Poszukiwacze Optymizmu znaleźli go tym razem na górze Chełmiec. Razem z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim powędrowali na ważny dla mieszkańców Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju szczyt, by go włączyć w akcję „Śmieci skrzydeł nie mają”.


W piątek 3 lipca ekolog Dominik Dobrowolski wybrał się z dziećmi ze świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich, czyli z Janowickimi Poszukiwaczami Optymizmu na szczyt naszego Chełmca. Przy wejściu do wieży widokowej przymocowali tabliczki z orłem przednim i hasłem ogólnopolskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. O akcji pisaliśmy między innymi w związku ze schroniskiem "Andrzejówka": PAMIĘTAJMY: ŚMIECI SKRZYDEŁ NIE MAJĄ (FOTO), ANDRZEJÓWKA: ORZEŁ PRZEDNI ROZPOCZYNA TU WIELKĄ AKCJĘ (FOTO).– W tym roku orlice i orły z Janowic Wielkich wyczyściły całe Janowice z elektrośmieci. Dzieci zebrały w ciągu kilku dni ponad 3 tony starego i zużytego sprzętu, który trafi do recyklingu – mówi Dominik Dobrowolski.

Zbocza górskie były strome, ale nawet kilkuletnie dzieci z pomocą rodziców świetnie sobie z nimi poradziły. – Orły i orlice po przejściu ponad 23 km spałaszowały, aż im się uszy, a może raczej pióra trzęsły, 25 dużych pizz. Jednym słowem: ekologia wzmacnia apetyt! – dodaje ze śmiechem ekolog. A konsumpcja odbywała się... na schodach dworca Wałbrzych Miasto.Cała akcja odbyła się dzięki zaangażowaniu pracującej w świetlicy „Rudawy” Krystyny Pisarskiej, mieszkańców Janowic Wielkich i trzydzieściorga wspaniałych dzieci, czyli Janowickich Poszukiwaczy Optymizmu.Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają” są organizowane wspólnie z Koalicją Recykling Górom, w skład której wchodzą liczne organizacje, firmy, osoby prywatne i górskie schroniska. Tylko w tym roku tabliczki z informacją, że śmieci skrzydeł nie mają, pojawiły się już na: Jagodnej w Górach Bystrzyckich, w Domu Śląskim, Odrodzeniu, Szrenicy, Kamieńczyku – w Karkonoszach, pod Śnieżnikiem, w Jaskini Niedźwiedziej i Bielicach, czyli w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich.

O walce ze śmieciami w naszych lasach i górach:
PARK KSIĄŻAŃSKI: BĘDZIE WIELKIE SPRZĄTANIE: KTO MOŻE, NA START!

SZCZAWNO-ZDRÓJ: POSPRZĄTALI STAW NA WZGÓRZU GEDYMINA (FOTO)
WAŁBRZYCH: PANDEMIA, SUSZA I JESZCZE JEDNA PLAGA W LASACH
WAŁBRZYCH I REGION: ZAKAZ WSTĘPU DO JASKIŃ (FOTO)
WAŁBRZYCH, REGION: TAK PLASTIK MOŻE ZAGROZIĆ ŻYCIU ZWIERZĘCIA (FOTO)
WAŁBRZYCH: STARY KSIĄŻ POSPRZĄTANY. BYŁO CO SPRZĄTAĆ (FOTO)
ZAMEK CISY: TERAZ JEST TU MNIEJ ŚMIECI (FOTO)
JEZIORKO DAISY: WIELKIE WIOSENNE PORZĄDKOWANIE (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIEŻA BOROWA: WIDOK, DOBRE WIEŚCI I MNIEJ DOBRE (FOTO)

 

Opr. MS
Foto użyczone: organizatorzy akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”