To nie żart, taki obiekt rzeczywiście istniał - i nawet istnieje do dziś.

Zwiedzający Ścieżkę Edukacyjną Hochbergów w wąwozie Książ zapewne zastanawiali się nie jeden raz, co to za dziwny obiekt, opisany enigmatycznie na tablicy edukacyjnej przed nim jako "zabudowania z XIX wieku". Zapewniamy - nie jest to wejście do żadnej sztolni z czasów II wojny światowej i nigdy nie było, ma na to zresztą zbyt wiele elegancji i finezji.  Marne natomiast szanse, żeby ktoś, kto nigdy nie czytał niczego na ten temat zgadł, że była to... przystań gondoli.

Jak mówi Mateusz Mykytyszyn z Fundacji Księżnej Daisy, ten mały obiekt został dobrze opisany w przewodnikach po parku Książańskim z XIX wieku i jest fragmentem romantycznej trasy turystycznej, która powstała na początku tamtego stulecia, a o której więcej napiszemy wkrótce. Przystań gondoli wraz z innymi obiektami zamówili miłośnicy romantyzmu, hrabia Hans Heinrich (lub Jan Henryk) VI von Hochberg i jego żona Anna Amalia, a wykonał architekt Christian Tischbein, ten od przebudowy Starego Książa w stylu romantycznej ruiny. On też zaprojektował, jak ma wyglądać gondola.

Przystań znajdowała się na początku sztucznego jeziorka, tak zwanego Stawu Łabędziego, utworzonego na Pełcznicy.  Można sobie tu było rzeczywiście popływać gondolą i podziwiać niezwykły widok na zamek na groźnie wyglądającej skale ponad głowami, dopłynąć do wyspy utworzonej na jeziorku, a potem wrócić.  Niestety, już w 1913 roku jeziorko było wyschnięte, ale przystań pozostała do dzisiaj, budząc zainteresowanie turystów.

Na sztucznej wyspie na jeziorku hrabia i hrabina pochowali swoich zmarłych zaraz po urodzeniu synów:
ZAPOMNIANY ZABYTEK Z WĄWOZU KSIĄŻ

Czytaj też:
MAUZOLEUM HOCHBERGÓW - RUSZYŁ OSTATNI ETAP REMONTU (ZDJĘCIA)
MA FANTAISIE - ODBUDOWAĆ ZAPOMNIANĄ REZYDENCJĘ KSIĘŻNEJ DAISY?
KSIĘŻNA DAISY: PROJEKT HEIDELBERG: DZIKA GÓRSKA REZYDENCJA
NOWA KSIĄŻKA O DAISY VON PLESS - TAJEMNICE PIĘKNEJ ARYSTOKRATKI
FONTANNA DONATELLA, CZYLI JAK HISTORIA NABIŁA NAS W BUTELKĘ
WIELKA TURYSTYCZNA ATRAKCJA W KSIĄŻU JUŻ ZA ROK?
POŁĄCZENIE KOLEJOWE WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - ZAMEK KSIĄŻ

NOWE ODKRYCIE W ZAMKU KSIĄŻ!
CZY WIDAĆ ŚWIATEŁKO W KSIĄŻAŃSKIM TUNELU
ZAMEK KSIĄŻ - NAJNOWSZE ODKRYCIE: DOKĄD TERAZ TUNELEM?

PIERWSZA REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA W STARYM KSIĄŻU

Tekst i foto: Magdalena Sakowska