| Źródło: Zamek Książ, Fundacja Księżnej Daisy
Książ: nowe sale wystawowe, nowe stare zdjęcia zamku (FOTO)
Wędrówki wystaw
Nie jedną, a dwie wystawy przygotował Zamek Książ na tegoroczny sezon zimowy zaraz po otwarciu 1 lutego. Nowej odsłony w tak zwanych Apartamentach Cesarskich doczekała się niezwykle popularna ekspozycja „Książ od kuchni w obiektywie nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina”. Zupełną nowością jest sąsiadująca z wystawą zdjęć utalentowanego kucharza prezentacja niepublikowanych wcześniej fotografii z osobistych albumów księżnej Daisy. Dodano też "Zamek Książ w technikolorze", czyli wybrane fotografie w wersji barwnej.
Wstęp w cenie biletu do zamku (39 i 32 zł zwiedzanie indywidualne).
O wystawie "Książ od kuchni" pisaliśmy, kiedy ją otwarto: JEAN WESSEL - TA PANI OD STARYCH ZDJĘĆ KSIĄŻA, ZAMEK KSIĄŻ BARDZO SIĘ ZMIENIŁ OD DZISIAJ? (ZDJĘCIA - HARDOUIN). Jean Wessel, starsza dama z Kanady ku przerażeniu swojej rodziny w 2016 r. zaprosiła do swego domu trzech gości z dalekiego Wałbrzycha i pozwoliła im spędzić tam trochę czasu, żeby zrobili odbitki zdjęć jej dziadka, kucharza i fotografa księcia von Pless. W wernisażu wystawy w nowym miejscu, czyli w Baszcie Białej, 12 lutego 2021, wzięli udział Mateusz Mykytyszyn, Krzysztof Urbański oraz państwo Mira i Marcin Wyszowscy, rodzice zmarłego młodo wałbrzyskiego dziennikarza radiowego Michała Wyszowskiego.
- Wystawa jest prezentowana w Apartamentach Cesarskich, gdzie wcześniej znajdowała się ekspozycja BWA, która przeniosła się do sal wystawienniczych obok. Sale, w których z uwagi na historyczny charakter tych pomieszczeń na stałe już goszczą wystawy dawnych zdjęć, zostały odnowione i pojawiła się jedna dodatkowa. Zdjęć z albumu księcia jeszcze nikt nie widział, a zdjęcia Louisa Hardouina, w tym kilka całkiem nowych, zostały tu przeniesione w związku z nowym projektem spółki - renowacją apartamentów Daisy. Dzięki jego fotografiom wiemy, jak wyglądały - mówi Anna Żabska, prezes zamku Książ. O tym projekcie pisaliśmy: ZAMEK KSIĄŻ: WKRÓTCE APARTAMENTY KSIĘŻNEJ DAISY W NOWEJ ODSŁONIE (FOTO). Ma zostać zrealizowany w przyszłym roku.
Co księżna w albumach miała
.jpg)
.jpg)
„Książ od kuchni” - przypomnienie
Trzon kolekcji Louisa Hardouina stanowi 41 prawie stuletnich kaset zawierających około osiemset ujęć zamku Książ, jego otoczenia, a także rezydencji rodziny Hochbergów na Górnym Śląsku, zamku w Pszczynie i pałacyku myśliwskiego w Promnicach. Nadworny kucharz książąt von Pless w latach 1909-1932 fotografował z pasją i niemal bezustannie. Bajeczna kolekcja, w której posiadanie wszedł Zamek Książ w Wałbrzychu przy współpracy z Fundacją Księżnej Daisy von Pless, w latach 80-tych ubiegłego stulecia trafiła z Londynu do Burlington w Kanadzie. Odziedziczyła ją wnuczka autora zdjęć, pani Jean Wessel, córka Louise’a Hardouine’a Jr (1906-1986).
Ten wysokiej jakości artystycznej materiał jest nieocenionym źródłem wiedzy historycznej o zamku, jego wnętrzach i otoczeniu, także w czasach monumentalnej przebudowy podczas I wojny światowej. Do zdjęć pozowali członkowie najbliższej rodziny Louise’a Hardouine’a, żona Eugenie oraz synowie Louis Jr („LuLu”) i Maurice. Widzimy na nich także życie codzienne dworu i jego pracowników: książęce pokojówki, niańki, ogrodników i kancelistów, stajennych oraz nierzadko dwóch młodszych synów księżnej Daisy i Hansa Heinricha XV, hrabiów Aleksandra (1905-1984) i Bolka von Hochberg (1910-1926). Chłopcy, których dzieciństwo w Książu przypadło na czas wojny, byli wówczas odseparowani od ojca, oficera przybocznego cesarza Wilhelma II i matki, frontowej siostry Czerwonego Krzyża. Przebywali głównie pod opieką służby i guwernerów. Młodzi hrabiowie bardzo zżyli się z rodziną Hardouinów, co pięknie ilustrują ocalałe fotografie.
.jpg)
Tę pozorną idyllę utraconego świata Louis Hardouin uwiecznił o każdej porze roku czy dnia. Widzimy zimowe szaleństwo na sankach, ale także letnie i wiosenne pikniki wśród rododendronów. Zachwycają nocne ujęcia przedzamcza oraz jego panoramy pokazane z rozmaitych punktów widokowych o poranku. Oku tego estety nie umknęło chyba nic godnego uwagi w posiadłości von Plessów, która wyróżniała się przepychem w tej części Europy. Fotograf utrwalił piękno książańskiej architektury i otaczającą zamek zachwycającą przyrodę. Książęcą palmiarnię zaprezentował na pionierskich odbitkach barwnych. Eksperymentował kolorowe ujęcia na leśnych dzwonkach, a nawet niezwykle interesującym, bo unikatowym przedstawieniu wozu z sianem na tle barokowego dziedzińca honorowego.
Louis Hardouin
Louis Hardouin senior (1877-1954), z St. Benoit we Francji, szef kuchni na dworze książąt von Pless w Książu od 1909 do 1932 roku. Wcześniej pracował w rezydencjach arystokratycznych Londynu. Mistrz wykwintnej kuchni był także obdarzony wyjątkowym talentem fotograficznym. Przez ponad 20 lat utrwalał na szklanych, stereoskopowych negatywach zamek Książ i jego okolice, książęcą rodzinę, krewnych Hochbergów, a także znamienitych gości odwiedzających ich siedziby. Główny temat jego zdjęć stanowią ludzie zatrudnieni w zamku, pokazani w dni powszednie i świąteczne.
.jpg)
Po wybuchu I wojny światowej francuski szef kucharzy zamkowych stał się jedną z pierwszych ofiar nagonki na cudzoziemców z krajów Ententy przebywających w cesarskich Niemczech. Ze względu na zamiłowanie do fotografii był podejrzewany i oskarżany o szpiegostwo. W 1914 roku trafił do więzienia we Wrocławiu. W gazecie „Freiburger Bote” wydawanej w Świebodzicach ukazał się artykuł sugerujący, że powinien on zostać natychmiast i bez sądu rozstrzelany. We wrocławskim więzieniu odwiedzała go małżonka Eugenie, której towarzyszyła księżna Daisy. Zawsze pogodny i aktywny Louis był wówczas w złym stanie psychicznym i fizycznym.
.jpg)
Apartamenty Cesarskie
Stanowią amfiladę siedmiu pomieszczeń pokoje cesarskie powstały na pierwszym piętrze zachodniego skrzydła zamku. Te przestrzenie Książa zostały wybudowane w latach 1910-1913 w czasie wielkiej przebudowy przeprowadzonej przez księcia Jana Henryka XV. Luksusowe apartamenty miały stanowić pokoje gościnne dla często goszczącego u Hochbergów cesarza i jego rodziny, a docelowo także innych monarchów europejskich.
Upadek monarchii i krach finansowy właścicieli zamku sprawiły, że żadna z koronowanych głów nigdy w nich nie zamieszkała. Po 1928 roku stanowiły pomieszczenia muzealne, które zaaranżowano na polecenie rodziny książęcej w celu ratowania jej finansów. Jedyne zachowane elementy oryginalnego wystrój komnat stanową neorenesansowy strop w tzw. „sali zielonej” oraz zdobiące ją prawdopodobnie XVII-wieczne, importowane z Włoch trzy portale drzwiowe. Przetrwały także płaskorzeźby przedstawiające Apolla w rydwanie oraz porwanie Europy umieszczone nad drzwiami w okrągłym salonie w Baszcie Białej.
.jpg)
Czytaj też:
ZAMEK KSIĄŻ Z NOWYM WELCOME CENTER ZA 2,5 MLN ZŁ (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ - GANEK RYCERSKI JUŻ PO RENOWACJI (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: OGRODY ŚWIATŁA W ZAMKU KSIĄŻ I W PALMIARNI (FOTO)
BUDYNEK BRAMNY ZAMKU KSIĄŻ: RESTAURACJA Z HISTORIĄ CZEKA (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ: TRWAJĄ PRACE KONSERWATORSKIE W SALI KRZYWEJ (FOTO)
ZAMEK KSIĄŻ: HISTORYCZNA CHWILA, OGLĄDAMY SZTOLNIE (FOTO)
HOSPICJUM WAŁBRZYCH: INNI POMAGAJĄ, JAK MY MOŻEMY POMÓC?
WAŁBRZYCH: KSIĘSTWO VON PLESS - PALMY, WYSTAWA, HOSPICJUM (FOTO)
SCHRONISKO WAŁBRZYCH: HRABIANKA PAMIĘTAŁA. JAK MY MOŻEMY POMÓC?
WAŁBRZYCH: HRABIANKA FELICITAS VON HOCHBERG WSPARŁA SCHRONISKO (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DZIEŃ Z ARYSTOKRACJĄ I EGZOTYCZNYMI SMAKAMI (FOTO)
WAŁBRZYCH, SZCZAWNO-ZDRÓJ: PRZYJECHAŁ DO NAS KSIĄŻĘ. JAKI PLAN?
WAŁBRZYCH: PIONIERSKIE OSIEDLA HOCHBERGÓW WCIĄŻ NAM SŁUŻĄ (FOTO)
WAŁBRZYCH: TAK KSIĘŻNA DAISY WALCZYŁA O MIESZKAŃCÓW (FOTO)
LEŚNE SANATORIUM: OSTATNI DAR KSIĘŻNEJ DAISY DLA WAŁBRZYCHA (FOTO)
KSIĘŻNA DAISY I JEJ BOŻE NARODZENIE DLA MIESZKAŃCÓW
REMONT MAUZOLEUM ZAKOŃCZONY [FOTO]
MAUZOLEUM HOCHBERGÓW: RUSZA REMONT KRYPTY
O OGRODACH, MAUZOLEUM HOCHBERGÓW I NIESZCZĘŚLIWYCH ZABYTKACH
Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Rys historyczny - Mateusz Mykytyszyn
Zdjęcia użyczone: Zamek Książ, Fundacja Księżnej Daisy
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj