Data wydarzenia: 20.08.2021 18:00 - 20.08.2021 23:00
Miejsce wydarzenia: Sztygarówka; Stara Kopalnia

Wałbrzyska Sztygarówka przyzwyczaiła nas już do przysmaków z górniczymi nawiązaniami. W ostatnich dniach serwuje też czarne lody. Co o nich wiadomo? I jakie atrakcje czekają nas w ten weekend w Starek Kopalni?


Czarne złoto - jaki smak?

Jeśli lubicie kulinarne nowinki i przepadacie za lodami, wałbrzyska Sztygarówka ma dla Was propozycję. To lody czarne jak węgiel - o nazwie "czarne złoto". Nietypowy specjał przygotowała Manufaktura Lodów Naturalnych - Wałbrzych. - Lody te wymyśliliśmy trzy lata temu jak otwieraliśmy się na Podzamczu, a ich nazwa została wyłoniona w konkursie. Chcieliśmy nawiązać tą propozycją do wałbrzyskiego węgla - wyjaśnia Patrycja Goworek, współwłaścicielka Manufaktury Lodów Naturalnych - Wałbrzych. Powstał wówczas sorbet na wodzie kokosowej o czarnej jak węgiel barwie i z węglowym komponentem. Próbujący sorbetu o czarnej barwie z zaskoczeniem stwierdzali, że ma posmak węgla, ale to lodowy specjał kokosowy. Kokos raczej kojarzy się z bielą... stąd kulinarna niespodzianka.

Czarne złoto dostępne w Sztygarówce nie ma smaku kokosowego, ale jest równie zaskakujące. - Do Kopalni trafił smak waniliowy, ale wcześniej proponowaliśmy kokosowy sorbet bez mleka. Mamy wielu klientów młodszych i starszych, którzy nie tolerują laktozy i poszukują tego typu sorbetów. Poza tym posmak węgla wielu osobom przypomina smak dzieciństwa - zaznacza pani Patrycja. Kto z nas przed laty nie dostawał od babci czarnych tabletek na problemy z bólem brzucha? Węgiel pomagał i barwił język. Jest co wspominać. Jak zapewnia przedstawicielka Manufaktury czarne złoto też krótkoterminowo barwi i wspiera trawienie.   Zatem waniliowe czarne złoto spotkacie w Sztygarówce na terenie Starej Kopalni, Manufaktura zaprasza też na kokosową wersję sorbetu do firmowych lodziarni na Podzamczu (Grodzka) i w Świebodzicach. Ale uwaga, z 24 proponowanych przez MLN-W smaków nie wszystkie są zawsze dostępne. 

Wystawa i filmowy hit w plenerze

Wielbicieli lodów odwiedzających Sztygarówkę zapraszamy też na najnowsze propozycje kulturalne Starej Kopalni. W najbliższy piątek, 20 sierpnia o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Pauliny Komorowskiej - Birger „Bric-a-brac” w Galerii Sztuki Współczesnej w Starej Kopalni. Artystka od ponad 30 lat używa szkła jako głównego materiału swojej sztuki. Potoczne skojarzenie z tym tworzywem odsyła nas do form użytkowych - np. witrażu, okna, naczynia, wazonu etc. Dla artystki szkło jest jednak jak przezroczysta linia rysunku, którym wykrawa z powietrza różnorodne kształty, będące czasami rodzajem opakowania czy klatki na gotowe, znalezione przedmioty, czasami zaś autonomicznymi obiektami. Proces wyciągania szklanej nitki jest żmudnym acz niezbędnym etapem, w którym ogień palnika ponownie topi, kiedyś przecież płynne, szkło. Ta część działania jest starannie ukryta przed widzem, otrzymującym gotową formę, której lekkość i kruchość nie kojarzy się z bardzo wymagającym procesem tworzenia. Podczas wydarzenia Paulina Komorowska - Birger zabierze nas w świat swoich prac. Kuratorem wystawy jest: Wojciech Kozłowski, natomiast organizatorami: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych oraz Miasto Wałbrzych.


Rozpoczynając weekend Stara Kopalnia zaprasza również na KINO OPEN AIR do Starej Kopalni. Tym razem na ekranie zostanie wyświetlony film Grawitacja, który otrzymał m.in. siedem7 Oscarowych statuetek czy Złoty Glob, a główne role w nim zagrała Sandra Bullock oraz George Clooney. Projekcja w piątek (20.08.2021) o godz. 21.00, organizatorem wydarzenia jest Wałbrzyski Ośrodek Kultury.


Co jeszcze w Wałbrzychu jest złote lub czarne jak węgiel?
Złota Wałbrzyska: Złoty pociąg do alkoholi regionalnychoprac. ELW
fot. użyczone - Stara Kopalnia i Manufaktura Lodów Naturalnych - Wałbrzych