16 października 2020 minęło 10 lat od otwarcia największego centrum handlowego w Wałbrzychu. Galeria Victoria wrosła w nasze miasto i region, że trudno dziś wyobrazić sobie, iż jeszcze w lutym 2009 roku na obszarze pomiędzy Sobięcinem a Śródmieściem świeciło pustkami. Przypominamy kalendarium, zdjęcia z budowy obiektu i ciekawostki z nim związane.


Galeria Victoria, będąca pierwszym nowoczesnym kompleksem handlowo-usługowo-rozrywkowym w Wałbrzychu i regionie, została otworzona w październiku 2010 roku. Zespół budynków trzykondygnacyjnej zabudowy przy 1 Maja 64 wybudowano na 10-hektarowej działce.

Projekt architektoniczny jest autorstwa Chapman Taylor International Services, firmy mającej w swoim portfolio projekty z całego świata, a w Polsce przygotowano m.in. wrocławski Pasaż Grunwaldzki, Galerię Młociny w Warszawie, czy powstające obecnie centrum Pinea Rewal.Największe wrażenie na oglądających wizualizacje centrum robiły propozycje budowy ogromnego oszklonego amfiteatru spinającego dwa skrzydła handlowo-usługowe. Na ujęciach wizualizacyjnych z lotu ptaka całego centrum widoczne były też budynki mieszkalne znajdujące się w okolicy dworca Wałbrzych Towarowy. Kompleks handlowo-rozrywkowy miał być pierwszym takim w regionie, a do tego miał też dysponować powierzchnią hotelową i mieszkaniową.Inwestorem w przypadku tego przedsięwzięcia był Development Solutions, a wykonawcą Erbud S.A. Dzisiejsza uroczystość jest trzecim kamieniem milowym w procesie budowy Galerii Victoria, po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz rozpoczęciu prac budowlanych w lutym bieżącego roku - powiedział Richard Keen, dyrektor zarządzający Keen Property Partners podczas wmurowania pod budowę centrum kamienia węgielnego. Konstrukcja kompleksu rozpoczęła się piąć w górę na początku 2009 i dobiegła końca w 20 miesięcy.

Powierzchnia całkowita tych obiektów to 80 tys. m.kw., zaś użytkowa 43 tys. m.kw., z czego największą część zajmuje powierzchnia handlowa, w której mieści się 122 sklepów, a parkingi centrum liczą 1390 miejsca parkingowe. Obiekt przyciąga mieszkańców całego regionu. W centrum handlowym znajduje się pierwsze w Wałbrzychu wieloekranowe kino (Cinema City), restauracje i kawiarnie, a także sklepy znanych polskich i międzynarodowych marek. Przy centrum wystawiono też dwa budynki przyboczne, w których znajdują się punkty usługowo – handlowe.Niepowtarzalna architektura centrum handlowego, jego lokalizacja oraz obecność hotelu czyniły w chwili powstania z Galerii Victoria atrakcyjną lokalizację dla najemców. W ramach kompleksu, wiosną 2011 r. został otworzony park handlowy, który wzbogacił ofertę galerii.

Atrakcję dla mieszkańców stanowi także znajdujący się na terenie centrum amfiteatr, będący latem miejscem plenerowych koncertów. Tutaj przyszli m.in. kibicować naszej drużynie narodowej - Wałbrzych kibicuje! Galeria Victoria biało-czerwona [FOTO] .

Przy centrum działa fontanna, latem miejska plaża, tor wrotkarski lub niewielki basen do prób surfingowych, a zimą sztuczne odkryte lodowisko. 

Wartość inwestycji to 75 mln euro, koszt budowy planowanej części hotelowej i mieszkaniowej miało wynieść kolejne 20 mln euro.
Galeria Victoria - kalendarium


- wiosna - lato 2008 - pojawiające się na portalach branżowych wizualizacje planowanego w Wałbrzychu kompleksu robią wrażenie.

