Data wydarzenia: 01.12.2019 08:00 - 29.02.2020 16:00
Miejsce wydarzenia: w Młynie Hilberta przy ul. Batalionów Chłopskich 11 w Dzierżoniowie

Od grudnia do końca lutego w naszym regionie można podziwiać ciekawą, słodką ekspozycję. Może się skusicie, by ją obejrzeć?

Piernikowe miasto

Piernikowy Dzierżoniów można oglądać w Młynie Hilberta przy ul. Batalionów Chłopskich 11 w Dzierżoniowie. Wcześniej krótko gościło w Sowiogórskim Centrum Komunikacyjnym.

Cieszący się dużym zainteresowaniem Piernikowy Dzierżoniów, zgodnie z obietnicą, w 2019 roku jest większy. Miasto z piernika znowu powstało dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców. 350 domków i kamienic zbudowano podczas rodzinnych warsztatów, w których brali udział zarówno najmłodsi mieszkańcy, jak i dzierżoniowscy seniorzy. Ekspozycje wypełnią również prace konkursowe i duże obiekty wykonane przez szkoły i miejskie instytucje.W Młynie Hilberta, podobnie jak w minionym roku, można obejrzeć piernikową starówkę. Do końca lutego odwiedzanie piernikowego miasta będzie połączone ze zwiedzaniem Młyna Hilberta i będzie kosztowało 16 zł (dorośli), 13 zł (dzieci).

Młyn Hilberta

Młyn powstał w latach 40-tych XIX wieku. Został zbudowany i był prowadzony do II wojny światowej przez członków rodziny Hilbert. W latach trzydziestych XX wieku Młyn został rozbudowany i znacznie unowocześniony. Wyposażony został w napęd elektryczny. Należał do największych tego typu na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej przez pierwsze 10 lat był w zarządzie Armii Czerwonej, a następnie użytkowany przez zmieniające się przedsiębiorstwa państwowe. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku. Zachował się w pełni kompletny, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku.

W ramach Działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, Młyn zostanie przekształcony w Muzeum Młynarstwa. Projekt obejmuje konserwację czynnego obiektu z pełnym zabytkowym wyposażeniem produkcyjnym z lat 30 tych XX wieku.

Młyn Hilberta udostępniany jest zwiedzającym w dni powszednie: 08.00 – 16:00
Weekendy i wybrane święta: 10:00 – 16:00

W poniedziałki Młyn jest nieczynny.

Ubiegłoroczne piernikowe miasto: Jedyne takie w Polsce piernikowe miasto jest niedaleko nas! (FOTO)

oprac. ELW
fot. UM Dzierżoniów