Data wydarzenia: 15.02.2019 11:45 - 15.02.2019 12:00
Miejsce wydarzenia: Pomnik Syberyjskiej Golgoty przy kościele p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Już wkrótce ważny dzień i ważna uroczystość dla wałbrzyskich Sybiraków i ich potomków.


W nocy z 9 na 10 lutego 1940r rozpoczęły się pierwsze wywózki Polaków w głąb Rosji. W Wałbrzychu od wielu lat Sybiracy spotykają się przy Pomniku Syberyjskiej Golgoty znajdującym się przy kościele p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w dzielnicy Piaskowa Góra, by upamiętnić to wydarzenie. Również i w tym roku 15.02.2019r. o godz. 11.45 wałbrzyscy Sybiracy, ich rodziny i przyjaciele spotkają przy wspomnianym pomniku.


Sybiracy zapraszają na to spotkanie wszystkich, którym nie są obce losy ofiar reżimu stalinowskiego, by oddać hołd pamięci ponad miliona naszych rodaków wywiezionych na Syberię i inne odległe miejsca w Rosji. Tragiczne wspomnienia z tamtych dni niektórzy z nich spisali w swoich pamiętnikach.

W 2017 roku przedstawiciele wałbrzyskich Sybiraków złożyli wniosek o nadanie imienia Sybiraków ulicy w naszym mieście. Na razie taką nazwę nosi skwer na Piaskowej Górze, gdzie znajduje się kamień im poświęcony, na którym w 70. rocznicę wywózki umieszczono tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Opr. MS
Foto użyczone: Wacław Kwieciński