W sobotni poranek 11 maja na mieszkańców i odwiedzających Szczawno-Zdrój czekało niecodzienne zaproszenie. Około stu rekonstruktorów biorących udział w inscenizacji bitwy pod Strugą wzięło udział w uroczystym przemarszu. Oddano też salwę honorową, a wszystkiemu przyglądała się sama pani Walewska.

Za nami część oficjalna obchodów 212.rocznicy Bitwy pod Strugą w postaci spotkania pod Pomnikiem pomiędzy Szczawnem i Starymi Bogaczowicami, teraz czekają nas militarne emocje. Nim na polach pod Strugą rozegra się widowiskowa potyczka, jej uczestnicy zaprezentowali swój rynsztunek i gotowość bojową na szczawieńskim deptaku.Wojacy odpoczywali przed walką w parkach uzdrowiska.
I zapraszali na dzisiejsze widowisko.Przed nimi trzecia już edycja inscenizacji bitwy, która miała miejsce w okolicy Strugi. - Z roku na rok nasza uroczystość się rozrasta, ci rekonstruktorzy, którzy u nas byli wcześniej przekazują swoje spostrzeżenia innym i przyjeżdżają do nas ciągle nowe formacje. Liczymy, że w przyszłym roku przyjedzie do nas jeszcze więcej pasjonatów historii, bo warto ją pokazywać. Liczymy na dobrą pogodę - mówi obecny na uroczystym przedsmaku bitwy Mirosław Lech, wójt gminy Stare Bogaczowice. Tym razem do dwóch zaprzyjaźnionych gmin przyjechało około 150 rekonstruktorów z Belgii, Niemiec, Czech, Słowacji i Polski, a z nimi konie i 4 działa.
Poza gminami imprezę wsparło miasto Wałbrzych, Pałac w Strudze, oraz wielu sponsorów i sympatyków widowiska.- Podczas inscenizacji bitwy zobaczą państwo jednych z najlepszych rekonstruktorów z czołowych oddziałów, między innymi kawalerię z Czech z przyzwyczajonymi do ostrzału końmi i wspaniałymi mundurami. Nie sposób tego nie doceniać na polach bitwy. Ja odpowiedzialny jestem za scenariusz historycznego widowiska - mówi Krzysztof Franaszczuk z z I Pułku Strzelców i Artylerii Księstwa Warszawskiego.- Bitwa pod Strugą to jedyna bitwa pułku nadwiślańskich lansjerów - mam zaszczyt być ich pułkownikiem - która została stoczona na ziemiach Polski. Napoleon oszukał Polaków obiecując nam odrodzenie państwowości dał nam tylko księstwo. Oszukał także legionistów i choć chcieli wrócić do ojczyzny byli wysłani do walk do Niemiec dla wsparcia walk Hieronima Bonaparte - brata Napoleona, a następnie do Hiszpanii. Pułk ten powstał w ramach legionów Dąbrowskiego w 1799 roku i był najdłużej funkcjonującym pułkiem w ramach wojsk polskich pod Napoleonem. Skończył swoją służbę wraz z rozwiązaniem wszystkich oddziałów w 1814 roku - mówi Piotr Zalewski z Arsenału w Warszawie.Prezentację wojskowych oglądała sama pani Walewska.Jak doszło do bitwy?
- Pułk szedł z Włoch trzy miesiące. Już dochodził do granic Księstwa, kiedy spotkał wojska pruskie. Tak odbyła się bitwa spotkaniowa, którą będziemy odtwarzali szczupłymi siłami. Natomiast udało nam się odtworzyć w stu procentach jedną rzecz - wówczas na polu bitwy były cztery armaty i teraz też są cztery armaty. Rzadko się zdarza, aby rekonstruktorom udało się odtworzyć w stu procentach jakiś rodzaj biorących w działaniach wojsk. Kawalerię polską pułku lansjerów będzie odtwarzać zaprzyjaźniony oddział w innych barwach - opowiada Zalewski z pułku lansjerów. To on będzie widzom wyjaśniał podczas bitwy, co się dzieje i jakie zdarzenia miały historyczne konsekwencje.   Inscenizacja pod Strugą unaocznia jak w XIX wieku odbywały się działania wojenne, jakim uzbrojeniem dysponowali żołnierze i jak się nią posługiwali.
Wojskowi w XIX-wiecznym umundurowaniu i takim rynsztunkiem wyruszyli ze skrzyżowania ulic Kolejowej i Wojska Polskiego, a potem przeszli do ul. Kościuszki obok Pijalni Wód Mineralnych do Parku Zdrojowego, gdzie przy muszli koncertowej, formacje przedstawiły się, odbyły małą paradę pozowały do zdjęć. Na zakończenie goście usłyszeli przedsmak dzisiejszej bitwy - wojska oddały salwę honorową.


Przypominamy szczegółowy plan imprezy oraz mapy - STRUGA - SZCZAWNO-ZDRÓJ 2019: ZBLIŻA SIĘ WIELKA BITWA [PROGRAM i MAPY]


A tak było rok i dwa lata temu:
BITWA POD STRUGĄ 2018 - JAK ZWYKLE NASI WYGRALI (FOTO)
SZCZAWNO-STRUGA: WSZYSCY SZYKUJĄ SIĘ DO BITWY (FOTO)

BITWA POD STRUGĄ: PRZEMARSZ REKONSTRUKTORÓW (ZDJĘCIA)

BITWA POD STRUGĄ 2017; INSCENIZACJA BITWY [ZDJĘCIA]
BITWA POD STRUGĄ 2017 - UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM UŁANÓW (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WĘDRUJĄCY KONCERT ORKIESTRY WOJSKOWEJ (FOTO)

I lokalne ciekawostki: Marsjański krajobraz: Dlaczego ziemia w Strudze jest czerwona?fot. Elżbieta Węgrzyn