Tłusty Czwartek to oprócz wielkiego żarcia pączków także okazja, żeby komuś pomóc. Pączki sprawdziły się nam już podczas WOŚP, proponujemy zatem dwie kolejne słodkie akcje! I do tego przepisy!Niedawno pączkowa akcja wsparła WOŚP: CUKIERNIA OLEŃKA: ZJEDZ PĄCZKA I WESPRZYJ WIELKĄ ORKIESTRĘ!


Teraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza w swoje progi:
I akcja pączkowa na rzecz hospicjum

Coroczną tradycją parafii p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Piaskowej Górze stało się już wspieranie wałbrzyskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II w zamian za pączki sprzedawane z okazji Tłustego Czwartku przed kościołem przy ul. Wyszyńskiego przez wolontariuszy. W tym roku tradycja, choć w nieco zmienionej formie z powodu pandemii, będzie kontynuowana. W przyszłą niedzielę 14 lutego po każdej Mszy św. będzie można zakupić u wolontariuszy voucher na pączka do wykorzystania w Piekarni – Cukierni Frąckowiak na Piaskowej Górze przy ul. Głównej. Wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków do dezynfekcji oraz materiałów opatrunkowych, których miesięczny koszt w hospicjum to kwota 17600 zł.

A od nas z tej okazji przepis dietetyka na PĄCZKI I FAWORKI dla dbających o linię.

I jeszcze nasz przepis:

SKŁADNIKI
CIASTO:
1 kg mąki (najlepiej tortowej)
100g drożdży
100g cukru
0,5 l mleka
6 żółtek
1 całe jajko
Szczypta soli
5 łyżek oleju
1 cukier waniliowy
1 kieliszek wódki lub spirytusu
1 l oleju do smażenia

NADZIENIE:
marmolada, budyń, nadzienie toffi lub krówkowe

PRZYGOTOWANIE

Do dużej miski wkruszamy drożdże, dodajemy 2 łyżeczki cukru, 1 łyżkę mąki i zalewamy ciepłym mlekiem. Dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 min. w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Do wyrośniętej masy dodajemy jajko, szczyptę soli, oliwę, alkohol i resztę cukru – dobrze mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i żółtka – ciągle mieszając. Formujemy z ciasta kulę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kolejne 30 min. w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Gdy ciasto wyrośnie, dzielimy je na części, wałkujemy placki grubości 1 cm i wycinamy krążki np. szklanką. Wycięte koła układamy na blacie podsypanym mąką i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 15 min.

W tym czasie w garnku rozgrzewamy olej. Do nagrzanego oleju wrzucamy wyrośnięte krążki, kiedy się zarumienią – przekręcamy patyczkiem na drugą stronę. Usmażone wyjmujemy na papier, aby odsączyć je z tłuszczu. Wystudzone pączki nabijamy szprycą nadzieniem – marmolada, toffi, budyń itp.

Można też zrobić pączki bez nadzienia - tzw. oponki. Wówczas z wycinanych szklanką kół wykrawamy środek mniejszą szklanką (literatką). Oponki i środki smażymy wedle powyższego przepisu i nie dajemy do nich nadzienia. Możemy nasz wypiek przyprószyć przesianym cukrem pudrem.


O hospicjum i RCKiK pisaliśmy ostatnio:
WAŁBRZYCH: ULTRASONOGRAF KSIĘŻNEJ I KOLEJNE ANIOŁY HOSPICJUM
WAŁBRZYCH - GŁUSZYCA: TEN POLICJANT DAJE WSZYSTKIM PRZYKŁAD (FOTO)

Czytaj też:
STARY ZDRÓJ: CUKIERNIA OLEŃKA - SŁODKA MISTRZYNI Z NAGRODĄ (FOTO)


Opr. ELW, MS
Zdjęcie ilustracyjne