To nietypowa wałbrzyska ulica: niewiele przy niej budynków, za to mocno kojarzy się ze sportem i rekreacją. Powstawała przez kilkanaście lat, 10 lat temu została gruntownie wyremontowana, a 7 lat temu pojawiła się na niej pierwsza w mieście godna tej nazwy ścieżka pieszo-rowerowa.


To jedna z najmłodszych głównych ulic w Wałbrzychu, nie istniała za czasów Waldenburga. Jej budowa ruszyła, jak i budowa osiedla Podzamcze, w połowie lat 70-tych. Jako pierwszy powstawał odcinek w okolicy ulic Grodzkiej i Hetmańskiej. Druga nitka powstawała w połowie lat 80-tych. Osiedle budowało się do początku lat 90-tych, ostatni budynek mieszkalny przy ul. Poselskiej przekazano lokatorom w roku 1992.Po 20 latach ulica doczekała się gruntownego remontu. 5 listopada 2010 roku druga nitka Alei Podwale została oddana do użytku i zakończyła się trwająca dwa lata renowacja nie tak starej przecież drogi. Pierwsza nitka, wewnętrzna, była w remoncie od 1 czerwca do listopada 2009. Natomiast remont nitki zewnętrznej ruszył 1 czerwca 2010 roku. Koszt wyremontowania liczącej sobie niemal 3,5 km ulicy wyniósł 12 mln zł. Odremontowano też zjazdy, przystanki autobusowe, stworzono pasy zieleni. Brakowało jeszcze tylko jednego...A zatem 1 czerwca 2013 miało miejsce uroczyste otwarcie nowej asfaltowej ścieżki pieszo-rowerowej o długości 3,2 km, z zielenią i oświetleniem. Był to moment symboliczny, bo w latach poprzednich temat tras rowerowych przy miejskich ulicach praktycznie nie istniał, na co uskarżali się rowerzyści na forach internetowych - istniały tylko trasy pieszo-rowerowe wzdłuż nieukończonych ulic Uczniowskiej i Szczawieńskiej, brukowane kostką i ciąg pieszo-rowerowy w okolicach marketu Tesco.

Prezydent Roman Szełemej podkreślał po latach, że pomysł ścieżki rowerowej przy Alei Podwale spotkał się początkowo z dużym oporem. Żeby ją wykonać, usunięto stary chodnik i wycięto prawie 100 topól. Posadzono za to ponad 200 sztuk drzew innych niż topola gatunków, zamontowano 20 ławek i dwa stojaki na rowery. Budowa ścieżki kosztowała niemal 3 mln zł, dodatkowe pół miliona pochłonęła renowacja oświetlenia ulicy z nowymi lampami przy ciągu pieszo-rowerowym, domalowano też przejazdy dla rowerów przy przejściach dla pieszych.19 września 2014 oddając do użytku kilometrowy fragment ścieżki rowerowej za 1,5 mln zł przy ul. Wieniawskiego zamknięto pętlę wokół osiedla Podzamcze. Ścieżka zawsze cieszyła się dużą popularnością wśród rowerzystów, użytkowników hulajnóg, wrotek czy rolek, a apogeum zainteresowania przeżywała wiosną 2020 roku, kiedy zamknięto place zabaw i wylegały na nią całe rodziny z rozmaitymi jeżdżącymi sprzętami.Zgodnie z założeniami programu "Zielony Wałbrzych 2020", całe miasto miało zostać otoczone pętlą ścieżek rowerowych. Każdego roku miało być oddawane do użytku 5-10 km ścieżek rowerowych, a gmina miała na to przeznaczać rocznie od 4 do 5 milionów złotych. W ostatnich latach ten impet nieco zwolnił, ale może to przez inwestycje drogowe?

Czytaj też:
WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: NOWA DROGA DLA ROWERZYSTÓW CORAZ BLIŻEJ (FOTO)
STADION Z NOWYMI TRYBUNAMI I DROGA ROWEROWA (FOTO)
POWSTAJĄ DROGI, ŚCIEŻKI, SCHODY, PARKINGI (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ - PODZAMCZE: REPERACJA DROGI ROWEROWEJ (FOTO)
WAŁBRZYCH: ŚCIEŻKI ROWEROWE - GDZIE NOWE, GDZIE PLANOWANE? (FOTO)

ROWERZYŚCI: PĘTLA SIĘ ZAMYKA, CZAS NA JEDLINĘ (FOTO)
DOFINANSOWANIE NA ŚCIEŻKI ROWEROWE I PLACE ZABAW
JEDLINA-ZDRÓJ: ROWEROWE POŁĄCZENIE Z WAŁBRZYCHEM I INNE INWESTYCJE

NOWE ZDROJE ULICZNE (FOTO)

DOBRA WIADOMOŚĆ DLA WAŁBRZYSKICH ROWERZYSTÓW
WAŁBRZYCH: BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ DLA ROWERZYSTÓW

Z PODZAMCZA DO ŚRÓDMIEŚCIA NA DWÓCH KÓŁKACH
ŚCIEŻKA NA WYSOCKIEGO - TU LATARNIE ZAPALĄ SIĘ SPECJALNIE DLA WAS
WOKÓŁ WAŁBRZYCHA NA DWÓCH KÓŁKACH
WIĘCEJ ŚCIEŻEK ROWEROWYCH W WAŁBRZYCHU


PODZAMCZE: WIOSNA PRZYSZŁA SZYBCIEJ - ZAKWITŁY KROKUSY (FOTO)Nasz cykl o wałbrzyskich ulicach:
Wałbrzych: Aleja Wyzwolenia - długa historia i tajemnice [FOTO]
Wałbrzych: Kwitnące ulica Kasztanowa i Aleja Kasztanowcowa [FOTO]
Wałbrzych: Tak wiosennie tylko na ul. Wiosennej [ZDJĘCIA]
- ul. Kościuszki - Wałbrzych: Chrystus Frasobliwy - nieznana perełka Śródmieścia [FOTO]Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska