Zawsze to miłe, kiedy historyczny, a opuszczony obiekt zyska nowe przeznaczenie i życie - nawet jeśli to obiekt niewielki, tak jak ten w Szczawnie-Zdroju, za to rozpoznawalny i lubiany.


W dawnym pawilonie pijalnym źródła "Korona" (Kronen Quelle), postawionym w tym miejscu w 1909 roku, wałbrzyska cukiernia Frąckowiak uruchomiła w pierwszej połowie maja sprzedaż lodów, gofrów, ciastek i pieczywa. Obiekt wcześniej poddano go remontowi i wygląda już zupełnie inaczej. To dobra wiadomość, bo znajduje się on w bezpośredniej bliskości Pijalni Wód, a także Hali Spacerowej, Parku Zdrojowego, zakładu przyrodoleczniczego i sanatorium "Korona".Nowa lodziarnia, cukiernia i kawiarenka zarazem mieści się przy Placu Hauptmanna i przy wejściu do Parku Zdrojowego.
W latach 50-tych i 60-tych pawilon stał pusty, potem zaadaptowano go na kiosk z pamiątkami, a przez ostatnie dekady był tam kiosk z prasą, w którym można było też kupić i lody, i kwiaty, i który został zamknięty podczas pandemicznej wiosny 2020. A teraz:Dla porównania wiosna 2020:Zdjęcie z portalu polska-org.pl z lat 1919-1915 (moose)I z roku 1922 (heck):Z lat 1923-25 (moose):I z 1935 (tlen77):A w Jedlinie-Zdroju w pawilonie:
Jedlina-Zdrój: nowa biblioteka, Centrum Kultury jak nowe (FOTO)

O innych historycznych obiektach Szczawna:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WERNISAŻ W PIĘKNYCH WNĘTRZACH PIJALNI (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE PODZIEMNA TRASA POD UZDROWISKIEM? (FOTO)

SZCZAWNIK BĘDZIE PRZESUNIĘTY PO RAZ KOLEJNY [FOTO]
Szczawno-Zdrój: Zakład Przyrodoleczniczy przed pożarem [FOTO]
Zabytki Szczawna opowiadają o sobie (FOTO)


Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska