20 winnic i 11 browarów zrzeszyło się, by pokazać turystom atrakcje związane z konsumpcją regionalnych trunków. Kto reprezentuje nasz powiat? I co to jest Cycuch Janowicki?


Dolny Śląsk w wersji winnej i piwnej

Jak informuje wicemarszałek Grzegorz Macko, pod hasłem "Szlak ma smak" wystartowała 1 czerwca nowa kampania Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, promująca Dolnośląski Szlak Piwa i Wina.
20 winnic i 11 browarów zrzeszyło się, by pokazać turystom atrakcje eno- i biroturystyczne, ale także kulturę całego regionu.

- Dolnośląski Szlak Piwa i Wina ma ułatwić turystom zwiedzanie Dolnego Śląska i poznawanie zlokalizowanych tutaj browarów i winnic. Szlak łączy w sobie również ciekawą ofertę agroturystyki i gastronomii.
W ramach kampanii Urząd Marszałkowski zaprezentuje najnowszy przewodnik po winnicach, powstanie również seria filmów i artykułów promujących szlak i znajdujące się w jego pobliżu atrakcje turystyczne. Zatem odkrywajmy szlak, który ma smak! - zachęca wicemarszałek.

Dolnośląski Szlak Piwa i Wina to inicjatywa, która ułatwi ludziom z całej Polski oraz z innych krajów zwiedzanie Dolnego Śląska, poznawanie kultury browarniczej i winiarskiej, degustowanie najsmaczniejszych regionalnych wyrobów i poznawanie ludzi, którzy tworzą te niezwykle ciekawe miejsca.

Jak czytamy w opisie, na Dolnośląski Szlak Piwa i Wina można wejść w jakimkolwiek miejscu i podążać nim w dowolnym kierunku, odwiedzając położone na nim browary i winnice – miejsca, które tworzą Szlak. Jest ich wiele, więc pewnie trudno byłoby przejść Szlak w całości podczas jednorazowego pobytu na Dolnym Śląsku.


W powiecie i w pobliżu

Nasz powiat reprezentuje
Browar Jedlinka - to reaktywacja tradycji browarniczych w Jedlinie-Zdroju po 100 latach przerwy, przy pałacu Jedlinka warzono piwo przez 180 lat, do 1914 r. - Od 2014 r. wyprodukowaliśmy 17 gatunków piw – 5 jest w stałej ofercie, pozostałe proponujemy sezonowo. Pszeniczny Pan otrzymał tytuł Restauracyjnego Piwa roku 2014, medale otrzymały również piwa Czerwony Baron i Złoty Panicz - polecają się właściciele browaru.

Natomiast z naszej okolicy na szlaku znalazły się:


Browar Hoppy Lab z Żarowa: Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy podjęli się niełatwego zadania przekształcenia starej piekarni w nowoczesny browar rzemieślniczy. Własnoręcznie wyremontowaliśmy budynek i po niemal roku przygotowań, 25.03.2017, zadebiutowaliśmy na lokalnym rynku. Hoppy – chmielowe, Lab – laboratorium – tak właśnie nazwaliśmy miejsce, w którym powstają nasze piwa.
Zapraszamy do skosztowania owoców naszej pracy. Każde piwo tworzymy według autorskich receptur. Słody, których używamy, pochodzą ze zbóż uprawianych przez lokalnych rolników, a chmiele z najdalszych zakątków świata.

Browar Roch z Nowych Rochowic koło Bolkowa:
Browar Roch powstał w 2015 roku, mieści się na terenie byłej fabryki wapna w otoczeniu bujnej, dzikiej zieleni. Do dziś można podziwiać stare, zabytkowe wapienniki, a ze szczytu jednego z nich panoramę okolicy. Na miejscu zastaniemy klimatyczną restaurację, utrzymaną w surowym tonie kamienia i drewna. W latach 90 budynek pełnił funkcję stajni dla koni wyścigowych. Sentyment do tych zwierząt wyraża nie tylko wystrój wnętrza, lecz również nazwy warzonych piw i grafika etykiet na butelkach.

Browar Miedzianka (2015) posiada szeroką ofertę piw, które swoją jakością kontynuują bogate tradycje piwowarskie Miedzianki sięgające XV w. Najbardziej popularny Cycuch Janowicki to piwo o wyjątkowym chmielowo cytrusowym aromacie. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm górom położonym naprzeciwko browaru, a ich charakterystyczny kształt spowodował, że często nazywane są Biustem Karkonoszy.

Winnica Silesian - Bagieniec koło Jaworzyny Śląskiej, stadnina koni. Wierzymy, że doskonałe wino powstaje na winnicy, dlatego z wielką starannością i uwagą pielęgnujemy nasze winorośla. Winnica została założona w kwietniu 2016  roku. W ciągu tygodnia zostało zasadzonych 55 tys. winorośli 12 różnych odmian: Weisser Riesling, Roter Riesling, Johanniter, Seyval Blanc, Souvignier Gris, Solaris, Bianca, Jutrzenka, Hibernal, Cabernet Cortis, Rondo i Regent.

Winnica Świdnicka - Winnica powstała w 2004 r. w Makowicach (gmina Świdnica), zajmując początkowo obszar 40 arów. W pierwszych latach działalności teren obsadzany był wieloma różnymi odmianami winorośli, jednak w miarę zdobywania doświadczeń wyselekcjonowane zostały te, które najlepiej przystosowane są do miejscowych warunków. Na kolejnych działkach pojawiały się też nowe odmiany.

Winnica Otok w Pogorzale: Winnica leży w otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego, na górze Otok. Do trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, Zamku Książ, pieszo dotrzemy z Otoku w około 45 minut. Szlakami obok winnicy dotrzeć można do Palmiarni w Lubiechowie czy przyrodniczo-geologicznego rezerwatu Jeziorka Daisy znajdującego się w odległości 2 km. Poszukiwaczy skarbów zainteresuje fakt, że do miejsca poszukiwań „złotego pociągu” jest zaledwie 3 km. Kierując się w stronę Świdnicy można wstąpić do muzeum broni w Witoszowie Dolnym.

Na koniec entuzjazm twórców szlaku: Odwiedź Dolny Śląsk i zobacz go od strony, jakiej dotąd nie znałeś. Podążaj Szlakiem, na którym odwiedzisz niecodzienne, klimatyczne miejsca – lokalne browary rzemieślnicze i winnice. Spróbuj niezwykłych, regionalnych produktów. Degustuj i porównuj. Przekonasz się, że Dolny Śląsk to niezwykła kraina piwem i winem płynąca. Wejdź na Szlak!

Zapraszamy do zweryfikowania.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: PIWO DĄB ROMAN - WKRÓTCE GO SKOSZTUJESZ
Wałbrzych browary: piwo lało się tu strumieniami. Gdzie?
Nowy browar w regionie wałbrzyskim: Jakie piwo powstanie?


Opr. MS
Zdjęcie ilustracyjne