Ponad 120 osób wzięło udział w prezentacji nowego wydawnictwa Fundacji Księżnej Daisy von Pless prezentującego ród Hochbergów i jego powiązania, na przykład z Piastami. W wydarzeniu wziął udział książę Bolko VI von Pless i jego małżonka Marie Elisabeth "Lili", którzy wraz z autorem, Arkadiuszem Kuzio-Podruckim cierpliwie podpisywali książkę „Hoberg, Hohberg, Hochberg – trzy nazwiska jeden ród” .


- Bardzo się cieszę, że książę pozostaje przyjacielem Polski i Polaków, a autorowi gratuluję benedyktyńskiej pracy – mówił podczas uroczystości prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- Bardzo dziękuję za możliwość uczestnictwa w prezentacji nowej genealogii rodu von Hochberg i za powstanie tej obszernej pracy, którą przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Jesteśmy świadkami, jak znowu jednoczy się historia, która należy do tego kraju i która łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Państwo czynią to w sposób modelowy, chcę za to podziękować i zapewnić o swoim poparciu – mówił książę Bolko VI Hochberg von Pless.

- Kiedyś pewien profesor powiedział mi: królów i książąt już dawno nie ma, albo wyjechali, albo umarli, więc po co o nich pisać? Okazało się jednak, że kogoś to interesuje i w dodatku to sama przyjemność umieścić sobie na profilu społecznościowym zdjęcie z księciem – mówił Arkadiusz Kuzio-Podrucki. - Obawiałem  się nieco tej pracy zdając sobie sprawę z ogromu historii od czasów księcia Bolesława II Rogatki (zm. 1278), w którego otoczeniu pojawia się pierwszy znany przodek Hochbergów.

Ulubionym Hochbergiem autora jest Jan Henryk (Hans Heinrich) VI, zdeklarowany romantyk, który dzięki szczęśliwemu trafowi ożenku z księżniczką z Pszczyny Anną Emilią von Anhalt-Köthen-Pless uczynił ród Hochbergów jednym z najznamienitszych w regionie, który wybudował Stary Książ i utworzył w wąwozie Pełcznicy pierwszą trasę turystyczną, Dziką Promenadę. - A czasy wojen napoleońskich były bardzo trudne, co przetrwał dzięki swojej przemyślności i inteligencji - mówił historyk.

Jak dodał autor, można mówić o szlachcie śląskiej jako zjawisku osobnym od szlachty niemieckiej czy polskiej. Na Dolnym Śląsku w średniowieczu oprócz rodów polskich, czeskich czy niemieckich pojawiły się też inne rody słowiańskie, na przykład Serbołużyczanie czy Morawianie, a także Węgrzy, czy nawet Włosi i Szkoci.

Książę Bolko pochodzi w prostej linii od Bolesława II Rogatki i jego potomków, książąt legnickich z dynastii Piastów, a imię swoje, tradycyjne u Hochbergów, nosi na cześć Bolesława Chrobrego, pierwszego króla polskiego z dynastii Piastów, oraz budowniczego Książa, Bolka I Surowego. Herb świdnickich Piastów, srebrno-czerwona szachownica, znalazł się w herbie Hochbergów.

- Znacie państwo obraz Matejki "Hołd pruski"? Na nim są przodkowie księcia Bolka – książę legnicki Fryderyk II z dynastii Piastów, Jerzy Brandenburski i Albrecht Hohenzollern. Jeśli pamiętacie państwo film o Krzysztofie Kolumbie z muzyką Vangelisa, "1492 – zdobycie raju", to królowa Izabela I Katolicka też jest wśród jego przodków. A kto pamięta fantastyczny serial "Królowie przeklęci" o konflikcie króla Francji Filipa IV Pięknego z templariuszami? To też był przodek obecnego tu księcia. Podobnie jak Rodrigo Borgia, później papież Aleksander VI i władcy Konstantynopola – mówił Aleksander Kuzio-Podrucki.

Książańska linia rodu – Hochberg von Pless – po śmierci księcia Bolka VI wygaśnie, ponieważ ma on tylko córkę Felicitas, a tytuł książęcy przejdzie na linię z Roztoki. Są osoby, które tytuł książęcy przyciąga jak magnes.

- W internecie można się spotkać z różnymi uzurpatorami, twierdzącymi, że są potomkami synów Jana Henryka XV i księżnej Daisy. Dziś cały dzień wypisuje do mnie pewna pani, abym wyrwał księciu włos do badań genetycznych, bo ona pochodzi z tej rodziny – żartował Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Nowe wydawnictwo tanie nie jest – prawie 90 zł, ale jest to album z kolorowymi reprodukcjami obrazów i tablicami genealogicznymi. W planach autora jest już kolejna publikacja, która ma dotyczyć wspomnień pewnej damy z naszego regionu, nazwał ją "śląskim Kopciuszkiem". A 29 czerwca w kolejnym odcinku książańskich spotkań z historią Maria Dąbrowska z okazji urodzin księżnej Daisy opowie o jej strojach i klejnotach.

O historii rodu czytaj też:
KSIĄŻ - ALEJA HOCHBERGÓW OTWARTA
ZAMEK KSIĄŻ: CZEGO JESZCZE NIE WIECIE O TARASACH? (FOTO)
O OGRODACH, MAUZOLEUM HOCHBERGÓW I NIESZCZĘŚLIWYCH ZABYTKACH

FONTANNA DONATELLA, CZYLI JAK HISTORIA NABIŁA NAS W BUTELKĘ
NOWA KSIĄŻKA O DAISY VON PLESS - TAJEMNICE PIĘKNEJ ARYSTOKRATKI
SARKOFAG HRABINY ZUZANNY - HISTORIA DOŚĆ MAKABRYCZNA (FOTO)

REMONT MAUZOLEUM ZAKOŃCZONY [FOTO]
MAUZOLEUM HOCHBERGÓW: RUSZA REMONT KRYPTY
PRZYSTAŃ GONDOLI POD ZAMKIEM KSIĄŻ

ZAPOMNIANY ZABYTEK Z WĄWOZU KSIĄŻ

MAUZOLEUM HOCHBERGÓW - RUSZYŁ OSTATNI ETAP REMONTU (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: JEST NOWA HISTORYCZNA ULICA

Tekst i foto: Magdalena Sakowska