Kolejne dwa produkty wycofane z rynku. O wycofaniu lodów zdecydował market LIDL, w kaszy podczas kontroli wykryto przekroczenia dopuszczalnego poziomu jednego ze składników.

Kasza z chemiczną wkładką

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. wycofuje dwie partie produktu pn. „TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg”, wyprodukowane przez Cenos Sp. z o.o., ze względu na stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w badanym produkcie.


Firma wykryła zagrożenie w wyniku kontroli wewnętrznej produktu oznaczonego:
- numerem partii 08.10.19B/PL oraz datą minimalnej trwałości 01.2021
- i  produkt oznaczony numerem partii 06.11.19B/PL oraz datą minimalnej trwałości 02.2021.Wycofywane partie produktu pn. „TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg” były sprzedawane w halach Selgros Cash & Carry.Po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych wskazujących na niezgodność Transgourmet Polska Sp. z o.o. natychmiast zablokowała sprzedaż partii produktu, w której stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A. W dniu 16.01.2020 firma poinformowała klientów o zdarzeniu, z prośbą o zwrot produktu oraz wycofanie produktu ze sprzedaży. Szczegółowe informacje o wycofaniu zawarte są także w komunikacie firmy na stronie internetowej http://www.selgros.pl/kasza-gryczana-topseller

Zalecenia dla konsumentów: Dwie partie produktu „TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg” wskazane w komunikacie nie powinny być spożywane. Firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. poinformowała o możliwości zwrotu produktu w miejscu zakupu.
Lody nie dla alergików

Główny Inspektor Sanitarny informuje też, że firma Lidl sp. z o.o. sp. k., ze względu na bezpieczeństwo konsumentów z alergią na gluten/nietolerancją glutenu, samodzielnie podjęła decyzję o wycofaniu z rynku produktu „Hӓagen-Dazs lody o smaku Strawberry Cheescake, 460 ml i poinformowała organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej o wycofaniu.Zagrożenie:

W wyniku pomyłki niektóre opakowania produktu zostały opatrzone etykietą od innego rodzaju lodów. Skutkiem tego jest błędna informacja dotycząca alergenów, to znaczy obecność glutenu nie została zadeklarowana. Klienci z alergią na gluten/nietolerancją glutenu nie powinni spożywać wycofywanego produktu ze względu na możliwe wystąpienie nietolerancji wywołanej spożyciem.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: „Hӓagen-Dazs lody o smaku Strawberry Cheescake, 460 ml”

Data minimalnej trwałości: 11.06.2020

Producent: Bidfood Czech Republic s.r.o. ul. V Rozovem udoli 553, Mikovice, 27801 Kralupy nad Vitavou, Czechy

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:


Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. poinformowała, że otrzymała od producenta Bidfood Czech Republic s.r.o. 10.01.2020 informację i niezwłocznie podjęła decyzję o wycofaniu z rynku artykułu „Hӓagen-Dazs lody o smaku Strawberry Cheescake, 460 ml, z datą minimalnej trwałości 11.06.2020”. Informacja dla klientów została zamieszczona zarówno na stronie internetowej firmy Lidl sp. z o.o. sp. k. (https://kimjestesmy.lidl.pl/folder_aktualnosci/wycofanie-produktu-z-rynku), jak i w sklepach tej sieci handlowej. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostały poinformowane o sprawie przez firmę Lidl sp. z o.o. sp. k. i monitorują proces wycofywania produktu z rynku.Zalecenia dla konsumentów:

Produkt „Hӓagen-Dazs lody o smaku Strawberry Cheescake, 460 ml” wskazany w komunikacie nie powinien być spożywany przez osoby z alergią na gluten/nietolerancją glutenu.

Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. poinformowała o możliwości zwrotu produktu w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu.

oprac. ELW