Już dwa tygodnie przed świętami wałbrzyska sieć - Cukiernia Świerczyńscy zaczyna przygotowanie i sprzedaż świeżych wypieków świątecznych, a od Wielkiego Czwartku w sklepach Świerczyńskich w sprzedaży już tylko świąteczny asortyment. Zobaczcie, jakie ciasta najchętniej kupują wałbrzyszanie.


Po pierwsze, mazurek

- Od Wielkiego Czwartku do końca świąt nie sprzedajemy pączków i bułek słodkich, ale klienci wtedy rzadko o nie pytają. Wówczas wszyscy myślą o mazurkach i świątecznych babkach. W okresie Wielkanocy 40% wszystkich sprzedawanych przez nas wypieków to mazurki, na drugim miejscu są świąteczne babki - wyjaśnia Iwona Chojnowska, dyrektor Cukierni Świerczyńscy. Od lat najpopularniejsze mazurki wielkanocne to te w kształcie pisanek w kolorach pastelowych i żywych barwach wiosennych. Udekorowane słodkimi detalami i życzeniami trafiają one nie tylko na stoły w regionie, ale też do mieszkańców naszego miasta, którzy spędzają święta z rodziną w innych częściach kraju lub zagranicą. - Klienci wysyłający nasze wypieki paczką w inne części Europy najczęściej pytają o makowce, babki i keksy, a także mazurki z ciasta kruchego bez kremu – dodaje pani Iwona. Smak wałbrzyskich słodkości towarzyszy rodzinnym świętom nawet w odległym zakątkach.Babki i biały makowiec

Drugim po mazurku tradycyjnym ciastem wielkanocnym w naszym mieście jest babka. - Mamy wiele różnych babek w sprzedaży, a w okresie świąt przygotowujemy też takie dekoracyjne w kształcie baranków. Małe i duże babki w tej formie wypiekane są z ciasta chlebowego – wyjaśnia Tomasz Świerczyński, dyrektor sieci cukierni.

Świerczyńscy wypracowali też w ostatnich latach nową recepturę na makowiec z białego maku. To prawdziwy rarytas – wielkanocny odpowiednik bożonarodzeniowego makowca z maku niebieskiego. - Nad nową recepturą pracowaliśmy kilka miesięcy. Pierwsze „białe makowce” trafiły do sprzedaży kilka lat temu, ale dopiero do 3-4 lat są popularnym ciastem kojarzonym w naszym mieście z Wielkanocą – wspomina pan Tomasz. Na Dolnym Śląsku wypieki z białego maku są rzadkością, ale wałbrzyscy cukiernicy poszukali inspiracji u swoich wielkopolskich kolegów i tak powstał specjał w postaci rolady z białym makiem, ziarnem sezamu, mielonymi orzechami i rodzynkami. Jest wyśmienity i to prawdziwy hit na świątecznej liście przebojów.Wszystko w świątecznych dekoracjach

W okresie wielkanocnym wałbrzyszanie sięgają również po inne ciasta. Pierniki, torciki i torty, keksy, oraz różne rodzaje serników. - Realizujemy dużo zamówień na torty z dekoracjami świątecznymi, popularne są też małe torciki, zwłaszcza sacher, a także wiosennie dekorowane muffiny. Wszystkie nasze ciasta w tym czasie są przystrojone czekoladowymi i marcepanowymi detalami. W Wielki Piątek do zakupów w naszych cukierniach dodajemy gratis mały chlebek lub babeczką, które trafiają do koszyków ze święconką – mówi Chojnowska.

Słodkie dekoracje są dodatkiem do ciast lub można je kupić osobno i dodać do własnych wypieków. Marcepanowe zajączki i kurczaczki kuszą wiosennymi barwami, dostępne są też w większych kompozycjach z życzeniami i gałązkami bukszpanu – idealne jako estetyczna i do tego jadalna ozdoba stołu.Firma z tradycjami

Cukierniczy biznes założony przez Krystynę i Mieczysława Świerczyńskich istnieje od 1979 roku, a ich punkt w dzielnicy Piaskowa Góra, na rogu ulic Broniewskiego i Głównej, należy do najbardziej znanych w mieście. Dziś to sieć sklepów prowadzona przez kolejne pokolenie.
Marka Świerczyńskich jest dziś rozpoznawalna nie tylko w Wałbrzychu. To dzięki latom pracy, sprawdzonym i nowym recepturom, a także zwycięstwie w wielu prestiżowych konkursach. Najważniejsze z nich to pierwsze miejsce na cukierniczych Mistrzostwach Świata w niemieckim Wiesbaden w 2001 roku. Międzynarodowe jury okazało uznanie dla kunsztu wałbrzyskich cukierników, a mieszkańcy naszego miasta i regionu robią to na co dzień oraz od święta, bo w cukierniach Świerczyńskich zawsze panuje ruch.


tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn