21 września 2020 wizytę w boguszowskim Ratuszu złożył Julian Golak, pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów z republiką Czeską i Republiką Słowacką, a także pomysłodawca utworzenia szlaku św. Wojciecha. Co jest jej pokłosiem?

Wizyta samorządowca i pisarza związana była z propozycją przyłączenia miasta Boguszów-Gorce do szlaku jako kolejnej stacji na Międzynarodowym Szlaku Św. Wojciecha. 

Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha autorstwa Juliana Golaka i prof. Konrada Czaplińskiego przebiega z Pragi do Gdańska. Stał się on nie tylko miejscem modlitwy dla pielgrzymów, ale także szlakiem turystyczno-edukacyjnym. W najbliższych tygodniach prof. Czapliński przyjedzie do Boguszowa, by ustalić szczegóły dotyczące włączenia miasta do tej inicjatywy.

Jak tłumaczył podczas spotkania w Bibliotece pod Atlantami Julian Golak, stacje na tym szlaku dotyczą miejsc, gdzie św. Wojciech według przekazów rzeczywiście się pojawił – jak Stary Wielisław, Niemcza, czy Kłodzko, które należało do suwerennego władcy Sławnika, ojca św. Wojciecha i do dziś są tam relikwie świętego. Ale większości miejscowości w roku 997, kiedy św. Wojciech zginął, po prostu jeszcze nie było, a znalazły się w opisie szlaku, bo uznano, że warto je pokazać przybywającym do nas gościom. Do tej drugiej kategorii miejsc należy właśnie potencjalna stacja w Boguszowie-Gorcach. Więcej o przebiegu szlaku pisaliśmy - Wałbrzych na nowym szlaku

Nowy szlak został uroczyście zainaugurowany przez prymasa Czech ks. kard. Dominika Dukę w katedrze praskiej w dniu 23 kwietnia 2016 roku, z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Szlak przebiega przez Polskę, Czechy a w przyszłości planowane jest jego rozszerzenie również na teren Niemiec, do Magdeburga. Nieprzerwanie otwierane są nowe stacje na poszczególnych odcinkach trasy, a także nowe odgałęzienia.
Cały Szlak ma docelowo liczyć nawet 2000 km i ma on swój rozpoznawalny znak, którym jest „Rękawica Św. Wojciecha” umieszczana na tablicach informacyjnych oraz na folderach promujących tę inicjatywę.

Julian Golak odwiedza Boguszów-Gorce regularnie - Boguszów-Gorce: Wystawa i spotkanie ze świadkami historii.

Polecamy:
Boguszów-Gorce: Wystawa i spotkanie ze świadkami historii

Św. Wojciech - przedstawienie w Starym Lesieńcu
Wałbrzych na nowym szlaku

oprac. ELW
fot. UM Boguszów-Gorce