Data wydarzenia: 03.04.2019 17:00 - 03.04.2019 18:00
Miejsce wydarzenia: Zamek Książ

Jeżeli komuś się wydaje, że wszystkie istniejące fotografie księżnej Daisy von Pless są już znane w Wałbrzychu, to ma rację - wydaje mu się. A 30 z tych jeszcze nieznanych będzie można teraz zobaczyć.


Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na kwietniowe spotkanie w ramach cyklu „O historii na żywo”. W środę 3 kwietnia (godzina 17:00) w Sali Krzywej na II piętrze odbędzie się prelekcja pisarki i historyk sztuki Barbary Borkowy pt. „Księżna Daisy von Pless w ilustrowanej prasie angielskiej”.- Za życia księżnej Daisy von Pless fotografia weszła w trwające do dzisiaj szczęśliwe małżeństwo z prasą. Jako historyk fotografii i historyk życia księżnej, w trakcie przygotowywania się do niniejszego wykładu, zauważyłam z radością, że analiza tego fenomenu może być świetnie przeprowadzona na przykładzie historii publikowania wizerunków Daisy. Tak więc proszę Państwa, podczas tego spotkania, łapiemy dwie sroki za ogon. A przy okazji zobaczycie Państwo wiele portretów księżnej, których oryginały nie dochowały się do naszych czasów, ale przetrwały ich reprodukcje w prasie - zaprasza Barbara Borkowy.

Podczas prelekcji ze względu na prezentację objętej prawami autorskimi ikonografii obowiązuje całkowity zakaz fotografowania oraz rejestrowania wystąpienia w formie video.Barbara Borkowy ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1984 r., przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała jako badaczka przy projekcie Lafayette. Projekt polegał na identyfikacji i katalogowaniu zdjęć odkrytego przez przypadek archiwum fotograficznego studia Lafayette dla Victoria & Albert Museum (V i A) i National Portrait Gallery (NPG). Barbara uczestniczyła w badaniach naukowych na potrzeby wystaw fotograficznych Madame Yevonde, Dorothy Wilding, James Abbe, Lafayette i Catharine Weed Barnes Ward - prezentowanych przez National Portrait Gallery. Od 1995 do 2009 r. była szefową biblioteki fotograficzna Lloyd’s List. W 2013 przetłumaczyła na język polski drugi tom pamiętników Księżnej Daisy „Better Left Unsaid”, a w 2016 roku opublikowała wspólną biografię księżnej Daisy von Pless i jej siostra Constance, Księżnej Westminster, Pt. „Siostry”.

Wstęp wolny. Organizatorzy proszą
o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):
tel. 74 66 43 834 / 872;
e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl.
Ważne informacje! Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące:
- parking przed budynkiem bramnym (P2) - 10 zł/auto osobowe
- parking na Parkingu Głównym (P1) - 5 zł / auto osobowe


Opr. MS
Foto użyczone: Barbara Borkowy