Parafia św. Barbary na wałbrzyskim Starym Zdroju obchodzi swoje 150-lecie. Pan Adrian Ziątek przedstawił dzieje tego wspaniałego gmachu, w tym kwestię przebudów i współczesnego powrotu do pierwotnego wystroju w roku jubileuszowym. Poznajcie wyjątkowy "biały" wałbrzyski kościół. Warto.


RYS HISTORYCZNY

Kościół św. Barbary na wałbrzyskim Starym Zdroju został wybudowany w latach 1868 – 1870, dla społeczności katolickiej liczącej wtedy ok. 3000 dusz. Uroczystość konsekracji kościoła odbyła się w święto św. Andrzeja Apostoła tj. 30 listopada 1870r. Świątynia jest jednonawowa, wybudowana w stylu neogotyckim. Wnętrze świątyni pierwotnie pokryte było piękną polichromią, która nacechowana była harmonijnym bogactwem barw. Integralną częścią wystroju wnętrza kościoła były piękne neogotyckie ołtarze, organy, ambona, balaski oraz stacje Drogi Krzyżowej. Sklepienie prezbiterium uwieńczał nieboskłon, który symbolizował niebiański charakter Liturgii. W centrum, w kompozycji z ołtarzem głównym znajdował się piękny witraż, przedstawiający patronkę parafii – św. Barbarę.

PRZEMIANA POSOBOROWA

Sobór Watykański II przyczynił się do reformy liturgii. Zmieniono nie tylko język Liturgii, formę Jej sprawowania, lecz także kierunek Jej celebracji. Z tego tytułu dawne ołtarze, zaczęły pełnić funkcję jedynie ozdobną, ponieważ Liturgia posoborowa odprawiana jest już tylko przy jednym ołtarzu, zwróconym w stronę wiernych. Niestety w ramach przemian posoborowych ucierpiało wiele kościołów. Źle pojmowana reforma przyczyniła się do destrukcji wielu wspaniałych świątyń. Tak też się stało w przypadku kościoła św. Barbary w Wałbrzychu. Pod koniec lat 60 – tych, w duchu reformy usunięto z kościoła neogotyckie ołtarze boczne – poświęcone Matce Bożej i św. Józefowi, ołtarz główny i piękną ambonę. Polichromię zamalowano na jednolity kolor. Przebudowano także prezbiterium, w centrum stawiając krzyż wykonany z metaloplastyki, zaś oryginalny witraż przedstawiający patronkę parafii, przesunięto na boczne okno. Zmieniono zupełnie neogotycki charakter świątyni na typowo modernistyczny wystrój.

POWRÓT DO TEGO CO BYŁO

Po niespełna 50 latach, przy okazji generalnego remontu kościoła św. Barbary w Wałbrzychu, podjęto decyzję o powrocie do pierwotnego wystroju świątyni. Jak relacjonuje proboszcz parafii – ks. Władysław Terpiłowski, wszystko zaczęło się od zdjęcia, które przedstawia wygląd kościoła sprzed 1940 roku. Zachowane są na nim wszystkie elementy dawnego wystroju i wyposażenia. Widać, że wtedy wszystko ze sobą współgrało i kościół był naprawdę piękny. Został wybudowany w określonym stylu i tak też powinien być utrzymany.

Pierwszym elementem w przywracaniu dawnego piękna i wystroju świątyni była wymiana instalacji elektrycznej na nową, renowacja tynków wewnątrz oraz częściowe malowanie. W międzyczasie czternaście rodzin z parafii ufundowało nowe stacje Drogi Krzyżowej, które zostały wykonane w stylu neogotyckim. Następnie zakupiono nową, neogotycką lampę wieczną. Dzięki zaangażowaniu wielu dobrych ludzi, a szczególnie siostry Marii Józefy – elżbietanki mieszkającej w klasztorze przy parafii, do kościoła po 50–ciu latach powrócił św. Józef w znaku oryginalnej figury, która po renowacji została umiejscowiona w nowym neogotyckim ołtarzu, który stoi w miejscu dawnego.

JEST SIĘ Z CZEGO CIESZYĆ

To, co kilka lat temu było niemożliwe, dzisiaj stało się możliwe. Odpust parafialny ku czci św. Barbary 4 grudnia 2019r. był uwieńczeniem dotychczas wykonanych prac renowacyjnych wykonanych w kościele parafialnym. W zaledwie kilka lat udało się wykonać szereg prac remontowych, a także wykonać nowe elementy wyposażenia. To wszystko dzięki zaangażowaniu i ofiarności ludzi dobrej woli, a także wytrwałej modlitwie, która towarzyszy tym wszystkim pracom. W czasie odpustu parafialnego ks. Biskup Adam Bałabuch poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej, a także nowy ołtarz św. Józefa, który został wykonany w stylu neogotyckim przez artystę – Pana Grzegorza Białka z Lwówka Śląskiego. Uroczystość poświęcenia ołtarza, miała głęboki wymiar duchowy. Parafianie przed uroczystością wzięli udział w rekolekcjach o św. Józefie, które prowadził ks. Robert Lewandowski z Kalisza w obecności kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Rok 2020 jest rokiem wielkiego jubileuszu dla parafii św. Barbary. W 30 listopada 2020r. Parafia będzie obchodzić 150 – lecie poświęcenia kościoła. Jest to wielkie wydarzenie, do którego wspólnota wiernych ze Starego Zdroju przygotowuje się od kilku miesięcy. Darem parafian na 150-lecie kościoła ma być nowy, neogotycki ołtarz boczny, poświęcony Matce Bożej, którego budowa idzie pełną parą i ma zakończyć się przed głównymi jubileuszowymi uroczystościami. Z całą pewnością można powiedzieć, że kościół św. Barbary na Starym Zdroju pięknieje i co więcej z każdym rokiem będzie stawał się jeszcze piękniejszy. To wszystko dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli, którzy sami wzięli na siebie trud renowacji swojej świątyni, ponieważ wszystkie prace i nowe elementy wystroju fundowane są ze zbiórek parafian.


Polecamy też:
Stary Zdrój – Jan Nepomucen, najstarsza nasza rzeźba (FOTO)

Fotografie wykonane przez pana Krzysztofa Kulika

tekst: Adrian Ziątek