Pasieki mamy w Wałbrzychu tu i tam, a miejskiego miodobrania dotąd nie było. Teraz wreszcie będzie!


W czwartek 9 czerwca o godz. 12.00 na terenie Starej Kopalni prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej z przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz najmłodszymi mieszkańcami miasta sprawdzą, jak smakuje miód z pasieki z recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie degustacja miodu i produktów pszczelich oraz warsztaty ekologiczne dla najmłodszych. Nazwę wałbrzyskiego miodu poznamy w czasie miodobrania.

Edukacja ekologiczna w słodkim wydaniu


- Pierwsze miejskie miodobranie to wspaniała okazja do degustacji miodu wałbrzyskich pszczół krainek, ale także do przypominania o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko. Dzięki temu, że Wałbrzych uczestniczy w projekcie Elektryczne Śmieci, w naszym mieście stanęły czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zaangażowanie mieszkańców w selektywną zbiórkę elektrośmieci pozwoliło na postawienie pasieki z recyklingu, a dziś na degustację pierwszego wiosennego miodu – mówi Roman Szełemej.W miodobraniu wezmą udział również uczniowie zerówki, którzy będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska ulom z bębnów od pralek, poznać sekrety pszczelego języka, spróbować jak smakuje miód koniczynowy, malinowy czy fasolowy.


- Dla najmłodszych przygotowaliśmy wiele atrakcji. Samodzielne odsklepianie miodu, wirowanie, pszczele zagadki i ciekawostki z życia pszczół krainek –
mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pasieka z recyklingu


Sześć charakterystycznych uli z recyklingu stanęło na terenie Starej Kopalni 27 sierpnia 2021 r. i znajduje się pod opieką zawodowego pszczelarza Kacpra Dratwy. Autorem projektu uli wielkopolskich z recyklingu jest grafik i pszczelarz w jednej osobie - Tomasz Waśkiewicz.

- Czerwony daszek ula nawiązuje do czerwonego pojemnika przeznaczonego na elektryczne śmieci. Wrzucając zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne do czerwonych pojemników bądź oddając sprzęt wielkogabarytowy przy użyciu infolinii 572 102 102 lub formularza możemy im dać drugie życie. Jak się okazuje, zużyta pralka może posłużyć jako idealna obudowa domu dla pszczół – dodaje Kinga Rodkiewicz.

Wałbrzych znalazł się na szlaku pasiek z recyklingu obok takich miast jak: Zamość, Świdnik, Krosno, Kraśnik, Częstochowa. Więcej o szlaku pasiek z recyklingu znajduje się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.