Browar Wałbrzych, czyli marka stworzona przez świdnicką firmę Red Baron, we współpracy z bielawskim Browarem Wielka Sowa w najbliższych dniach wprowadzi na wałbrzyski rynek trzy piwa Dąb Roman. To coś dla wielbicieli lokalnych wyrobów powstających poza wielkimi koncernami piwowarskimi.


Jak powstała marka Browar Wałbrzych?

- To jest piwo, które powstało w ramach browaru kontraktowego. Browar Wałbrzych to marka, a faktycznie jako browar - miejsce nie istnieje. Obecnie w mieście wielkości Wałbrzycha browar butelkujący swoje piwo by się nie utrzymał - wyjaśnia Maciej Czajka z Red Baron ze Świdnicy. Świdnicka firma obecna również na wałbrzyskim rynku jest właścicielem brandu "Browar Wałbrzych", a trzy nowe piwa o znamiennej dla mieszkańców naszego miasta nazwie "Dąb Roman" zostały zakontraktowane w bielawskim Browarze Wielka Sowa. Podobnie powstaje dziś większość znanych na naszym rynku piw rzemieślniczych, a browary tworzone na potrzebę jednej marki piwa rzemieślniczego powstają dziś z uwagi na warunki rynkowe rzadko. 

- Specjalizujemy się we wprowadzaniu brandów alkoholowych na rynek, mamy za sobą wprowadzenia  myślę, że około 200 piw i około 100 ciężkich alkoholi, czyli wódek, whisky, likierów i okowit. Jakieś dwa lata temu wpadliśmy na pomysł, że skoro nikt w Wałbrzychu nie podjął się próby zbudowania własnego brandu piwnego, to my to zrobimy. Rok temu zaczęła się pandemia, inne rzeczy stały się ważne i tym tematem wówczas się nie zajęliśmy - wspomina nasz rozmówca. Temat wrócił ponownie "na tapetę" po zakończeniu pandemii. Zdecydowano się na zakontraktowanie nowych, wałbrzyskich piw w Browarze Wielka Sowa. - Wielka Sowa będzie też dystrybutorem tych piw, będą sprzedawane w jej sieci. Są przeznaczone na rynek wałbrzyski i poza nim raczej nie będzie można ich spotkać - zaznacza pomysłodawca "Browaru Wałbrzych".


Trzy piwa - trzy dęby

Eksperci browarnicy z Wielkiej Sowy opracowali trzy receptury piw:

Jasne pełne - Dąb o bursztynowej barwie pełen jest delikatnego chmielowego aromatu połączonego z wyjątkową słodowością świadczącą o szlachetnym pochodzeniu ze słodu monachijskiego i melanoidynowego; zawartość alkoholu 4,9%.Oryginal pils - Dąb z tak silnym posmakiem chmielowej goryczki. W tym doskonałym piwie wyczujesz także aromatyczne chmiele ziołowe i kwiatowe; zawartość alkoholu 4,5%.i Marcowe - Wiosenne piwo o goryczkowym i pełnym chmielowym smaku, zawartość alkoholu 6,3%.- Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli to piwa powinny być w dystrybucji pomiędzy 10 a 14 czerwca. Mamy nadzieję, że ten wyrób lokalny się przyjmie i przypadnie mieszkańcom regionu do gustu - zapowiada Maciej Czajka i zaznacza, że pomysł na tę markę i nazwę piwa nawiązującą do lokalnej ciekawostki to mały żart. Mieszkańcy miasta znają historię dębu zwanego nieformalnie Romanem (przypominamy - Wałbrzych: jak się miewa dąb zwany Romanem IV? (FOTO)).
Jeśli klasyczne piwa zyskają popularność, będzie można poszerzyć asortyment. 
NAWARZĄ NAM PIWA W NOWYM BROWARZE W REGIONIE

A pamiętacie Złotą Wałbrzyską i Sztygarówkę? - Złota Wałbrzyska: Złoty pociąg do alkoholi regionalnych


Elżbieta Węgrzyn
grafiki użyczone przez Browar Wałbrzych