Przed wojną śląskie niebo było jedną z najbardziej popularnych i najlepiej rozpoznawalnych potraw na terenie całego Śląska. Do dziś danie popularne jest również na Górnym Śląsku. Również w okolicy Wałbrzycha można dziś tego specjału spróbować.

Śląskie niebo (niem. Schlesisches Himmelreich) to dawna potrawa, na którą składają się schab wieprzowy duszony w sosie z suszonych owoców i wędzonego boczku, podawany z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Ten smak można odnaleźć i skosztować w Karczmie Rycerskiej na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Na Dolnym Śląsku, w wyniku wymiany ludności, która nastąpiła po zakończeniu wojny, tradycja serwowania regionalnych potraw została przerwana. Przed wojną w Sudetach – przypomnijmy, że Zamek Grodno leży na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich – nie wyróżniało się specjalnie odrębnej kuchni.

W Sudetach jadło się generalnie to, co było popularne na całym Śląsku. Przedwojenne restauracje w schroniskach, zamkach czy gasthausach były luksusowymi miejscami. Kelnerzy – obowiązkowo w muchach – obsługiwali gości spragnionych turystycznych wrażeń i lokalnych przysmaków. Wskrzeszając dawne zamkowe tradycje w Karczmie Rycerskiej można  już  również spróbować potrawy, którą dawniej raczyli się przedwojenni turyści.

Pracownicy Zamku Grodno na zdjęciu z 1929 roku – Zbiory: Joanna Lamparska

To samo miejsce widok współczesny.oprac. ELW