Zapraszamy dziś wszystkich na niecodzienną wycieczkę po bez wątpienia najpiękniejszej przyszłej drodze Wałbrzycha, a także najpiękniejszej nieużywanej drodze Wałbrzycha - i jednej z najbardziej widowiskowych dróg w naszym mieście w ogóle. Te widoki za kilka lat będziemy oglądać codziennie z okien aut, a na razie - drogą cieszą się rowerzyści i piesi.


Nieistniejąca obwodnica ma już swoją długą historię i na dobre wpisała się w krajobraz miasta. Planowano ją jeszcze w czasach gierkowskich, miała być czteropasmowa. Pod koniec lat 80-tych pojawiła się koncepcja poprowadzenia wałbrzyskiej obwodnicy pod Chełmcem w okolicach Białego Kamienia, która kilka lat temu powróciła jako drugi etap budowy obwodnicy Szczawna-Zdroju. Wygrała jednak wersja prowadząca od Piaskowej Góry pod Wzgórzem Gedymina przez osiedla na Starym Zdroju do wielkiego skrzyżowania planowanego na ul. Żeromskiego. Wtedy centrum Wałbrzycha wciąż było miejscem pracy większości mieszkańców, a na północy rozbudowywało się Podzamcze i planowano budowę wielkiego osiedla Książ. (Bogna Ludwig, "Rozwój urbanistyczny Wałbrzycha w XIX i XX wieku", w: "Wałbrzyskie szkice", Wałbrzych 2012).Do budowy obwodnicy przystąpiono pod koniec lat 90-tych. W 1999 roku przestało jednak istnieć województwo wałbrzyskie i choć prace na obwodnicy w okolicach Piaskowej Góry kontynuowano, robiono to w taki sposób, że później zajęcie miała prokuratura - niektóre "powstałe" wówczas obiekty do dziś pozostają... niewidzialne. Budowa szła siłą rozpędu jeszcze do roku 2003, potem pozostała w stanie, w którym znamy ją dzisiaj - doprowadzono ją od ul. Kusocińskiego na Piaskowej Górze w sąsiedztwo ul. Kurpiowskiej na Starym Zdroju.Inwestycją od roku 2004 zajmowała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w 2006 roku podpisała umowę na realizację obwodnicy z władzami miasta, a w listopadzie 2008 nawet przeprowadziła w Wałbrzychu konsultacje społeczne w tej sprawie. Projekt wyglądał wtedy tak (BIP UM Wałbrzych):

PARAMETRY PROJEKTOWANEJ OBWODNICY W WARIANCIE ZACHODNIM
 
§         klasa techniczna "G",
§         przekrój normalny zależny od prognozowanego natężenia ruchu; przekroje G 2/3, 2/2, 1/2,
§         prędkość projektowa Vp=70 km/h, z dopuszczeniem ograniczenia do 60km/h,
§         prędkość miarodajna 70 km/h, obwodnica na całej długości w terenie zabudowanym,
§         pasy ruchu o szerokości 3,5 m z dopuszczeniem zmiany w gęstej zabudowie do 3,0 m,
§         szerokość jezdni zależnie od przekroju od 6,0 m do 14,0 m
 
Obiekty inżynierskie:
 
1)     Most w ciągu ulicy De Gaulle'a nad rzekę Pełcznicą (MD/Z/1),
2)     Przepust drogowy (MD/Z/2). Obiekt znajduje się u zbiegu następujących ulic: Podwale, Wieniawskiego, Gagarina, de Gaulle'a. Wlot przepustu jest zlokalizowany przy ulicy Wieniawskiego, natomiast wylot przy ulicy Podwale,
3)     Wiadukt kolejowy w ciągu linii kolejowej nr 869 relacji Wałbrzych Szczawienko - MPEC Wałbrzych (WK/Z/3),
4)     Estakada nad skrzyżowaniem Z5 "Szczawno Zdrój" (ES/Z/5),
5)     Wiadukt drogowy w węźle Żeromskiego (WD/Z/6),
6)     Wiadukt drogowy w węźle Reja (WD/Z/7),
7)     Wiadukt drogowy w węźle 1-go Maja (WD/Z/8),
8)     Estakada nad ulicą Niepodległości (ES/Z-W/9),Początek dla projektowanego rozwiązania przyjęto w km 29+403,00 (wjazd do Wałbrzycha od strony Wrocławia), a koniec za węzłem Niepodległości/Świdnicka w km 18+196,00, zgodnie z istniejącym kilometrażem drogi krajowej nr 35. Projektowana obwodnica biegnie ulicę Wrocławską do skrzyżowania z ulicą Charlesa de Gaulle'a i Uczniowską, na którym droga krajowa w wariancie zachodnim skręca na zachód w kierunku osiedla Piaskowa Góra. Dalej droga przebiega ulicą de Gaulle'a w kierunku zachodnim do skrzyżowania z ulicą Wieniawskiego, od którego trasa prowadzi na południowy-zachód ulicami Wieniawskiego i Łączyńskiego. Następnie łukiem omija osiedla przy ulicy Wyszyńskiego, aby biegnąc w kierunku południowo-wschodnim dowiązać do odcinka częściowo zrealizowanego w latach 2001- 2002.

