukamy dalszych środków, na odbudowę mostu. Prawdopodobnie nie będzie on drewniany, bo drewno szybko się niszczy, jest kilka innych możliwych rozwiązań konstrukcyjnych bez użycia tylko i wyłącznie drewna. Uzgadniamy teraz wszystko z konserwatorem zabytków, chodzi o wymogi bezpieczeństwa, o dużą wysokość, która tam jest i związane z tym obostrzenia. Z przedstawionych koncepcji wybierzemy najlepszą. Do miesiąca powinniśmy wszystko wiedzieć - mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wałbrzych Marek Nogawka.Koszt odbudowy mostu jest szacowany wstępnie na 60 000 - 70 000 zł, ale o realnych kosztach będzie można mówić dopiero po wyborze rozwiązania. Gdyby udało się zdobyć dofinansowanie, to po wszelkich procedurach związanych z nadzorem konserwatorskim most mógłby się pojawić jeszcze jesienią tego roku. Czyli na zamek Cisy latem wchodzimy wydeptaną już, a niezbyt łatwą (zwłaszcza po deszczu) ścieżką.Na razie turyści mogą się cieszyć nową wiatą, która pojawiła się pod zamkiem w ramach dużego projektu zagospodarowania Trójgarbu, w którym oprócz wieży widokowej na szczycie przewidziano także wiaty w miejscach szczególnie uczęszczanych.

- Na bieżąco są tam dodawane nowe elementy, oprócz wiaty są stojaki na rowery i stoliki z siedziskami, na uzupełnienie czeka tablica informacyjna i drogowskazy. W ostatni weekend lipca na polanie odbędzie się drugi turniej rycerski - zapowiada
Ilona Bujalska, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Starych Bogaczowicach.Rok temu w rejonie zamku pojawiła się asfaltowa szosa, prowadząca na łąkę nad Czyżynką u stóp ruin, wybudowana za 432 625,22 zł.

O moście pisaliśmy:ZAMEK CISY BEZ PRZEJŚCIA - DO KIEDY?

O innych inwestycjach i imprezach w okolicach Cisów:
ZAMEK CISY - SROMOTNA KLĘSKA RYCERZY ROZBÓJNIKÓW (FOTO)
BUDUJĄ DROGĘ DO ZAMKU CISY (FOTO)

ZAMEK CISY: TEN ROK PRZYNIESIE DUŻE ZMIANY (MAPA)
ZAMEK CISY: BĘDĄ SPORE ZMIANY
ZAMKOWY MOST JAK NOWY


O samym zamku:
ZAMEK CISY MIAŁ WODOCIĄG I BUDYNKI MIESZKALNE! (FOTO)
ZAMEK CISY - REZYDENCJA WŁADCZYNI CAŁEGO REGIONU (FOTO)
ZAMEK CISY: ZIMOWY SPACER I COŚ DLA ODWAŻNYCH (FOTO)
ZAMEK CISY: WARTO ODWIEDZIĆ OSOBIŚCIE (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska