Niedawno informowaliśmy o planach Wałbrzycha i Jedliny-Zdrój co do budowy wieży widokowej na górze Borowa, a teraz pojawiły się szanse, że na Wałbrzych i okolice będzie można spojrzeć także od zachodu.

W Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Czarnym Borze spotkali się włodarze trzech gmin oraz przedstawiciel Lasów Państwowych. Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk, wójt gminy Stare Bogaczowice  Mirosław Lech, wójt gminy Czarny Bór Adam Górecki oraz nadleśniczy Gabriel Grobelny podpisali porozumienie dotyczące opracowania wniosku o dofinansowanie oraz studium wykonalności zagospodarowania turystycznego pn. „Wokół Trójgarbu”, dla potrzeb pozyskiwania środków finansowych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.  W programie uczestniczy także Fundacja Edukacji Europejskiej, która w latach 2009-2012 brała udział w 9 projektach związanych z Trójgarbem, o wartości 9 mln zł.

Partnerzy w pierwszej kolejności chcą pozyskać środki na budowę wieży widokowej, dzięki której turyści będą mogli podziwiać piękne widoki trzech gmin.

Ten dokument jest kontynuacją wcześniej podpisanego porozumienia między pięcioma podmiotami, dotyczącego Koncepcji Zagospodarowania Turystycznego „Wokół Trójgarbu” w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju Trójgarbu i Chełmca w zakresie turystyki. Oparta jest ona na szlakach turystycznych i 76 punktach informacyjnych z tablicami informacyjnego, ławkami, stołami, stojakami rowerowymi. Większość obszaru to atrakcyjne tereny leśne w zarządzie nadleśnictwa Wałbrzych. 

- Mamy koncepcję zagospodarowania wierzchołka, ale na razie jeszcze nie chcemy jej zdradzać. Mogę tylko powiedzieć, że to, że podpisały ją trzy gminy, znajdzie swój wyraz w kształcie wieży i ilości jej poziomów. W tej chwili projekt wieży jest już wykonywany przez wrocławską firmę. Na pewno będziemy występować o dofinansowanie jako członkowie Aglomeracji Wałbrzyskiej. Masyw Trójgarbu to przepiękne, a mało reklamowane obszary, z góry jest doskonała widoczność, sięgająca podobno stu kilometrów - mówi Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór.

Wprawdzie kluczową inwestycją będzie budowa wieży widokowej na Trójgarbie, ale sygnatariusze porozumienia chcą też ożywić górę Chełmiec poprzez połączenie obu gór siecią szlaków i ścieżek.

Warto wiedzieć, że planowana wieża nie będzie bynajmniej pierwszą tego typu budowlą na szczycie Trójgarbu (778 n. m. p.). W roku 1882 powstała tam nie tylko drewniana wieża widokowa, ale i również drewniane schronisko. Po obu budowlach zostały fundamenty, rozebrano je po zakończeniu II wojny światowej. Z najwyższego wierzchołka i dziś można podziwiać piękny widok na okolice i panoramę Karkonoszy Na szczycie spotykają się szlaki turystyczne: niebieski, żółty i zielony.

Czytaj też:
Z GÓRY NA WAŁBRZYCH I JEDLINĘ
WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH JAK Z DRONA (ZDJĘCIA)
GÓRA DZIKOWIEC - MIEJSCE AKTYWNEGO WYPOCZYNKU W REGIONIE
RUSZ NA SPACER PO (NIEDOSZŁYCH) WULKANACH

Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: urząd gminy Czarny Bór