W 31. rocznicę tragicznej katastrofy górniczej w KWK "Wałbrzych" stowarzyszenia górnicze, przedstawiciele władz miejskich i wałbrzyszanie pamiętający tamte wydarzenia, spotkali się na cmentarzu komunalnym przy ul. Moniuszki.

Każdego roku 22 grudnia, dokładnie o godz. 15.10 górnicy z wałbrzyskich kopalń spotykają się przy wzniesionym w 2010 roku pomniku upamiętniającym największą katastrofę górniczą w dziejach powojennego Wałbrzycha. Znajduje się on nieopodal kaplicy cmentarnej tego największego wałbrzyskiego cmentarza komunalnego. Przy tablicy pamiątkowej górnicy w ten szczególny dzień pojawiają się w galowych mundurach,  po mszy żałobnej za swoich tragicznie zmarłych kolegów. Dziś to nabożeństwo odbyło się o godz. 7 w kościele pw. św. Aniołów Stróżów.

Każdego roku górnicy wspominają grudniowe wydarzenia sprzed lat minutą ciszy, składają kwiaty, odczytują imiona i nazwiska osiemnastu zmarłych gwarków, a każdego z nich upamiętniają symbolicznym światłem znicza. Znicze te ustawiają w rzędzie na postumencie tablicy między górniczymi lampkami...  To smutna przedświąteczna uroczystość  w naszym mieście zakończona symbolicznym przełamaniem się opłatkiem.

31 lat temu...
22 grudnia 1985 roku o godz. 15.10 na głębokości 671 m w Kopalni Węgla Kamiennego "Wałbrzych"  doszło do wybuchu metanu. Wówczas pod ziemią zginęło osiemnastu mężczyzn, rannych zostało dziesięciu górników. Ci, którzy byli blisko miejsca zapłonu nie mieli szans w obliczu ogromnej temperatury i ciśnienia, a także braku tlenu. W tamto smutne dla Wałbrzycha Boże Narodzenie nie było świętowania.
Dziś monument z nazwiskami zmarłych górników jest zawsze przyozdobiony kwiatami, a w dzień Wszystkich Świętych, Barbórkę i przed Wigilią świąt Bożego Narodzenia trudno ustawić przy nim znicz... tak wiele ich już wokół pomnika płonie.

31. lat temu zginęli:
Jan Bielicki - 38 lat
Władysław Bancewicz - 18 lat
Józef Czertarski - 26 lat
Zygmunt Garnkowski - 28 lat
Bogusław Haręża - 21 lat
Janusz Juda - 40 lat
Andrzej Kratiuk - 28 lat
Henryk Mazurkiewicz - 42 lata
Artur Mićko - 19 lat
Zdzisław Siergiej - 26 lat
Paweł Słomski - 23 lata
Ryszard Szreiter - 34 lata
Ryszard Sądzyński - 23 lata
Zygmunt Słowikowski - 39 lat
Mirosław Sznajder - 27 lat
Roman Staśkiewicz - 18 lat
Tadeusz Wowk - 24 lata
Jacek Wiśniewski - 21 lat

Przeczytaj też:
WAŁBRZYCH UCZCI PAMIĘĆ GÓRNIKÓW Z RUDNEJ
PERŁY WAŁBRZYSKIEJ NEKROPOLII
SKWER PRZY ALEI WYZWOLENIA BĘDZIE MIAŁ NAZWĘ - o innych miejscach pamięci górnictwa w Wałbrzychu
BARBÓRKA 2016; WAŁBRZYSKIE OBCHODY GÓRNICZEGO ŚWIĘTA

Więcej o cmentarzu przy ul. Moniuszki
HISTORIA PEWNEGO POCHÓWKU PRZY ZAMKU KSIĄŻ I DWÓCH EKSHUMACJI
UCZCIJMY PAMIĘĆ OBROŃCY WESTERPLATTE POCHOWANEMU W WAŁBRZYCHU

Tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn