Tak dobrej wiadomości dla miłośników wież widokowych jeszcze nie było! Będzie ich w okolicznych górach aż 11 i każdą wałbrzyszanie będą mogli odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki.


Wszystko zacznie się już niedługo

Jak informuje portal turystyczny "Nasze Sudety", d
zięki współpracy kilkunastu gmin, zarówno polskich, jak i czeskich, w najbliższym czasie powstanie w Sudetach, przede wszystkim na ziemi kłodzkiej, 11 nowych wież widokowych, dwa centra informacji turystycznej oraz most na Dzikiej Orlicy, który połączy Neratov z terenami wsi Poniatów. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Jak informują "Nasze Sudety", polsko-czeski projekt „Szlak Grzbietowy”, nawiązujący swą nazwą do długodystansowego szlaku turystycznego łączącego Karkonosze z Jesionikami, już dwa razy został odrzucony z powodu błędów we wnioskach oraz z powodu wysokich kosztów. Jednak w końcu udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości ponad 13 milionów złotych, co pozwoli na jego realizację. Według złożonego projektu koszt wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć wyniesie około 15 700 000 złotych. Dzięki temu powstanie zupełnie nowa infrastruktura, przede wszystkim wieże widokowe, w tym większość (siedem z jedenastu) po stronie polskiej. Tak wygląda projekt wieży na Velkiej Deštnej (fot. Urząd Gminy Deštné v Orlických horách):W projekcie nie zmieściła się niestety bardzo kosztowna budowa wieży na Śnieżniku. Wszystkie 11 wież otrzymało już pozwolenia na budowę, a gminy mają na nie odłożone fundusze. Teraz zostaną ogłoszone przetargi i być może jeszcze w kwietniu ruszą pierwsze prace, może nawet część z wież będzie gotowa już w tym roku.


Planowane wieże widokowe i inne inwestycje - lista według "Naszych Sudetów":

- Orlica (Vrchmezí) w Górach Orlickich
- Jagodna w Górach Bystrzyckich
- Czerniec w Górach Bystrzyckich
- Kłodzka Góra w Górach Bardzkich
- Guzowata nad zalewem w Radkowie w Górach Stołowych
- Włodzicka Góra na Wzgórzach Włodzickich
- os. Słupiec (Nowa Ruda, dawny szyb górniczy)
- Velká Deštná w Górach Orlickich
- Šibeník w Novym Hrádku (Góry Orlickie)
- Feistův kopec w Górach Orlickich
- Vysoká Srbská w Górach Stołowych

Centra informacji turystycznej:
- Neratov
- Nový Hrádek 

Most na Dzikiej Orlicy (d. Jánský most) v Neratovie.

W powiecie kłodzkim jest już 9 wież widokowych, w tym pięć nowych: Wielka Sowa, Kalenica, Suszyna, Czarna Góra, Trójmorski Wierch, Borówkowa Góra, Wapiennik, Góra Wszystkich Świętych i Góra Św. Anny.

Wieża na Orlicy

- Już niedługo ruszamy z budową wieży na Orlicy. 1 078 309,06 zł to wartość naszej wieży, a dofinansowanie zostało przyznane na poziomie 916 562,70 zł. Nasza wieża będzie wieżą drewnianą o wysokości 25,5m. Ma za zadanie propagować idee ochrony przyrody, krajobrazu i dóbr kultury oraz uatrakcyjnić szlaki turystyczne znajdujące się w okolicy. Jej najwyższy punkt znajdzie się na wysokości 1103,80 m n.p.m. Na parterze znajdą się ławki, stoły, stojaki na rowery czy koniowiąz. Dodatkowo w otwartym 'minischronisku' turyści będą mogli się schować i przeczekać wichurę, śnieżycę czy nawałnicę, albo po prostu się przespać, by odpocząć i wyruszyć w dalszą wędrówkę - mówi burmistrz Duszników-Zdrój Piotr Lewandowski.Na najwyższym poziomie tej wieży zostaną zainstalowane miniatury panoram z opisem miejsc, które będziemy widzieć przed sobą. Będzie też luneta widokowa, a na dachu zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, które zasilą przekaz kamery online. Kamera widokowa będzie miała wyposażona w funkcję pozwalającą na śledzenie gwiazd, będzie też służyła ochronie przeciwpożarowej. Całość ma chronić przed wandalami system monitoringu CCTV.

Wieża na Jagodnej

Jak informuje na swoim profilu społecznościowym Schronisko PTTK na Jagodnej, prace pozwalające na postawienie wieży widokowej na szczycie tej góry mają ruszyć jeszcze w tym roku. Wieża na Jagodnej ma mieć kopułę w kształcie okręgu, mierzyć 23,2 m, platforma widokowa znajdzie się na wysokości 19 m.

Przypominamy inne wieże w regionie:
SZYB WITOLD: MNIEJSZY BRAT STAREJ KOPALNI I JEGO WIEŻA [FOTO]
BOROWA - TAK WYGLĄDA NOWA WIEŻA [FOTO]
GŁUSZYCA: WIEŻA BĘDZIE PUNKTEM WIDOKOWYM. CO Z NIEJ ZOBACZYSZ?
ZAMEK KSIĄŻ - TAK WYGLĄDA ŚWIAT Z WIEŻY (ZDJĘCIA)
STARA KOPALNIA - TAK WYGLĄDA ŚRÓDMIEŚCIE Z WIEŻY (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ANNA JUŻ WKRÓTCE W NOWEJ SUKIENCE - JAKIEJ?
ŚRÓDMIEŚCIE - WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W NOWY ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH: TAKIE ŚRÓDMIEŚCIE ZOBACZYMY Z WYREMONTOWANEJ WIEŻY (ZDJĘCIA)
WIELKA SOWA - W NASZYM REGIONIE WYŻEJ SIĘ NIE DA [FOTO]
DZIKOWIEC - WYJĄTKOWE JESIENNE WIDOKI [FOTO]

WIEŻA JAK Z "WŁADCY PIERŚCIENI" (ZDJĘCIA)
MIEROSZÓW - TA WIEŻA NA RAZIE NAJMŁODSZA Z CZYNNYCH (FOTO)

WAŁBRZYCH: WIEŻA NA BOROWEJ JUŻ OTWARTA, MOŻNA WCHODZIĆ (FOTO)
GÓRY WAŁBRZYSKIE: PLATFORMY WIDOKOWE JUŻ SĄ
GÓRY WAŁBRZYSKIE - KORYGUJEMY ZAMIESZANIE Z PLATFORMAMI (FOTO)


I te, których jeszcze nie ma:
BOGUSZÓW-GORCE: NOWA WIEŻA WIDOKOWA W REGIONIE - JEST POMYSŁ!
WIEŻA NA TRÓJGARBIE - PRZETARG OGŁOSZONY [WIZUALIZACJE]
WIELKA KOPA - ŚWIETNA WIADOMOŚĆ DLA WIELBICIELI WIEŻ WIDOKOWYCH [WIZUALIZACJE]
PLATFORMA NA STOŻKU WIELKIM - CZY JEST JAKAŚ SZANSA? (FOTO)

Opr. MS
Foto użyczone: Spalona - Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój, Jagodna - bystrzycaklodzka.pl, Deštna - Urząd Gminy Deštné v Orlických horách