Na początku października UOKiK rozpoczął z własnej inicjatywy pięć postępowań, które mają wyjaśnić przyczyny szalejących cen masła. Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska Mają przedstawić UOKiK korespondencję z dostawcami masła.

UOKiK podkreśla, że postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek przedsiębiorcy.
- Po analizie dokumentacji ustalimy mechanizmy kształtowania cen masła oraz sprawdzimy, czy sieci handlowe nie wykorzystują swojej silnej pozycji negocjacyjnej do wpływania na wysokość cen – tłumaczy prezes UOKiK Marek Niechciał.

Górka cenowa przez masło?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Duży wpływ na wzrost inflacji miała żywność, a zwłaszcza masło, którego ceny we wrześniu poszybowały niczym do księżyca. Mleczarze obiecują jednak, że jego cena spadnie na przełomie października i listopada.

Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole mówił kilka dni temu, że światowy rynek mleka jest obecnie na szczycie cyklu i w kolejnych miesiącach nastąpi spadek cen produktów mlecznych, głównie masła.
Postępowania wyjaśniające, które podjął UOKiK to jedne z pierwszych działań podjętych w ramach ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, która ma na celu eliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych między przedsiębiorcami, którzy działają w branży rolno-spożywczej. Przepisy weszły w życie 12 lipca.

Kary za zmowy cenowe

Najwyższa kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej wynosi 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego rok wcześniej. Urząd może odstąpić od kary, jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków.

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który od 1 września zastąpił Agencję Rynku Rolnego i Agencję Nieruchomości Rolnych, w sierpniu br. kilogram masła kosztował 25,03 zł. Są to ceny producentów, a w sklepach kostka 200 g masła kosztuje nawet ok. 7 zł. Jak prognozuje KOWR, pod koniec roku cena masła powinna spaść do 23-24,20 zł za kilogram, a do kwietnia przyszłego roku do 21,40-22,90 zł za kilogram. Będzie to oznaczało spadek cen nawet o blisko 1 zł za kostkę.