Data wydarzenia: 23.01.2020 09:00 - 23.01.2020 16:00
Miejsce wydarzenia: Sztolnie walimskie

Sztolnie Walimskie obchodzą srebrny jubileusz. Od uroczystego otwarcie obiektu, w dniu 23 stycznia 1995 roku, mija właśnie 25 lat. Z tej okazji dla zwiedzających przygotowano niespodziankę!


Z okazji rocznicy, w czwartek 23 stycznia 2020 roku, w ramach Dni Otwartych Sztolni Walimskich, będzie można bezpłatnie zwiedzić podziemia, a także obejrzeć wystawę przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Pierwsze prace porządkowe, które miały doprowadzić do otwarcia sztolni, zaczęto  latem  1993 roku, a we wrześniu 1994 r. rozpoczęto przystosowanie podziemi do potrzeb turystycznych. Już po otwarciu obiektu, pojawiły się kolejne pomysły na zagospodarowanie terenu, m.in. pojawił się most Baileya, a przy sztolni nr 1 wybudowano pawilon, którego otwarcie nastąpiło w listopadzie 1996 r.

Sztolnie Walimskie to niedokończony podziemny kompleks „Riese” w Górach Sowich, budowany przez nazistowskie Niemcy w czasie drugiej wojny światowej.

Nie można zapomnieć, że obiekt spełnia ważną rolę w edukacji historycznej, dotyczącej holokaustu, ponieważ budowa „Riese”, to miejsce pamięci pomordowanych więźniów i robotników przymusowych. Więcej na temat rocznicy otwarcia podziemi i historii drugiej wojny światowej będzie można dowiedzieć się w ramach Dni Otwartych 23 stycznia 2020.

Czytaj też:
KSIĄŻKA O ZŁOTYM POCIĄGU JUŻ WKRÓTCE
SZTOLNIE CAPITOL: WAŁBRZYSKIE PODZIEMIA POD PARKOWĄ GÓRĄ
INFRASTRUKTURA KOLEJOWA KSIĄŻA - O CZYM WIADOMO, O CZYM NIE?
ZAMEK KSIĄŻ, WAŁBRZYCH I ŚLEDZTWO DANA SNOWA Z BBC
ZŁOTY POCIĄG I PODZIEMNA FABRYKA POD MIASTEM
POSZUKAJĄ POCIĄGU I... UKRYTEJ FABRYKIoprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn