Jeśli nie chcesz mojej zguby, krakowskiego laguna daj mi luby... Krakowskie laguny istnieją i możesz je dostać w naszych sklepach - swoje produkty zachwalają sieci dyskontów obecne również w naszym mieście. Tajemniczy stwór z krzewu bzu podbił serca krakowian, Polski i świata, a niektórzy bez niego nie wyobrażają porannej kawy. Przypominamy historię pewnego nietypowego zgłoszenia i kilku równie dziwnych - rodzimych.

Lagun skomercjalizowany trafia na stoły

Tego można się było spodziewać, w ten weekend w Biedronce ruszyła promocja na krakowskie laguny. Pysznym stworem wprost z Krakowa okazał croissant francuski.

Jeśli nie chcesz mojej zguby, krakowskiego laguna daj mi luby... Krakowskie laguny istnieją i możesz je dostać w naszych...

Opublikowany przez Biedronka Piątek, 16 kwietnia 2021W ten weekend lagun dotarł też do Lidla, który tą nazwą zachwalał swoje wypieki.

Przyjdźcie natychmiast, w Lidlu leży ten... no... Jest brązowy i się nie rusza! Bez obaw, nie ma powodów do paniki ???? To...

Opublikowany przez Lidl Polska Piątek, 16 kwietnia 2021

Przypominamy historię pewnego nietypowego zgłoszenia i kilku równie dziwnych - rodzimych.


Lagun historia prawdziwa


Zaczęło się na początku tygodnia od relacji inspektora KTOZ (Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami) z interwencji podjętej na terenie Krakowa. Gdyby zgłaszająca we wzburzeniu nie zażądała usunięcia stwora "laguna", którego nazwa łudząco przypomina legwana, zapewne nikt by się tym nie zainteresował... Ale stało się inaczej.


Z cyklu "Z pamiętnika inspektora" - relacjonuje inspektor Adam. - Przyjedźcie i go zabierzcie! – w głosie dzwoniącej...

Opublikowany przez KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Wtorek, 13 kwietnia 2021

Tajemnicza bestia zwisająca smętnie pod oknami z krzewu bzu okazała się rogalikiem. O "lagunie" z Krakowa piszą żartobliwie media z Polski, a nawet donoszą BBC, francuska agencja prasowa AFP czy "Le Parisien". Stwór okazał się memotwórczy i po chwili wdrapywał się w memach na różne charakterystyczne budowle z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie włącznie. 

Memy i zabawne wpisy zaczęły promować wypieki, a fala popularności "dzikiego croissanta" pomogła też KTOZ i innym lokalnym społecznikom w zbiórkach na rzecz zwierząt. 


Nasze lokalne stwory


Tymczasem krakowski lagun, chwilowy konkurent Smoka Wawelskiego to nie jedyna dziwna bestia, która wzbudziła panikę lub sprowokowała chęć pomocy oraz wezwanie służb. Przypominamy nasze wałbrzyskie nietypowe zgłoszenia związane ze zwierzętami urojonymi:

- Przykładowo, we wrześniu 2018 roku nad Pełcznicą natknięto się na... krokodyla. Na miejsce została wezwana policja - Krokodyl przy Pełcznicy. Wezwano policję (FOTO). Cóż, może prawdziwy nie był, ale bardzo krokodylopodobny...

- Innym razem mieszkaniec Szczawienka zaalarmował strażaków przerażony nieszczęściem pewnego żółwia - Wałbrzych: Halo, tu straż? Żółw zaraz się utopi. Ratujcie!. Nie było tam zatem żadnego podtopionego zwierzaka, gdyby jednak jakimś cudem tam się znalazł i nie zamarzł w lodowatej wodzie, to miałby na imię... Michelin.  

- Mieliśmy też dziwną, wolno poruszającą się żmiję - Biały Kamień: panika w budynku powodu żmii. Ale ta żmija... (FOTO) .
Zagadkę rozwikłali strażnicy miejscy.


Jakie fałszywe zgłoszenia w dobrej wierze powtarzają się w naszym mieście?

- czasem groźne zwierzę nie jest prawdziwe... - KROKODYL PRZY PEŁCZNICY. WEZWANO POLICJĘ
- niegroźne zwierzę czasem też nie jest prawdziwe, ani zagrożone - HALO, TU STRAŻ? ŻÓŁW ZARAZ SIĘ UTOPI. RATUJCIE!
- pył z remontowanego pomieszczenia przypomina dym - DYM WYDOBYWA SIĘ ZE WSZYSTKICH OKIEN!
ALARM W BANKU I KŁĘBY DYMU NA PODDASZU
- wieczorne mgły nad Chełmcem są uznawane za pożar - HALO, TU STRAŻ? PŁONIE GÓRA CHEŁMIEC
GÓRA CHEŁMIEC: WIDZĘ ZADYMIENIE I SŁUP OGNIA. RATUJCIE!
GÓRA CHEŁMIEC: PRZYJEDŹCIE SZYBKO, PALI SIĘ! [FOTO]
- często za pożar uważany jest też gaz koksowniczy płonący przy Koksowni Victoria -WAŁBRZYCH: HALO, TU STRAŻ? PŁONIE LAS NA SOBIĘCINIE!
- padalce i zaskrońce poczytywane są jako żmije -WIDZIELI DYM, ŻMIJĘ I CZULI GAZ
- uszkodzona pompa pieca wydaje dźwięk przypominający czujnik wskazujący wysoki poziom tlenku węgla - O CZTERECH POŻARACH, W TYM MNIEMANYCH
- mgły nad Parkiem Książńskim są też uznawane za przejaw pożaru - PARK KSIĄŻAŃSKI - POŻAR WIDMO.
- za pożary uznawane są też działania kierowców -NOWE MIASTO: PALENIE GUM - POZIOM EKSPERT.

STRAŻ WAŁBRZYCH: ROK DOBRY, ALE PEŁNY FAŁSZYWYCH ALARMÓW

POŻAR, FAŁSZYWE ALARMY I KAPRYSY AURY

Przypominamy też nietypowy wypadek samochodowy wywołany przez... pająka - Wałbrzych: Stracił panowanie nad samochodem przez pająka
i przez szerszenia - Wałbrzych: Szerszeń w szoferce i wypadek gotowy [ZDJĘCIA] .


oprac. ELW
fot. ilustracyjne