Punkt widokowy, z którego widać najwyżej położony rynek w Polsce, może się stać się turystycznym hitem. Choć od pomysłu do realizacji daleko, to już sama myśl o tej inicjatywie działa na wyobraźnię. Sprawdziliśmy, jakie są szanse na nową wieżę widokową w regionie wałbrzyskim - w Boguszowie-Gorcach.


Co po remoncie parteru?


Od 2012 roku w Boguszowie-Gorcach trwa mozolny proces zabezpieczania i odrestaurowywania pod nadzorem konserwatorskim zrujnowanego XVIII-wiecznego kościoła protestanckiego przy ul. Kasprzaka. Zbór Zielonoświątkowy „Jeruzalem” z Kamiennej Góry, który podjął się tego niełatwego zadania, ma wobec obiektu plany nie tylko związane z działalnością religijną i społeczną, ale też turystyczną.

Na najbliższe dwa lata, w uzgodnieniu z nadzorem konserwatorskim, zaplanowano prace elewacyjne i na pierwszej kondygnacji kościoła. Jednak są już pomysły na zagospodarowaniem bocznych galerii na piętrach zabytkowego gmachu, a także jego 22-metrowej wieży. - Po odbudowie i restauracji chcielibyśmy na wyższych kondygnacjach uruchomić w sezonie letnim kawiarenkę dla turystów i osób z zewnątrz. Mieściłaby się ona na poziome balkonów pierwszych, może drugich. Jeśli konserwator wyrazi zgodę, to po remoncie turyści mieliby widok na okolicę. To jest sprawa na przyszłość - mówi Jacek Zatyka, pastor Zboru Zielonoświątkowego „Jeruzalem” z Kamiennej Góry. Położony ponad najwyżej położonym Rynkiem w Polsce gmach będzie gwarantował niezapomnianą atmosferę tym, którzy zechcą w nim odpocząć, wypić kawę i kontemplować z przestronnych okien okolicę.A może wieża?

Może też już za kilka lat dla tych śmiałków, którzy zechcą wspiąć się jeszcze wyżej, będzie dodatkowa propozycja.
- Na szczycie wieży chcielibyśmy zrobić taras widokowy - wyjaśnia pastor. Niegdyś ozdoba miasta - wieża wysoka na 22 metry - była zwieńczona hełmem. Stalową kopułę zdemontowano prawdopodobnie w latach 70. i wywieziono w niewiadomym kierunku. Szczyt tego potencjalnego punktu widokowego jest jednym z najwyżej położonych miejsc bliskich Rynkowi.
Nim pomysł na udostępnienie go turystom zostanie zrealizowany, trzeba będzie wykonać jeszcze mnóstwo prac, a także odrestaurować klatkę schodową prowadzącą na wieżę. Przez ostatni wiek dokonano tu sporo przeróbek, teraz konstrukcję trzeba uporządkować pod okiem konserwatora i zapewnić bezpieczeństwo potencjalnym turystom. Po przebudowach XX-wiecznych wejście na wieżę odbywa się boczną klatką schodową przez strych.

- Chcielibyśmy za zgodą konserwatora zrobić komunikację w pionie na szczyt wieży, taką jaka obowiązywała kiedyś, ale została zlikwidowana i odcięta. Obecnie jest tam utrudnione wejście. Jeśli też konserwator uzna, że trzeba będzie odtworzyć hełm na szczycie wieży, będziemy musieli to wykonać. Uważamy, że udostępnienie tarasu widokowego byłoby dobrą propozycją dla miasta i odwiedzających go turystów - dodaje
Zatyka. Obecnie nie ma jeszcze projektu i uzgodnień ani opinii konserwatorskich na temat tego pomysłu.

W obiekcie po remoncie ma się mieścić nie tylko dom modlitwy i część socjalna, ale też miejsce spotkań oraz działalności prospołecznej, w tym charytatywnej.
Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie - nowa atrakcja turystyczna i punkt widokowy w regionie z pewnością się przyda... zwłaszcza taki - z widokiem na najwyżej położony Rynek w kraju.Polecamy inne wieże w regionie:
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ANNA JUŻ WKRÓTCE W NOWEJ SUKIENCE - JAKIEJ?
WIEŻA KOLEGIATY WKRACZA W NOWE ŻYCIE

WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)

GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)Powstają kolejne wieże:
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)


Elżbieta Węgrzyn