Kolejny budynek w wałbrzyskim Śródmieściu wyburzany i przechodzi do historii kawałek dziejów miasta. W jego miejscu powstaną nowe miejsca parkingowe.


Ruszyła rozbiórka budynku przy ul. Limanowskiego 11, gdzie do niedawna mieściły się kancelarie prawne i swoją siedzibę miały Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczycielska "Solidarność". Tu również przychodziliśmy zasięgnąć porady Federacji Konsumentów. Dziś gmach świeci pustkami, a w ostatnich dniach został ogrodzony i zabezpieczony rusztowaniem. Wykonująca rozbiórkę na zlecenie ZDKiUM firma Trans Tatra została wyłoniona w przetargu. Po wyprowadzeniu się z gmachu instytucji trzeba było budynek rozebrać, za bardzo interesował poszukiwaczy przygód i metalowych "skarbów". 6 grudnia doszło tam do zaprószenia ognia (POŻAR PUSTOSTANU W CENTRUM).

Wyburzany gmach ma długą historię. W budynku tym w latach 20. XIX wieku mieściła się pierwsza w naszym mieście ewangelicka szkoła, następnie szkoła dla młodzieży z trudnościami w nauce, a także czytelnia. Tuż przed drugą wojną światową powstał tu posterunek policji. Po wojnie w gmachu swoją siedzibę miały m.in. placówki opieki społecznej i biura wydziałów urzędu miejskiego.

Parking na Rycerskiej większy
Wyburzenie budynku Limanowskiego 11 jest jednym z ogniw wdrażanego od ubiegłego roku  się projektu powiększenia parkingu przy ul. Rycerskiej, czego przejawem było wyburzenie w kwietniu 2017 roku kamienicy przy ul. Kilińskiego 2, 3, 4, oraz przyległych do niej budynków gospodarczych, w tym warsztatów. Gmach na Kilińskiego od lat był w złym stanie technicznym, a dzięki jego rozbiórce powstały nowe miejsca parkingowe. Miasto nosi się też z zamiarem rozbiórki magazynów przy ul. Limanowskiego, gdzie mieściło się m.in. archiwum Powiatowego Urzędu Pracy. 

Potrzebne więcej miejsc parkingowych
Od czerwca 2014 roku w Śródmieściu działa plac parkingowy na styku ulic Limanowskiego - Kilińskiego - Rycerską. Wyłożone kostką granitową miejsca parkingowych, nasadzenia roślin i zamontowanie ławek, nastąpiło tu po wyburzeniu kilku zrujnowanych kamienic. Na placu zbudowano też miejski szalet. Ta inwestycja rewitalizacyjna kosztowała ok. 6 mln zł.

Przestrzeni do parkowania w centrum nadal brakuje. W ostatnich tygodniach do wyremontowanej siedziby MOPS przenieśli się pracownicy. Urzędnicy korzystają z samochodów prywatnych i służbowych, chcieliby mieć możliwość parkowania w Śródmieściu. 


Miasto wyłoniło już wykonawcę przebudowy ul. Przemysłowej, przy niej powstanie też nowy parking typu park and ride na około sto miejsc oraz miejsca postojowe przy ulicy. Plac budowy został już przekazany, prace ruszą wkrótce, jak tylko aura pozwoli.


NIE TYLKO STRAŻ MIEJSKĄ CZEKA PRZEPROWADZKA
WYBURZENIA W ŚCISŁYM CENTRUM [FOTO]
BEZPŁATNY PARKING W CENTRUM I WIĘKSZY NA RYCERSKIEJ

Więcej o planowanych wyburzeniach przeczytasz też:
WAŁBRZYSKIE BUDYNKI: ILE DO WYBURZENIA, KTÓRE RATOWAĆ?
SEZON NA WYBURZENIA. CO ZNIKNIE Z MAPY?
NA GRUZACH PALESTYNY ODPOCZNIEMY
PALESTYNA DO WYBURZENIA I NIE TYLKO
CO WYBURZĄ NA POTRZEBY BUDOWY OBWODNICY?
WYBURZENIA W WAŁBRZYCHU. SPRAWDŹ, CO ZNIKNIE Z MAPY MIASTAElżbieta Węgrzyn