Andrzej

Oceniono 0 raz(y) 0

Dziękuję za to ciekawe opracowanie, warto poczytać, no i pooglądać. Dodam tylko, że imię Hauptmanna powinno być pisane Gerhard, nie Gehrard. Ruiny uzdrowiska widziałem w sierpniu. Coś tam remontują ale wielka szkoda, że obiekt wygląda jak wygląda...

Mieszkanka

Oceniono 0 raz(y) 0

Dnia 02.03,2019 r. odbył się we Wrocławiu pogrzeb Dr Stanisława Domina. Cześć jego pamięci.

Marcin

Oceniono 0 raz(y) 0

c.d.
W artykule pojawiła się też informacja, że Aleja Lipowa jest fragmentem starej promenady Römplera w stronę zamku Radosno. Nie jest to prawda. Przebieg jej początkowego docinka nie jest jeszcze do końca znany (od sanatorium do obecnej drogi w kierunku przekaźnika RTV). Na podstawie dostępnych materiałów postawiono hipotezę, że przechodziła w pobliżu cerkwii i dopiero potem kierowała się w kierunku zamku Radosno.

Marcin

Oceniono 2 raz(y) 2

Parę sprostowań do artykułu:
Co do kościoła w Sokołowsku to ołtarz katolicki był po prawej stronie. Z lewej było wejście na ambonę. Ołtarz ewangelicki był w centralnej części kościoła (wtedy ewangelickiego)

Bracia Lumière prowadzili dokumentację uzdrowisk i byli gośćmi w Sokołowsku, ale nie pacjentami.

W Sokołowcu pstrągi znikły prawie na dobre dopiero pod koniec XX w. w wyniku niekontrolowanego odłowu małych sztuk i niefortunnego... czyszczenia jednej z fontann środkami chemicznymi, które spłynęły do potoku. Jak mówią mieszkańcy jeszcze w latach .70 i .80 XX w. pstrągów było mnóstwo, że można było je "grabiami łowić"...

Co do spluwaczek to akurat w Sokołowsku miały trochę inne przeznaczenie niż w innych miejscach. Chorzy na gruźlicę krwawo "odpluwali" (jak pisano pod koniec XIX w. prądkowali, Robet Koch odkrył 1882 nieznane wcześniej prądki gruźlicy) i chodziło o względy epidemiologiczne (żeby nie pluto na ziemię, ani w chusteczki). Pisze o tym sam dr Brehmer.

W artykule pojawił