Światły człowiek doby baroku
Konrad Ernest Maksyimilian (1682- 1742) hrabia von Hochberg i baron na Książu, czyli największy erudyta w rodzinie Hochbergów, pozostawił po sobie wyjątkowe pomnik. Barokowe 'szaty Książa' z jego zachwycającą Salą Maksymiliana i dziedzińcem honorowym, rozproszoną dziś po świecie kolekcję obrazów i bibliotekę, ale przede wszystkim pamięć prawdziwie oświeconego hrabiego.
Konrad Ernest Maksyimilian, czyli syn hrabiego Hansa Heinricha II i Juliane von Borschnitz, należał do najbardziej wykształconych i bywałych w świecie członków rodu, który władał Książem i okolicznymi ziemiami w latach 1509-1943. Był uznanym i utalentowanym estetą. Studiował we Frankfurcie, potem odbył kilka podróży po Europie. Odwiedził Niderlandy i Anglię. Rządził w Książu przez długie 37 lat i wsławił się rozbudową zamku, przekształcając go w okazałą, barokową rezydencję, na miarę ambicji i możliwości rodziny.
Dokonano tego w latach 1718-1734 według projektów architekta Feliksa Antoniego Hammerschmidta. Z tego okresu pochodzi wspaniała, do dziś podziwiana, sala balowa na pierwszym piętrze, zwana Salą Maksymiliana. Od strony południowej założono tarasy ogrodowe w stylu francuskim. Okres rządów K.E.M. v. Hochberga nie ograniczył się tylko do rozbudowy zamku i działalności na polu kolekcjonerskim. Lokował nowe miejscowości i zakupywał nowe majątki. Książ był znakomicie zarządzany. C.E.Maximilian wydatnie powiększył swoje latyfundium, zakupując szereg dóbr w księstwie świdnickim oraz miasteczko Wałbrzych z Białym Kamieniem i Opoką.

Popiersie Maksymiliana odnowione
W czasie ostatniej, dwudziestowiecznej przebudowy zamku swojego wybitnego przodka postanowił upamiętnić książę Jan Henryk XV (zm. 1938). Mąż słynnej księżnej Daisy zamówił u berlińskiego rzeźbiarza Hermanna Feuerhahna popiersie Konrada Ernesta Maksymiliana wzorowane na jednym z portretów autorstwa Felixa Antona Schefflera. Artysta swojej zlecenie wykonywał przez osiem miesięcy, a pracę zakończył we wrześniu 1920 roku.
Po 102 latach rzeźba doczekała się pierwszej profesjonalnej konserwacji, za którą zamek Książ zapłacił 15 tys. zł. Oczyszczono ją z zabrudzeń i efektów nieudanych prób konserwacji, uzupełniono ubytki (m.in. fragmenty nosa, policzków, peruki typu
lion i orderu) i wypolerowano. Popiersie odzyskało swój blask i powróciło na swoje honorowe miejsce na schodach cesarskich, na wprost głównego wejścia do zamku. Renowacji poddany został także cokół na którym stoi rzeźba.
Barokowy marzec pełny atrakcji
Marzec jest doskonałym miesiącem do odwiedzin zamku i poznania burzliwego życia oraz materialnej i niematerialnej spuścizny, którą po sobie zostawił jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy przedstawiciel słynnej dynastii Hochbergów.
Barokowy Książ – program wydarzeń:
1 marca – powrót popiersia Konrada Ernesta Maksymiliana do Książa
5 marca - Kobiety baroku w Zamku Książ - spotkanie z Magdaleną Woch. Godz. 18:00, spotkanie bezpłatne na wcześniejsze zapisy.
5 marca - Nocne Zwiedzanie - Maksymilian - pogromca wampirów, według cennika.
12 marca – Barocco - Imieniny Maksymiliana, koncert Książęcej Orkiestry Salonowej, bilety w cenie 25 PLN
12 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.
Nocne zwiedzanie - Maksymilian - pogromca wampirów, według cennika.
13 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.
19 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.
20 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.
21 marca – Złote czasy Maksymiliana- spotkanie z Mateuszem Mykytyszynem, w ramach cyklu O historii na żywo, organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundację Księżnej Daisy von Pless. Godz. 17:00, spotkanie bezpłatne na wcześniejsze zapisy
23 marca - Barokowy Książ - spotkanie z Magdaleną Woch w bibliotece na Podzamczu, godz. 17:00.
26 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.
27 marca - Barokowy Książ - specjalne zwiedzanie z przewodnikiem, według cennika.
Wszystkie informacje na temat Barokowego Książa na www.ksiaz.walbrzych.pl
Podczas wszystkich wydarzeń z udziałem publiczności będzie możliwość udzielenia wsparcia dla doświadczonych okrutną wojną sąsiadów i przyjaciół z Ukrainy.
Zamek Książ w Wałbrzychu
oprac. ELW
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj