Witamina B6 jest znana również, jako pirydoksyna. Nazwa pochodzi od jednego ze związków chemicznych, które się na nią składają. Substancja ta reguluje ważne procesy zachodzące w organizmie. Niestety, zdarzają się osoby, u których występuje jej niedobór lub nadmiar. Zobacz, czym grozi nieprawidłowy poziom witaminy B6.

Dlaczego organizm potrzebuje witaminy B6?

Witamina B6 jest potrzebna do przemian aminokwasów, węglowodanów i tłuszczów. Bierze także udział w produkcji niektórych hormonów, enzymów, hemoglobiny, neuroprzekaźników, przeciwciał oraz prostaglandyn. Dzięki niej ciśnienie tętnicze krwi utrzymuje się na prawidłowym poziomie, a serce może pracować prawidłowo. Witamina B6 wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego.

Wiele badań potwierdza, że przy prawidłowym poziomie witaminy B6 zmniejsza się wydalanie kwasu szczawiowego. Tym samym nie wytrącają się złogi z moczu, czyli kamienie nerkowe. Istnieją także dowody na to, że substancja ta może być wykorzystywana w profilaktyce niektórych chorób (m.in. tych, które dotyczą układu nerwowego).

Witamina B6 nie może być wytwarzana przez organizm. Dlatego należy ją systematycznie dostarczać. Najlepiej wraz pożywieniem. Dostępne są także suplementy diety, które zawierają pirydoksynę. Zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę B6 wynosi 1–2 mg dziennie.

Niedobór witaminy B6

U niektórych osób występują niedobory witaminy B6. Zdarza się to przede wszystkim przy nieodpowiednim odżywianiu (brak świeżych warzyw i owoców w diecie, eliminowanie niektórych grup pokarmów, głodówki) lub zaburzeniach wchłaniania. Niski poziom pirydoksyny zaburza pracę organizmu. Występują wówczas różnego rodzaju dolegliwości. Są to m.in.:

 • pogorszenie samopoczucia,

 • pogorszenie procesów myślowych,

 • zaburzenia snu,

 • zaburzenia nastroju,

 • obniżenie aktywności psychicznej i fizycznej,

 • zmniejszenie odporności,

 • pojawienie się stanów zapalnych w obrębie skóry,

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. nudności i wymioty),

 • zaburzenia ze strony układu krążenia,

 • drgawki,

 • niedokrwistość,

 • tworzenie się kamieni nerkowych w drogach moczowych.

U dzieci również może dojść do niedoboru witaminy B6. Pojawiają się wówczas objawy padaczkowe, a także zaburzenia w rozwoju układu kostnego i nerwowego.

Nadmiar witaminy B6

Niekiedy zdarza się także nadmiar witaminy B6. Objawy pojawiają się najczęściej wtedy, gdy dzienna dawka zostanie przekroczona ponad 20 razy. Nie jest możliwe przedawkowanie przy stosowaniu prawidłowej diety. Dolegliwości, które wskazują na nadmiar witaminy B6, dotyczą głównie układu nerwowego. Mogą pojawić się neuropatie obwodowe, drżenie mięśni, nieprzyjemne mrowienie w kończynach.

Jak leczyć i zapobiegać niedoborom?

Po stwierdzeniu niedoborów witaminy B6 konieczna jest suplementacja. Preparat i jego dawkę należy ustalić z lekarzem. Nie można zapomnieć też o dobrze zbilansowanej diecie. Najlepszymi źródłami pirydoksyny są: ciecierzyca, warzywa skrobiowe, ryby, jaja, mięso (m.in. drób), drożdże, orzechy i pestki.