Od węzła Kusocińskiego do węzła Żeromskiego obwodnica poprowadzona zostanie z wykorzystaniem wykonanego nasypu drogowego. Połączenie z istniejącym układem komunikacyjnym nastąpi na wysokości ulicy Kolejowej dzięki węzłowi "Reja".
Celem odciążenia ulicy Kolejowej na kierunku Aleja Wyzwolenia - Kolejowa część ruchu poprowadzona zostanie ulicą Bolesława Chrobrego. Skrzyżowanie z ulicami Wysockiego oraz Wyzwolenia wyposażone zostanie w sygnalizację świetlną. Dalej droga biegnie w kierunku przebudowanego węzła typu koniczyna nad ulicę 1 Maja. Komunikację z obwodnicą zapewnią dwie łącznice dwukierunkowe.

Na skrzyżowaniu z ulicą Moniuszki zaprojektowano rondo dwupasmowe. Koniec obwodnicy zachodniej stanowić będzie estakada nad ulicą Niepodległości łącząca wariant zachodni z ulicą Świdnicką. Komunikację w obrębie węzła zapewnią dwie łącznice: zachodnia (typu P1) i wschodnia (typu P4). Na wlotach projektowanych łącznic przewiduje się instalację sygnalizacji świetlnych.W 2009 roku miał być ogłoszony przetarg - ale nie został ogłoszony. Wszystko przeciągnęło się aż do 2015 roku (między innymi z powodu zmiany statusu prawnego Wałbrzycha w roku 2013 na miasto grodzkie), kiedy to prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podpisał umowę z GDDKiA, która zgodziła się wybudować drogę mimo zmiany statusu miasta. Teraz z kolei inwestycję mocno opóźniły kwestie wywłaszczeń i ciągnące się długo związane z nimi sprawy sądowe. W 2017 roku natomiast kwestie polityczne zadecydowały być może o zwłoce w przekazaniu Generalnej Dyrekcji dotacji na budowę szczawieńskiego odcinka o długości 400 metrów, wychodzącego z ronda w okolicach Tesco.

Teraz wszystko jest prawdopodobnie na dobrej drodze, która ma ma mieć 5,9 km długości i kosztować około 350 mln zł. Obejrzyjmy sobie stan teraźniejszy. Początek (lub jak kto woli, koniec) nie wygląda zachęcająco.Potem nagle sytuacja radykalnie się zmienia.Na cztery pasy miejsce się chyba znajdzie? I na ścieżkę rowerową?Powyżej obwodnicy proponujemy utworzyć taras widokowy. Widok może nie taki, jak z Borowej, ale zmieści się naraz więcej wałbrzyszan i turystów.Tylko gdzie się przeniosą wszyscy spacerowicze, biegacze i kijkarze?Tak, naprawdę w tak położonym mieście mieszkamy. Powinni u nas założyć stację testowania dronów.A tu można przyprowadzać dzieci i grać w "które okno nasze, a które cioci?"Albo mierzyć długość Cersanitu linijką.A już wkrótce takie widoki będziemy oglądać codziennie w drodze na zakupy czy do pracy.No i ekrany już są - pokrzepiające.Nawet gruz już czeka - ciekawe, z której drogi?Więc czekamy i my na nowy początek - jakieś cztery lata.A tu trochę o przyszłości:
OBWODNICA ZACHODNIA WAŁBRZYCHA: WKRÓTCE PRZETARG!
OBWODNICA ZACHODNIA WAŁBRZYCHA: BĘDĄ BUDOWAĆ! UMOWY PODPISANE!

WAŁBRZYCH: JEST DOFINANSOWANIE NA OBWODNICĘ
OBWODNICA WAŁBRZYCHA - NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W DZIEJACH MIASTA JUŻ WKRÓTCE


I o trudnej niedawnej przeszłości:
OBWODNICA ZACHODNIA - NADCHODZI KRYZYS?
PETYCJA ZA OBWODNICĄ JUŻ WYSŁANA

OBWODNICA: WAŁBRZYCH WYSYŁA PISMO DO RZĄDU
PETYCJA ZA OBWODNICĄ WAŁBRZYCHA. PODPISZESZ?
SZCZAWNO-ZDRÓJ WŁĄCZYĆ DO WAŁBRZYCHA A BĘDZIE OBWODNICA
OBWODNICA ZACHODNIA - NADCHODZI KRYZYS?

WAŁBRZYCH: CO WSTRZYMUJE OBWODNICĘ ZACHODNIĄ?

O przygotowaniach do budowy obwodnicy pisaliśmy:
CO JESZCZE WYBURZĄ NA POTRZEBY OBWODNICY?
SEPARATOR: ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYBURZENIA


Tekst i foto: Magdalena Sakowska