Niedawno spacerowaliśmy Wałbrzychem w 1968 roku i przejechaliśmy Plac Grunwaldzki w 2002 roku, teraz pora na wyprawę po całym Dolnym Śląsku. W czarno-białych kadrach uwieczniono również okolice Wałbrzycha, w tym zamek Książ, Jezioro Bystrzyckie i zamek Grodno, a także Szczawno-Zdrój. Prawdziwa gratka - zwiedzić je w 1924 roku. Zapraszamy do filmowego wehikułu czasu.

"Breslau und Umgebung", a dokładnie - „Breslau und Umgebung ein Dokumentarfilm der Emelka Münchner Lichtspielkunst AG aus dem Jahre 1924" - to krótki dokument z 1924 roku prezentujący migawki z przedwojennego Wrocławia oraz atrakcyjnych turystycznie miejscowości w jego okolicach. Przedstawianie kolejnych miejsc prezentujących atrakcyjne ujęcia i wnętrza kolejnych zabytków sygnalizują karty informacyjne. Film pojawił się w sieci w 2017 roku i od razu wpadł w oko wielbicielom regionalnych smaczków.

- Film nie był mi wcześniej znany, choć niektóre znajdujące się w nim ujęcia Wrocławia widziałem już wcześniej w innych archiwalnych materiałach. Swojego czasu, 2–3 lata temu, przeszukiwałem najgłębsze czeluści Internetu w poszukiwaniu archiwalnych filmów z Dolnego Śląska. Jak widać, wciąż jest coś nowego (starego) do znalezienia - pisze na swoim blogu Grzegorz Sanik, regionalista i pracownik Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, Grzegorz Sanik odnalazł archiwalne materiały filmowe z Dolnego Śląska.

Na uwagę zasługują nie tylko same obiekty w przedwojennej oprawie zieleni, ale też ówczesna moda, kobiece fryzury, nakrycia głowy panów. To również takie smaczki jak konna orka na polach, a także spędzanie wolnego czasu nad jeziorem, gwarny dzień targowy w mieście, spacery w górach i zwiedzanie miejsc w oryginalnym przedwojennym wyglądzie i z ówczesnym wyposażeniem.

Zobacz przedwojenny widok z wieży zamku Grodno i szczwieński deptak...
Na początku filmu podziwiać można miejsca we Wrocławiu, następnie klasztor w Lubiążu i w Trzebnicy, zamek Książąt Oleśnickich, Ślężę i pomnik Lützowa w Sobótce. Dla mieszkańców Wałbrzycha i okolic ciekawostki zaczynają się około 10 minuty, kiedy w kadrach krótkometrażówki pojawiają się m.in. Szczawno‐Zdrój, zamek Książ, a także Jezioro Bystrzyckie i zamek Grodno. Pomiędzy nimi wpleciono zamek Świny, Bolków i monument bitwy pod Lutynią.


A tu inna filmowa podróż po Wałbrzychu:
PRZEZ PLAC GRUNWALDZKI DO SĄSIEDZKIEGO BASKETU [FILM]
WAŁBRZYCH: JAK MIASTO WYGLĄDAŁO POD KONIEC LAT 60.? [FILM]
JAK WYGLĄDAŁY PRZED WOJNĄ WAŁBRZYCH I SZCZAWNO [FILM]
PRZEJEDŹ WAŁBRZYCH MALUCHEM JAKIEŚ 25 LAT TEMU (FILM - 30 MINUT)oprac. Elżbieta Węgrzyn
FOT - kadry z filmu.