Przed nami Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej - poznajcie 11 niezwykłych specjałów związanych historycznie z Wałbrzychem i regionem, miejsca, gdzie je znajdziecie - i ich ceny. A czemu gołąbki krużewnickie są czarne i kto je jadł?


„Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej” to nowa impreza kulinarna, w czasie jego trwania podmioty gastronomiczne należące do Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej przygotują specjalne potrawy nawiązujące do tradycji regionalnych i będą oferowały je w swoich lokalach jednocześnie promując inne restauracje biorące udział w projekcie.

Projekt przedstawiony został w restauracji Bohema w Szczawnie-Zdroju przez Annę Żabską, prezes LOT AW oraz Piotra Wnukowicza, dyrektora Wydziału Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Jak mówili, to ma być profesjonalnie przygotowana, komplementarna oferta, a zaprezentowane zostaną nie tylko potrawy będące już w menu uczestników festiwalu, ale także zupełnie nowe i specjalnie na ten cel stworzone.

- Podeszliśmy do tego poważnie, przygotowaliśmy szkolenia wskazujące na to, jak stworzyć produkty regionalne, dzięki temu powstała lista potraw i do tego woda mineralna Anka ze Szczawna-Zdroju - mówiła prezes LOT AW.Jak podkreślał szef kuchni restauracji "Bohema", Michał Koszycki, wszystko, co znalazło się w dwu prezentowanych przez niego potrawach, pochodzi od dostawców z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego, wykazali oni zainteresowanie taką formą promocji.

- Przygotowaliśmy gołąbki krużewnickie o kresowych korzeniach, z Kresów pochodzi moja rodzina - oraz cepeliny. Do ich przyrządzenia stosujemy tak zwane "lokalsy", czyli warzywa z lokalnych upraw i mięso z regionu. Mamy u nas doskonałe sery, nabiał, świetne warzywa w okresie wiosennym. Cepeliny to potrawa typowo litewska, wykonujemy je z wieprzowiny wyhodowanej w Wałbrzychu i z ziemniaków uprawianych w miejscowości pod Wałbrzychem. Gołąbki krużewnickie są potrawą kojarzoną z Lubomierzem, gdzie był kręcony słynny film "Sami swoi" i jedna ze szkół gastronomicznych zaczęła je przygotowywać na bazie tego filmu. Dlaczego są czarne? Bo są zawijane w liście czerwonej kapusty, a do środka jest dawana kasza gryczana - zdradzał szef kuchni.Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej potrwa od 23 do 31 października, obejmując 11 podmiotów i specjalnie przygotowanych potraw promujących kuchnię i tradycję naszego regionu.

Lista

1. Restauracja Bohema w Szczawnie-Zdroju - Gołąbki krużewnickie - 29 zł
2. Restauracja Bohema w Szczawnie-Zdroju - Cepeliny z mięsem - 29 zł
3. Restauracja Babinicz Dworzysko - Tatar z jelenia - 55 zł
4. Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnie Zdroju - woda mineralna Anka (0,5 l) - 1,30 zł
5. Restauracja Aqua-Zdrój w Wałbrzychu - Placek spod Chełmca - 26 zł
6. Karczma rycerska Zamku Grodno - Śląskie niebo - schab duszony w sosie z suszonych owoców i wędzonego boczku - 32 zł
7. PTTK "Andrzejówka" w Mieroszowie - Waligórskie naleśniki z jagodami - 16 zł
8. Browar i Restauracja Jedlinka przy Pałacu Jedlinka w Jedlinie - Zdroju - Jedlińska golonka piwosza - 42 zł
9. Taras Kasztanowy - kawiarnia w Zamku Książ w Wałbrzychu - Jagodowy torcik Daisy - 18 zł
10. Restauracja Osówka w Sierpnicy - Pstrąg sowiogórski z masłem czosnkowym - 35 zł
11. Kawiarnia Sztygarówka w Starej Kopalni w Wałbrzychu - Bułka górnika - 9 zł i Gorąca Barbara - 7 zł.

Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej to jeden z elementów projektu o nazwie Odlotowa Aglomeracja Wałbrzyska - wspólne podróże w naturze i kulturze dofinansowanego ze środków samorządu Województwa Dolnośląskiego.


Zobacz też:
TURYSTYKA ŚLIWKOWA I ŚLĄSKIE NIEBO
ANKA NAJLEPSZYM NAPOJEM NA DOLNYM ŚLĄSKU

SZCZAWNO-ZDRÓJ: RESTAURACJE NA KÓŁKACH I WETERANI SZOS (FOTO)

WAŁBRZYCH: PRZYWITAJCIE JESIEŃ Z FOOD TRUCK PARTY (ZDJĘCIA)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DZIEŃ Z ARYSTOKRACJĄ I EGZOTYCZNYMI SMAKAMI [FOTO]

SZCZAWNO-ZDRÓJ: TAK SIĘ BAWIONO W OGRODZIE SMAKÓW Z AUTAMI (FOTO)
FOOD TRUCKI ZAWITAŁY DO WAŁBRZYCHA NA ROZPOCZĘCIE LATATekst i foto: Magdalena Sakowska