- lipiec 2008 rok - trwają prace ziemne - wykarczowano i wyrównano teren. Centrum zaplanowano na w pobliżu dawnych zabudowań kopalni Maria - na terenie dawnej koksowni.

- sierpień 2008 - rozebrano ceglany wiadukt kolejowy, wywieziono kilkadziesiąt sztuk podkładów i szyn kolejowych bo dawnej linii węglowej biegnącej ze stacji Wałbrzych Towarowy do Kopalni Victoria.

- luty 2009 - po pracach ziemnych z fundamentów zaczynają rosnąć w górę pierwsze elementy konstrukcji obiektu.

- czerwiec - lipiec 2009 - zarys rotundy już widoczny.

- lipiec - sierpień 2009 - szkielet wszystkich kondygnacji już przygotowany.

- 22 września 2009 - uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Galerii Victoria.

- początek 2010 roku - pojawia się charakterystyczny pomarańczowy kolor elewacji skrzydeł handlowych.

- wiosna 2010 - amfiteatr już wyłożony płytami i kostką.

- 16 października 2010 - uroczyste otwarcie Galerii Victoria.
- Wiosna 2011 - w ramach kompleksu został otworzony park handlowy.

- 2014 roku - Galeria Victoria zajęła 1 miejsce spośród 83 zgłoszonych galerii w rankingu „Najlepsza galeria handlowa w Polsce 2014” organizowanym przez zumi.

- 18 października 2017 - Wałbrzych: Galeria Victoria - alarm bombowy - [AKTUALIZACJA] [FOTO]

- 17 października 2020 - Galeria Victoria świętuje 10-lecie z Krzysztofem Ibiszem, losowaniem samochodu osobowego i pokazem fajerwerków.


Zobacz też:
Galeria Victoria wprowadza segregację odpadów!
Woda dla psa, dom dla kota przy centrach handlowych [FOTO]
Wałbrzych kibicuje! Galeria Victoria biało-czerwona [FOTO]
Galeria Victoria: Co ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych?
DWIE PLAŻE, TYLKO MORZA BRAK

Kto odwiedził galerię?
Co Pascal ugotował w Wałbrzychu? [FOTO]
Wałbrzych: Magda Gessler zdradziła swoje tajemnice [FOTO]

Koncert Margeret przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan [FOTO]
WALENTYNKI Z ALEKSANDRĄ SZWED I SOUND'N'GRACE

Nowi najemcy:
OTWARCIE TK MAXX W WAŁBRZYCHU

Przykładowe imprezy na terenie GV:
Galeria Victoria: Święto koszykówki 3x3. Show Grabowskiego (DUŻO ZDJĘĆ)
Wałbrzych: oto finalistki konkursu Miss Polonia (FOTO)
RING GIRLS W GALERII VICTORIA
FOOD TRUCKI PRZEZ CAŁY WEEKEND [ZDJĘCIA]
TARGI ŚLUBNE I KOMUNIJNE 2017 [ZDJĘCIA]
STARE SAMOCHODY W GALERII VICTORIA NA WOŚP
W KRÓLESTWIE JEDI, HOBBITÓW I WIEDŹMINA
WOLONTARIAT GROZI UZALEŻNIENIEM

Inne zjawiska związane z centrum handlowym
8 marca 2019 - Wałbrzych: Alarm bombowy w Galerii Victoria [ZDJĘCIA]
18 października 2017 - Wałbrzych: Galeria Victoria - alarm bombowy - [AKTUALIZACJA] [FOTO]
PLAGA WAGARÓW W WAŁBRZYCHU; ZAMIAST DO SZKOŁY, CHODZĄ DO GALERII
EWAKUACJA SALI KINOWEJ PODCZAS WIECZORNEGO SEANSU


oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. użyczone Keen Property Partners Retail
wizualizacja inwestora - www.urbanity.pl,